Bariera językowa, jak poradzić sobie z obcą mową?

12 lipca 2018

Język - istotne narzędzie w pracy opiekunki

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka dla starszej osoby, należy mieć na uwadze, że znajomość języka obcego w stopniu co najmniej komunikatywnym jest po prostu koniecznością. Nie warto naginać faktów w  formularzu wysyłanym do rekrutującej pracowników agencji, ponieważ umiejętności językowe zostaną prędzej czy później zweryfikowane podczas rozmowy wstępnej. Należy mieć świadomość, że zdolność do płynnego komunikowania się w danym języku przez opiekunkę za granicą, dotyczy nie tylko potrzeby bezpośredniego kontaktu z seniorem, ale również załatwiania spraw formalnych w urzędach, rozmów z rodziną oraz lekarzami, a także funkcjonowania w codziennym życiu.

Rola języka w pracy opiekunki seniora jest zatem nieoceniona - stanowi dla niej narzędzie, dzięki któremu może sprawnie, odpowiedzialnie i komfortowo wykonywać swoje obowiązki. Znajomość języka w stopniu dobrym (oprócz tego, że określana najczęściej jako priorytetowe wymaganie w ogłoszeniach o stanowisko dla opiekunki), ułatwia ponadto adaptację w miejscu zamieszkania, pomaga oswoić się z otoczeniem i pozyskać nowe znajomości.

Przygotowanie przed wyjazdem - kursy językowe

Dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w swoich umiejętnościach językowych (ale również dla tych pragnących się podszkolić), szczególnie zaleca się podejście do specjalnych kursów, umożliwiających regularne, praktyczne ćwiczenia. Trzeba podkreślić, iż w pracy opiekunki najbardziej liczy się komunikatywność - to klucz do osiągnięcia poczucia pewności siebie podczas mowy i wymiany informacji z innymi osobami. Z tego właśnie powodu, opiekunka powinna wybrać dla siebie taki rodzaj kursu językowego, na którym największą uwagę przykłada się do prowadzenia nieustannych konwersacji. Tego typu forma nauki języka przede wszystkim gruntuje w uczniu nie tyle szablonową wiedzę, co w sposób praktyczny przyzwyczaja go do używania zwrotów oraz wyrażeń charakterystycznych dla prowadzenia dialogów za pośrednictwem obcej mowy. Dzięki zajęciom odbywanym na zasadzie “żywego materiału” i nabywania doświadczenia poprzez szlifowanie swoich zdolności komunikacyjnych, osoba chętna do podjęcia pracy za granicą jako opiekunka seniora z całą pewnością będzie mogła nie tylko zdobyć pożądane przez rodzinę seniora kwalifikacje, ale przede wszystkim sama wyczuć poczynione przez siebie postępy.

Choć gramatyka i słownictwo potrafią dać niezmiernie dużo w postaci bazowej wiedzy teoretycznej, to nic nie przygotuje do wyjazdu za granicę na tyle dobrze, co ciągła praca nad wymową oraz szkolenie w ramach odbywania rozmów z innymi. Przeglądając oferty kursów dostępnych na rynku, kandydaci na opiekuna osoby starszej powinni szczegółowo zapoznać się z ich programami, a także koniecznie sprawdzić, czy istnieje możliwość uzyskania certyfikatu po zdaniu odpowiedniego egzaminu na zakończenie nauki - taki dokument okazuje się zwykle przydatny podczas przebiegu procesu rekrutacyjnego do pracy.

Przełamanie bariery językowej w obcym kraju

Niestety, nawet najbardziej praktyczny w swoim założeniu kurs językowy nie przełamie w nas oporu przed mówieniem, który w sobie nosimy, jeśli będąc już na miejscu u rodziny seniora, nie podejmiemy wysiłku zmierzenia się z lękiem, wychodząc mu naprzeciw. To niezmiernia trudna i bardzo indywidualna kwestia - nie zawsze bowiem wiąże się z rzeczywistym stopniem umiejętności, a po prostu z barierą obecną w psychice człowieka. Bardzo często posiada ona swoje podłoże w ugruntowanym dość mocno niskim poczuciu własnej wartości, wpływającym ograniczająco i zniechęcającym daną osobę do podjęcia szerzej zakrojonych działań. Przełamanie takiego rodzaju niepewności, a wręcz strachu, z pewnością nie przychodzi łatwo, ale jest czynnością niezbędną do pozbawionego stresu życia na co dzień w obcym kraju. Oto kilka rad mogących przydać się każdemu potencjalnemu kandydatowi bądź kandydatce do pracy w charakterze opiekuna/opiekunki, którzy odczuwają dyskomfort z powodu bariery językowej.

 1. Inicjuj codzienne, krótkie rozmowy z seniorem - konwersacja w cztery oczy z kimś, kto raczej nie będzie Cię oceniał ani próbował Ci umniejszyć, na pewno może okazać się bardzo dobrym krokiem na początku drogi do przezwyciężenia swojego stresu dotyczącego języka. W ten sposób nie tylko poczujesz się oswojona z prowadzeniem dialogów i posługiwaniem się obcą mową, ale również zadbasz o organizację czasu dla seniora. Nie bój się prosić starszej osoby o ewentualne poprawienie czy zwrócenie Ci uwagi na błędy - kiedy Ty okażesz  życzliwość w swojej postawie, ona również odpowie w ten sam sposób, obdarowując Cię pozytywnymi emocjami i szczerością.
   
 2. Zadbaj o ciągłą obecność języka wokół siebie - słuchaj radia i oglądaj telewizję, a kiedy masz ochotę włączyć film, wybierz opcję z napisami, ale w obcym języku. Świetnym rozwiązaniem będzie… przysłuchiwanie się dialogom w bajkach! Nie tak dawno odkryto, że jest to jedna z najszybszych metod na przyswojenie sobie obcej mowy i zachęta do samodzielnego używania jej w praktyce.
   
 3. Wychodź jak najczęściej do ludzi - rób zakupy w lokalnych sklepach bądź punktach usługowych, gdzie musisz porozumieć się z ekspedientką. Tego rodzaju  “skok na głęboką wodę” w rzeczywistości nie jest tak straszny, jak może się na początku wydawać - wbrew pozorom, Niemcy czy też Anglicy w codziennej komunikacji nie używają nadmiernej ilości czasów lub skomplikowanych struktur. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy mocno stresują się możliwym popełnieniem błędu gramatycznego w zdaniu.
   
 4. Sprawdź, czy agencja organizująca rekrutację i wyjazd za granicę nie oferuje na miejscu dodatkowych kursów dla opiekunów. Niekiedy istnieją opcje uczestnictwa w szkoleniach,  które pozwalają osobom wyjeżdżającym dodatkowo wzmocnić swoje poczucie pewności w posługiwaniu się danym językiem.
   
 5. Pamiętaj o regularności i dyscyplinie w ćwiczeniach. W szlifowaniu umiejętności językowych najważniejsze jest powtarzanie i przykładanie się do konwersacji w trybie cyklicznym - tylko wtedy masz szansę na zauważalne efekty lub poprawę, na której Ci zależy.

Grunt to pozytywne nastawienie

Pamiętaj, że tak jak już wcześniej wspomniano, lęk przed mówieniem w obcym języku może dotknąć nawet osobę, która paradoksalnie bardzo dobrze się nim posługuje. Najważniejsze, aby nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami i brakiem pewności siebie - swoboda przyjdzie z czasem, razem z naturalnym oswajaniem nowego otoczenia wokół siebie. W prowadzeniu każdej konwersacji warto zawsze stawiać na pozytywne nastawienie, szeroki uśmiech i dobrą energię. Jeśli będziemy stwarzać wrażenie nieprzystępnych i przepełnionych negatywnymi emocjami, dużo trudniej będzie nam nawiązać jakikolwiek kontakt, nie mówiąc o satysfakcji płynącej z rozmowy. Warto zatem chwalić i nagradzać samego siebie nawet za drobne osiągnięcia oraz pokonywanie kolejnych kroków na drodze do całkowitego zerwania z barierą językową. To może być mały prezent, relaks przy ulubionym filmie/serialu, a nawet wycieczka za miasto w weekend - wszystkie te elementy mają na celu polepszenie naszej świadomości w zakresie własnych umiejętności, a przede wszystkim docenienie samego siebie. Praca nad poczuciem własnej wartości w obrębie używania obcego języka jest najistotniejszym czynnikiem, który ma szansę wpłynąć na przezwyciężenie indywidualnego strachu i słabości.

 

 

Zobacz inne artykuły

12 czerwca 2019

Konkurs - Ciekawe śniadanie

KONKURS - CIEKAWE ŚNIADANIE  ................................................................. Pochwal się w komentarzu zdjęciem wraz z…
ZOBACZ WIĘCEJ
27 maja 2019

Opieka nad osobą leżącą

Opieka nad osobą leżącą to nie lada wyzwanie. Jakie trudności mogą CIĘ spotkać? Na co należy zwrócić uwagę? Jak pomóc…
ZOBACZ WIĘCEJ
20 maja 2019

Parkinson

Spowolnienie ruchów, drżenie rąk, sztywność mięśni… Typowe objawy choroby Parkinsona łatwo zrzucić na karb podeszłego wieku. Choć…
ZOBACZ WIĘCEJ
8 maja 2019

Najczęstsze schorzenia układu oddechowego

Chorób układu oddechowego jest bardzo dużo. W naszym artykule skupimy się na dwóch występujących najczęściej u osób…
ZOBACZ WIĘCEJ