Czy za granicą jest tak niebezpiecznie, jak opisują to media?

1 marca 2019

Wątpliwości przed wyjazdem

Nie od dziś wiadomo, że współczesne czasy potrafią nie napawać optymizmem co do kształtu przyszłości – głównie ze względu na toczące się wciąż i wybuchające na nowo konflikty międzypaństwowe, zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z osiągnięć technologicznych… Dodatkowo dochodzą ewentualne uprzedzenia na tle rasowym,, religijnym lub ksenofobicznym, nasilające się wprost proporcjonalnie do nastrojów i sytuacji politycznej panującej w danym kraju. Nic zatem dziwnego, że osoby mające w perspektywie wyjazd do pracy za granicę zastanawiają się nad kwestią bezpieczeństwa poza granicami swojej ojczyzny. Mają świadomość, że wyjeżdżając na dłużej siłą rzeczy będą zmuszone związać się w jakiś sposób z nowym miejscem, zorganizować sobie tam życie, zaaklimatyzować w danym otoczeniu… 

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to proces łatwy, poza tym niekiedy potrafi zająć naprawdę sporą ilość czasu – wszystko zależy od indywidualnych kwestii i potrzeb. Warto zauważyć, że sporej części przypadków, jeśli chodzi o wyjazd za granicę do pracy, niepokój mogą podsycić jeszcze przestrogi bliskich i przyjaciół, przytaczających opowieści o ludziach dotkniętych niebezpieczeństwem za granicą. Pytanie brzmi: czy faktycznie tak jest? Czy da się uciec od tego druzgoczącego przekazu medialnego i spróbować spojrzeć na tę kwestię z dystansu?

Medialne doniesienia: pomiędzy różnymi narracjami

W pierwszej kolejności, przyglądając się tematyce związanej z niebezpieczeństwem za granicą w sferze medialnej, należy zwrócić uwagę na formę tych przekazów. Społeczeństwo bowiem staje się coraz bardziej wyedukowane oraz świadome pod względem podatności na możliwie stosowane manipulacje. Wciąż jednak nie brakuje osób, które bezwiednie przechwytują pewne treści, nie poświęcając większej dozy refleksji na samodzielną analizę prezentowanych w mediach informacji.  Tego typu funkcjonowanie szkodzi nie tylko sobie, ale również innym – zdobywamy wówczas łatwość ferowania wyroków, wydawania opinii bez poparcia jej odpowiednimi argumentami, a także oceniania ludzkich postaw i zachowań niezależnie od kontekstu oraz czynników zewnętrznych. 

Pamiętaj, że strach nigdy nie jest najlepszym doradcą, a to właśnie uczucie bywa bardzo często wzbudzane w odbiorcach przekazów medialnych, celem zbicia na przykład określonego kapitału politycznego. Z drugiej strony, należy posiadać pewną wiedzę odnośnie zjawisk społeczno-politycznych mających miejsce na świecie, a zwłaszcza w kraju, do którego wyjeżdżamy do pracy. Trzeba zwrócić uwagę co do ujęcia danej tematyki przez konkretną stację telewizyjną lub radiową, ale również tytuł prasowy.

Nie zapominaj, że w zależności od realizowanej przez dane medium linii światopoglądowej (trudno się oszukiwać, że w ten sposób działają współczesne media – trudno pozostać całkowicie neutralnym), każde zdarzenie, seria wydarzeń czy też zjawisko mogą zostać przedstawione zupełnie inaczej. Warto zatem przyglądać się doniesieniom pochodzącym z różnych mediów, aby mieć porównanie – dzięki temu dużo łatwiej przyjdzie nam realna i samodzielna ocena konkretnych spraw dotyczących bezpieczeństwa w kraju, do którego wyjeżdżamy.  Odnosząc się do obaw związanych z określonym regionem (miejscem docelowym naszego wyjazdu), sprawdźmy wypowiedzi na forach internetowych bądź grupach na portalach społecznościowych, które zrzeszają opiekunki. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń będzie z pewnością cenną, wręcz satysfakcjonującą lekcją dla każdej ze stron, a dla początkującej w zawodzie opiekunki – szczególnym rodzajem wiedzy.

Wskazówki odnośnie bezpieczeństwa za granicą

Poniżej znajduje się zestawienie kilku rad i wskazówek, które mogą przydać się w momencie wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa za granicą w odniesieniu do informacji przekazywanych przez media. Z pewnością mogą w uniwersalny sposób okazać się pomocne dla wielu dręczonych wątpliwościami osób, mających wyjechać do pracy w charakterze opiekunki.

 

1. Zrób dokładne rozeznanie informacyjne przed wyjazdem. Pamiętaj, że podstawą jest bazowanie na wiadomościach sprawdzonych, popartych odpowiednimi dowodami i argumentacją.

2. Korzystaj z doświadczenia osób, które w miejscu Twojego zatrudnienia pracowały już wcześniej (ale w niezbyt odległej przeszłości), lub tych przebywających tam aktualnie. Agencja pracy może pomóc Ci w zdobyciu kontaktu do innych opiekunek, dzięki czemu łatwiej zdobędziesz przydatną bazę informacyjną odnośnie warunków bezpieczeństwa za granicą.

3.  Miej otwarty umysł. Pamiętaj, że media w dzisiejszych czasach potrafią w różnego rodzaju sposób manipulować przekazem i wpływać na odbiór pewnych informacji. Warto korzystać z rozmaitych źródeł oraz na ich podstawie kształtować własną, samodzielną opinię na określony temat.

4.  Upewnij się, że zatrudniająca Cię agencja jest w stanie zadbać o zagwarantowanie Ci pomocy w razie ewentualnych wypadków (formalno-prawno, związana z przygotowanym przez Ciebie ubezpieczeniem medycznym).

5.  Zwróć uwagę, że tak duży i zróżnicowany regionalnie kraj jak Niemcy posiada takie same dysproporcje względem poziomu bezpieczeństwa. Opiekunki dla osób starszych zwykle wyjeżdżają do średnich bądź mniejszych miejscowości, położonych w relatywnie spokojnych okolicach. Większe zagrożenia (na przykład związane z przestępczością wśród zwykłych obywateli czy też imigrantów), statystycznie dotyczą jednak dużych miast lub wręcz metropolii, choćby takich jak Berlin. Nie warto zatem ulegać pewnego rodzaju generalizacji, ponieważ to nigdy nie nie kończy się wyciągnięciem racjonalnych wniosków.

Niebezpieczeństwo w kontekście ostrzeżeń innych

Już wcześniej zostało wspomniane, że wyjeżdżająca do pracy za granicę opiekunka niejednokrotnie musi zmierzyć się z tak zwanymi „dobrymi radami” wielu osób. Dotyczą one najczęściej właśnie kwestii bezpieczeństwa, przeradzając się wręcz w „straszenie” danej kandydatki domniemanymi konsekwencjami jej decyzji o wyjeździe. Jak sobie z nimi zatem radzić? Jak nie poddać się negatywnej wizji świata wmawianej przez innych? Przede wszystkim,  musisz uważać na to, kto podaje Ci określone informacje i na jakich zasadach się to odbywa. Jeśli rozmawiasz z kimś posiadającym wiedzę na ten temat i dostosowującym swoją perspektywę do Twojego miejsca wyjazdu, to z pewnością możesz bliżej zainteresować się jego punktem widzenia oraz bardziej mu zaufać. Niekiedy natomiast trudno o obiektywny poziom narracji, kiedy ktoś próbuje na siłę wrzucić nam do głowy jednostronną relację zaczerpniętą z jednego źródła medialnego. Wtedy taka dyskusja nie ma najzupełniej w świecie sensu, ponieważ niezależnie od intencji tej osoby, w pewnym momencie istnieje szansa, że odniesiesz wrażenie przeprowadzania procesu demonizacji i kompletnie niepotrzebnego wywoływania niepokoju.

Ostrzeżenia innych osób odnośnie bezpieczeństwa w konkretnym państwie powinna być dla Ciebie sugestywna lub wiążąca jedynie wtedy, gdy wiąże się z gruntowną, prezentującą samodzielny tok myślenia analizą, dodatkowo uzupełnioną o umiejętnie dobrane argumenty i indywidualne doświadczenia. Dlatego tak ważne jest kształtowanie w sobie odporności na „ataki” poprzez jednostronny i mocno zniekształcony przekaz – głównie poprzez samodzielną edukację w tym kierunku. Nie warto ulegać wpływom bądź próbom poddania się wpływowi, ponieważ wtedy finalnie może się okazać, że więcej stracimy w aspekcie podjęcia przez nas decyzji. Pamiętaj, że siła decyzyjna leży tylko i wyłącznie po Twojej stronie – to od Ciebie również zależy, na jakich fundamentach w postaci argumentów będzie ona zbudowana…

Zobacz inne artykuły

9 września 2019

UWAGA KONKURS

Masz już konto OPIEKUNKI na portalu DobraSztela.pl? A może jeszcze nie zdążyłaś go założyć? Zarejestruj się i wygraj bon podarunkowy. Sprawdź…
Zobacz więcej
23 sierpnia 2019

Galaretka z serkiem mascarpone

Któż z nas nie lubi słodyczy ! Galaretka z serkiem mascarpone Sprawdź jak ją zrobić
Zobacz więcej
22 sierpnia 2019

Pyszne ruloniki z tortilli

! SPRAWDŹ PRZEPIS NA SZYBKIE DANIE ! Ruloniki są naprawdę przepyszne I nie trzeba do ich przygotowania używać żadnych sprzętów
Zobacz więcej
21 sierpnia 2019

Zdrowe żelki jabłkowe - zrób je sama !

Pyszne żelki jabłkowe, smaczna i zdrowa przekąska. Zrób je sama !
Zobacz więcej