Czy warto pracować na czarno?

14 września 2018

Dwa rodzaje pracy na czarno

Przede wszystkim musimy pamiętać, że istnieją tak naprawdę dwa „typy” pracy na czarno. Pierwszy to rozwiązanie klasyczne, gdzie nie obowiązuje Cię i pracodawcy żadna formalna umowa. Ty otrzymujesz wszystkie pieniądze do ręki, oficjalnie nie pracujesz i możesz być nawet zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Drugim sposobem pracowania na czarno jest po prostu przyjmowanie części pieniędzy „do ręki”. Czyli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i płacisz normalne podatki. Tutaj przestępstwo tkwi w tym, że najczęściej na umowie masz napisaną najniższą krajową, podczas gdy w praktyce zarabiasz znacznie więcej.

Zalety pracy na czarno

Zaczniemy od zalet, ponieważ one często są pomijane. Zwykle można usłyszeć „praca na czarno” jest zła. Jednak bądźmy szczerzy – gdyby nie opłacało się w ten sposób pracować, to wszyscy byliby uczciwi.

Natomiast korzyści z pracy na czarno są bardzo duże:

  • Płaci się mniejsze podatki.
  • Czasem można być zarejestrowanym jako bezrobotny, a jednocześnie pracować.
  • Korzystanie z dodatkowych świadczeń socjalnych.
  • Możliwość ominięcia różnych zobowiązań finansowych np. komornika lub alimentów.

Są to realne i wymierne korzyści finansowe. Jednak płaci się za nie dosyć wysoką cenę. Jest nią stabilność finansowa oraz życie w stresie. Czas teraz omówić drugą stronę medalu.

Największe wady pracy na czarno

Na początku skupimy się podobnie jak w przypadku zalet na wymienieniu różnych konsekwencji płynących z tej formy zatrudnienia:

  • Niższe chorobowe – jest ono wypłacane od kwoty znajdującej się na umowie (o ile taka istnieje). Nie ma znaczenia ile zarabiasz w rzeczywistości.
  • Niższa emerytura.
  • Brak stabilności dochodów – wiele pracodawców zatrudniających na czarno ma problemy z wypłacalnością i regularnością wypłat.
  • Narażenie na kary i konsekwencje prawne.
  • Brak urlopów – pracując na czarno pracodawca nie zapłaci Ci za okres, w którym nie pracujesz.

Jak widać wad jest znacznie więcej. Za wyższe dochody płacisz ich niestabilnością. W niektórych przypadkach może się okazać, że te dochody są tylko pozornie wyższe, ponieważ w praktyce twój pracodawca zwleka z wypłaceniem pensji. Są przypadki, gdzie pracodawca jest winny pracownikowi po kilka, a w skrajnych przypadkach kilkanaście tysięcy złotych.

Praca na czarno za granicą

W Polsce niektóre osoby traktują pracę na czarno jako przejaw radzenia sobie. Jednak jak to wygląda za granicą?

Wiele zależy od tego gdzie planujesz pracować. W wielu krajach zachodnich praca na czarno jest traktowana jako przejaw postawy antypatriotycznej. Nikogo nie dziwi donoszenie na osoby pracujące na czarno, ponieważ to jest tam przejawem patriotyzmu.

Kary związane z pracą na czarno w każdym kraju również wyglądają inaczej, w Niemczech może być nawet za to przyznana grzywna w wysokości do 5000 euro. Dlatego, jeżeli planujesz pracę jako opiekunka, to koniecznie zadbaj o współpracę z agencją oferującą legalne zatrudnienie.

Również wyjazd za granicę, by pracować na czarno wiąże się z większym ryzykiem. Historie o handlu ludźmi nie są tylko plotkami. Jest XXI wiek, mimo to niektóre osoby nie wracają z wyjazdu za granicę. Jak tego uniknąć? Po prostu szukaj legalnych źródeł zatrudnienia.

Co grozi za pracę na czarno?

Osoby pracujące na czarno nie mogą spać spokojnie. W Polsce osoba zarejestrowana jako bezrobotna po rozpoczęciu pracy ma 7 dni na to, żeby powiadomić o tym odpowiedni urząd. Jeżeli tego nie zrobi, to grozi jej grzywna o wysokości co najmniej 500 zł.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na skarbówkę. Wszystkie dochody nieujawnione podlegają opodatkowaniu 75%. To oznacza, że jeżeli zarobiłeś na czarno np. 10000 zł to musisz liczyć się z tym, że zapłacisz 7500 zł podatku. Gdybyś zarobił te pieniądze legalnie zapłaciłbyś tylko 19% podatku dochodowego i dodatkowe składki, co i tak byłoby znacznie korzystniejsze.

Jeżeli mówimy o karach, które grożą opiekunkom osób starszych za granicą, to zależne są one od kraju, do którego pojedzie opiekunka. W Niemczech kara finansowa może sięgać 5000 euro, a dodatkowo można zostać wydalonym z kraju i otrzymać zakaz pracy w nim. W Belgii władze ograniczają się do wydalenia z kraju, z kolei w Wielkiej Brytanii nie przewidziano kar dla pracowników. Wszystko zależy od kraju, w którym zamierzasz pracować jako opiekunka.

Jednocześnie jadąc za granicę warto wybrać legalne formy zatrudnienia, bo są po prostu bezpieczniejsze.

Na co zwrócić uwagę szukając pracy jako opiekunka?

Przede wszystkim nie szukaj pracy na czarno. Ewentualne korzyści finansowe są nieopłacalne. A zawsze pracodawca może w dowolnej chwili po prostu się z Tobą pożegnać, a Ty nie będziesz w stanie nic zrobić.

Warto pamiętać, że pracodawcy zatrudniający na czarno często posuwają się do różnych form manipulacji i zastraszania.

Dlatego też znajdź dobrą agencję, która oferuje legalne zatrudnienie. Na naszej stronie znajdziesz tylko i wyłącznie takie agencje – możesz śmiało z nich korzystać. Praca jako opiekunka osób starszych może być bardzo dochodowa i satysfakcjonująca, tylko musisz pamiętać o tym, żeby odpowiednio wybrać miejsce, w którym będziesz pracować.

Nie gódź się na przyjmowanie części wynagrodzenia poza umową. I z całą pewnością rozpoczynaj współpracę tylko i wyłącznie z agencją, gdzie podpisujesz umowy. Czasem można usłyszeć o przypadkach, gdzie jedyną formą umowy było dogadanie się pomiędzy stronami. Nie jest to odpowiedzialne podejście.

 

Zobacz inne artykuły

18 lipca 2019

Sałatka z kozim serem i orzechami nerkowca

Czy mamy tutaj miłośników SERA KOZIEGO ? W takim razie SPECJALNIE DLA WAS ! Sałatka z kozim serem. Sprawdź jak ją zrobić
ZOBACZ WIĘCEJ
18 lipca 2019

Wyjątkowa sałatka z świeżym bobem i jeżyno-maliną

Wyjątkowa sałatka z świeżym bobem i jeżyno-maliną  SPRÓBUJ ZROBIĆ JĄ SAMA I ZACHWYĆ INNYCH  Sprawdź przepis
ZOBACZ WIĘCEJ
18 lipca 2019

Letnia sałatka z marakują

Letnia sałatka z Marakują Co powiecie na takie połączenie? Sprawdź przepis
ZOBACZ WIĘCEJ
17 lipca 2019

Zdrowa sałatka z żółtą fasolką

Pierwszy przepis z konkursu "SAŁATKOWY ZAWRÓT GŁOWY" Przepis na sałatkę z brokułami, komosą, serem feta, żółtą fasolką…
ZOBACZ WIĘCEJ