Dojazd na zlecenie - środki transportu

16 lipca 2018

Jak dojechać na ofertę pracy? W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszy i najbardziej komfortowy środek transportu...

 

 

 

Wyjazd za granicę to dla wielu osób duże wyzwanie. Dlatego w tym artykule porównamy różne sposoby dojazdu za granicę, do pracy jako opiekunka. Pomożemy Ci wybrać najlepszy i najbardziej komfortowy środek transportu. Jednak zanim do tego przejdziemy musimy poruszyć jeszcze jedną bardzo ważną kwestię.

Zanim wybierzesz transport dla siebie

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy lepiej podróżować samolotem, pociągiem, samochodem, czy w jeszcze inny sposób zastanów się nad kilkoma kwestiami. Dzięki nim wybranie odpowiedniego środka transportu będzie jeszcze łatwiejsze:

 • Jaki budżetem na podróż dysponujesz?
 • Czy masz jakieś choroby, przeciwwskazania, żeby podróżować, którymś środkiem transportu?
 • Czy będziesz podróżowała sama, czy z innymi osobami?

To najważniejsze pytania, na które warto, żebyś odpowiedziała, zanim zdecydujesz się na jeden środek transportu. Dzięki nim sprawniej podejmiesz decyzje. Przykładowo osoby bojące się latać od razu zrezygnują z podróży samolotem, bez względu na to, jak wiele korzyści płynie z podróży samolotem.

Samochód

Jazda samochodem do pracy za granicę może być zarówno bardzo dobrym, jak i bardzo słabym pomysłem. Wiele zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

 • Ile osób jedzie – im więcej, tym jest to korzystniejsze rozwiązanie.
 • Jak daleko jedziecie – im bliżej, tym podróż będzie szybsza i wygodniejsza. Podróż do Niemiec jest znacznie prostsze niż np. do Belgii lub Hiszpanii.

Planując podróż samochodem warto wziąć pod uwagę, to jak dobrze radzisz sobie za kółkiem. Nie każdy kierowca czuje się komfortowo jadąc w nieznane tereny.

Zalety:

 • Komfort – wyruszasz spod domu, możesz spakować wszystkie bagaże i łatwo je ułożyć.

 • Świetne rozwiązanie do bliższych krajów.
 • Tani sposób podróżowania przy większej ilości pasażerów

Wady:

 • Na dłuższe podróże bardzo męczące dla kierowcy, zwłaszcza jeżeli jest tylko jeden.
 • Przy podróży do dalszych krajów zajmuje to dużo czasu.

Samolot

Podróżowanie samolotem wielu osobom kojarzy się z dużymi wydatkami. Jednak dzisiaj jest wiele tanich linii lotniczych, dzięki którym możesz za kilkaset złotych polecieć do pracy za granicę. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ podróż jest znacznie krótsza i szybsza niż samochodem.Przykładowo lot z Warszawy do Berlina zajmuje około półtorej godziny. Jazda samochodem bez korków to prawie 6 godzin. I mówimy tu o wykorzystaniu odcinka autostrady, który jest dodatkowo płatny.

Warto zauważyć, że jeżeli planujesz jechać sama za granicę do pracy jako opiekunka to też jadąc samochodem nie zaoszczędzisz zbyt dużych pieniędzy.

Jeżeli chodzi o podróżowanie samolotem, to największą wadą jest to, że nie zawsze są dostępne loty bezpośrednie oraz fakt, że nie zawsze pracuje się w miejscowości z lotniskiem.

Nie jest to również sposób podróżowania dla osób, które boją się latać samolotem.

Zalety

 • Czas podróży – jest to najszybszy sposób, by dotrzeć na miejsce zlecenia.
 • Komfort podróży

Wady:

 • Koszty – bilety, mimo że znacznie tańsze niż dawniej, mimo wszystko wiążą się ze sporym wydatkiem.
 • Dodatkowy dojazd – często, żeby dojechać na zlecenie z lotniska trzeba dodatkowo skorzystać np. z komunikacji.

Komunikacja – pociągi i autobusy

Ten sposób dojazdu za granicę do pracy jest zdecydowanie najmniej komfortowy. Jazda do Berlina z Warszawy może trwać nawet 10 godzin. Również cenowo nie jest to bardzo szczególnie korzystne rozwiązanie. Ceny w przypadku korzystania z komunikacji lądowej zaczynają się od 250-300 zł, w przypadku korzystania z samolotów od 400 zł.

W przypadku pociągów podróż jest zwykle przyjemna, ponieważ dzisiaj są one wyposażone w WiFi, wygodne siedzenia. Gorzej wypada podróż autobusem. Czasem ciężko jest wyprostować nogi, spędzenie 9 godzin tylko z kilkoma przerwami nie jest z całą pewnością ciekawym doświadczeniem. Czy taka forma dojazdu na zlecenie ma jakieś zalety?

Z całą pewnością – jest ona bardziej dostępna niż podróż samolotem. Autobusów jest po prostu znacznie więcej. W dodatku zwykle są one częstsze i bardziej dostępne niż samoloty.

Zalety:

 • Dostępność
 • Dobra alternatywa dla osób bojących się latać samolotami.

Wady:

 • Wysokie koszty
 • Długa i niekomfortowa podróż.

Podróż z innymi

Jadąc do pracy za granicę jako opiekunka możesz poznać nowe osoby. Dzięki temu zorganizujecie wspólny wyjazd autem. Również na miejscu możecie razem poszukać pokoju lub mieszkania do wynajęcia. To bardzo pomoże, w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Ciekawym sposobem jest również wykorzystanie serwisów takich jak BlaBla Car. Chociaż tutaj może być znacznie większy problem ze znalezieniem kursu w konkretne miejsce za granicą. Lepiej unikać z całą pewnością podróżowania w ten sposób „na przesiadki”, gdy do pewnej miejscowości jedziesz z jedną osobą, a potem z drugą. Jeżeli wystąpią opóźnienia możesz zostać bez środka transportu, to z kolei może spowodować, że będziesz musiała podróżować np. na stopa, lub w ostatniej chwili szukać autobusu. Tych sytuacji lepiej unikać, to tylko niepotrzebny stres i dodatkowo możliwość spóźnienia się na zlecenie.

Ponadto to rozwiązanie nie spodoba się każdemu, niektóre osoby będą czuły się niekomfortowo wychodząc z taką inicjatywą, zwłaszcza do osób, których nie znają zbyt dobrze. Warto również zwrócić uwagę na to, że podróżując w ten sposób jest się całkowicie zależnym od innych.

Zalety:

 • Stosunkowo niskie koszty podróży.
 • Dosyć wysoki komfort.
 • Można nawiązać nowe znajomości.

Wady:

 • Zależność od innych.
 • Nie zawsze jest to dostępny sposób podróżowania.

 

Który sposób podróżowania wybrać?

Odpowiedź na to pytanie według mnie nie jest oczywista. Na koniec przyjrzyj się tabeli, która przedstawia największą wadę i największą zaletę każdego ze środków transportu. Znajduje się też w niej komentarz, kiedy najlepiej wybrać dany sposób dojazdu na zlecenie.

 

  samochód Samolot Pociag i autobus Podróżowanie z innymi
Największa zaleta Pełna kontrola
nad dojazdem
Szybkość
podróżowania
Duża dostępność Oszczędności
Największa wada Długie podróże
nie są komfortowe
Dostępność Komfort
podróży
Zależność od
 innych
Kiedy go wybrać Gdy podróżuje się
w więcej osób, najlepiej
do bliższych krajów
np. Niemiec
Do podróżowania dalej, gdy
zależy Ci na szybkim
dotarciu namiejsce
Gdy inne środki są
niedostępne,
lub gdy liczą się dla
Ciebie niskie wydatki
Gdy masz
znajomych podróżujących
w to sam
o miejsce


Tak naprawdę nie ma idealnego sposobu podróżowania na zlecenie. Środek, jaki wybierzesz powinien być dobrany do twoich osobistych preferencji oraz twoich możliwości. Dzięki temu będziesz miała pewność, że podjęłaś dobrą decyzję.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/category/artykuly

Zobacz inne artykuły

16 maja 2022

Witamina K

Witamina K jest niezbędna, aby nasz organizm mógł funkcjonować. Odpowiada bowiem ona za rozwój tkanki kostnej i prawidłowe krzepnięcie…
Zobacz więcej
13 maja 2022

PROFESJONALNI W OPIECE: Opiekun Osób Starszych

Drodzy Opiekunowie, to Wasze święto! Dziękujemy za to, że jesteście i tworzycie lepsze jutro. Dziękujemy za to, że codziennie otaczacie opieką…
Zobacz więcej
9 maja 2022

Konkurs - Przepis Mojej Mamy

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, mamy dla Was konkurs!
Zobacz więcej
9 maja 2022

Co zabrać ze sobą na sztelę? Lista rzeczy.

Jak przygotować się do pracy? Co jest niezbędne? Sprawdźcie o jakich rzeczach musicie pamiętać podczas pakowania się na zlecenie!
Zobacz więcej