Oszuści na rynku opiekunek. Jak nie dać się oszukać?

29 stycznia 2019

Profilaktyka, zabezpieczenie i odpowiednie przygotowania

Choć wiele mówi się o zagrożeniach związanych z wyjazdem za granicę do pracy w charakterze opiekunki, tak naprawdę mało kto zwraca uwagę na profilaktykę i odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem. A to kluczowa kwestia - zadbanie o swoje własne interesy powinno stanowić priorytet dla każdej kandydatki na opiekunkę. Oczywiście, nie przed wszystkim można się uchronić - czasem nawet cieszące się świetną opinią agencję potrafią zawieść na wielu płaszczyznach. Nie zmienia to jednak faktu, że właściwe podejście, związane z analizą wszelkich opcji mogących czekać opiekunkę we współpracy z agencją, to doskonały wstęp do przeprowadzenia szerzej zakrojonych działań.

Ochrona formalno-prawna interesów opiekunki powinna być zagwarantowana w umowie, jednak wiele kandydatek obawia się, że nie zrozumie odpowiednich zapisów zawartych w porozumieniu. W konsekwencji narastają wątpliwości, których nie jest w stanie zmniejszyć nawet zdrowy rozsądek bliskich, służących dobrą radą. Jak zatem ułożyć odpowiedni harmonogram kroków, które koniecznie muszą zostać podjęte, aby być spokojnym o swoją współpracę z agencją ?

Krok pierwszy: sprawdź wszystkie informacje o firmie

Jedną ze zdecydowanie bardziej priorytetowych kwestii, na jaką obowiązkowo musisz zwrócić uwagę przed wyjazdem, jest przede wszystkim sprawdzenie firmy, z którą zamierzasz podjąć współpracę w kontekście jej statusu prawnego. Obligatoryjnym warunkiem legalnego zatrudnienia z perspektywy polskich przepisów jest podpisanie umowy z placówką posiadającą licencję i wpisaną do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Na stronie internetowej KRAZ znajdziesz również wiele wskazówek oraz porad traktujących z prawnego punktu widzenia  o bezpieczeństwie związanym z wyjazdem do pracy za granicę kraju. 

Właściwym krokiem weryfikującym  informacje prawne na temat firmy, powinno być sprawdzenie i dokładne zapoznanie się z jej opisem w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli jakikolwiek zapis już na tym etapie wyda Ci się niejasny bądź wzbudzający podejrzenia, a nawet szeroko już zakrojone wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się z kimś, kto jest w stanie przebić się przez gąszcz przepisów  dużo sprawniej niż przeciętna osoba bez znajomości bardziej skomplikowanych sformułowań i kruczków prawnych.

Krok drugi: zadbaj o przejrzyste informacje na temat warunków zatrudnienia!

Twoim obowiązkiem jest przyjrzenie się z należytą uwagą ofercie przedstawionej przez agencję, która obejmuje takie dane jak:

 • wynagrodzenie (plus forma rozliczenia),
 • ubezpieczenie medyczne,
 • opłacenie kosztów podróży.

Niekiedy może mieć miejsce sytuacja, że w warunkach przedstawionych  na stronie agencji znajdzie się informacja o kompletnie fałszywej kwocie wynagrodzenia, odnoszącej się np. do całego okresu pobytu w Niemczech, a nie wypłaty za przepracowany miesiąc (czyli 30 lub 31 dni). Kolejny istotny krok na drodze do w pełni bezpiecznego wyjazdu do pracy jako opiekunka, to sprawdzenie podanych w ofercie agencji wartości wynagrodzenia. Jeśli widzisz kwotę określoną w ramach brutto, musisz liczyć się z tym, że zawiera ona składową zaliczki, która wędruje na konto agencji za wykonywane w ramach umowy z rodziną seniora usługi pośrednictwa. Twoje wynagrodzenie powinno być zawarte w wartości netto - wtedy masz pewność, ile dokładnie zarobisz “na czysto”.

Jeśli warunki zamieszczone na stronie są podane w nieprecyzyjny sposób, zawsze możesz skorzystać z opcji kontaktu telefonicznego i odbyć na infolinii rozmowę z konsultantem. Wówczas z większą łatwością będziesz w stanie zweryfikować, na ile informacje dostępne w ofercie mogą stać w sprzeczności z tymi, które pozyskasz bezpośrednio od pracownika firmy.

Z drugiej strony -  praktyka uczy i  pokazuje, jak cynicznie potrafią zachować się konsultanci prowadzący rozmowę zwłaszcza z osobą starszą - wprowadzanie w błąd lub przedstawianie nie do końca wiarygodnych faktów, bazując na naiwności drugiego człowieka to zachowania i metody, które choć szokują, niestety potrafią się zdarzyć. Ważne, aby pozostać czujnym i nie dać się zwieść - najlepiej, gdy przy rozmowie towarzyszy Ci ktoś obok, wtedy o wiele łatwiej o racjonalną ocenę sytuacji, niż podczas przebiegającej szybko wymiany zdań. Jedno z pierwszych miejsc w hierarchii ważności musi stanowić również ubezpieczenie zdrowotne - jeśli nie jest zagwarantowane, pamiętaj, że wiąże się to z kolejnymi kosztami, które pokryjesz z własnej kieszeni. Warto nadmienić, iż profesjonalna agencja będzie oferowała swojemu pracownikowi:

 •  ubezpieczenie medyczne,
 • społeczne,
 • odprowadzanie składek emerytalnych w ramach umowy z pracownikiem wysyłanym za granicę

Koniecznie zwróć uwagę na te elementy, kiedy zapoznasz się z warunkami zatrudnienia w danej placówce - unikniesz dzięki temu dodatkowego stresu i nerwów towarzyszących ewentualnemu wypadkowi zdrowotnemu podczas swojego okresu pracy w charakterze opiekunki. Kluczowym aspektem z perspektywy finansowej wydaje się też być możliwe pokrycie kosztów dojazdu przez agencję - sprawdzenie tej informacji nie zajmuje wiele czasu, a w zamian otrzymujesz pewność współpracy z firmą na jasno określonych warunkach. Częstym zapisem w umowie pomiędzy agencją a opiekunką jest gwarantowany zwrot pieniędzy za bilety na trasie Polska-Niemcy i w drugą stronę, przy jednoczesnym potwierdzeniu odbywania wyznaczonej liczby wyjazdów do pracy w trakcie miesiąca.

Krok trzeci: końcowa analiza - czego się wystrzegać

Poniżej zostały umieszczone przykłady mogących budzić podejrzenia poczynań ze strony agencji, z którą kandydatka na opiekunkę ma zamiar podpisać umowę. Powinny one działać jako ostrzeżenie nakazujące natychmiastową weryfikację rzetelności działań firmy. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu i wyczulonej obserwacji, z pewnością zmniejsza się ryzyko podatności na nieuczciwe praktyki oszustów działających na rynku opiekunek dla seniorów.

 • Firma, która nie zamieszcza w ogłoszeniu adresu swojej siedziby, to przesłanka do zapalenia się natychmiast czerwonej lampki w głowie. Posługując się przykładem - to działa w ten sam sposób, kiedy osoba pragnąca wynająć pokój, nie dołącza do jego opisu żadnych zdjęć. Efekt? Najczęściej brak odzewu. Brak kompletnych danych to jedno z najczęściej występujących prawdopodobieństw, że agencja ma coś do ukrycia przed potencjalnym kandydatem.
   
 • Zawyżone/zaniżone stawki. Zorientuj się, ile mniej więcej wynoszą zarobki opiekunki (oczywiście, w postaci netto za miesiąc) - kwoty występujące na rynku i w innych ofertach porównaj z tymi, które proponuje wybrana przez Ciebie agencja. Jeśli wydają się podejrzanie niskie lub wysokie, jest to kolejny argument świadczący o próbie zatajenia bądź podania niepełnych informacji przyszłemu pracownikowi.
   
 • Umowa nakładająca bliżej nieuzasadnione kary na osobę zatrudnioną - podczas analizy warunków zatrudnienia proponowanych przez agencję, zwróć uwagę na wszystkie punkty umowy (zwłaszcza te, które sprawiają wrażenie sformułowanych w mało przejrzysty sposób). Spore podejrzenia mogą wzbudzić zapisy, w których pracodawca powołuje się na przepisy zakładające  obciążenie pracownika, np. karami finansowymi, w momencie niedopełnienia pewnego warunku umowy (bez zdefiniowania istoty naruszenia tego porozumienia). Warto zatem dokładnie czytać każdy paragraf umowy, szczególnie, jeśli mamy wrażenie, że jest zbyt zawile, niejasno sformułowany i zawiera niekorzystne z naszego punktu widzenia postanowienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz inne artykuły

9 września 2019

UWAGA KONKURS

Masz już konto OPIEKUNKI na portalu DobraSztela.pl? A może jeszcze nie zdążyłaś go założyć? Zarejestruj się i wygraj bon podarunkowy. Sprawdź…
Zobacz więcej
23 sierpnia 2019

Galaretka z serkiem mascarpone

Któż z nas nie lubi słodyczy ! Galaretka z serkiem mascarpone Sprawdź jak ją zrobić
Zobacz więcej
22 sierpnia 2019

Pyszne ruloniki z tortilli

! SPRAWDŹ PRZEPIS NA SZYBKIE DANIE ! Ruloniki są naprawdę przepyszne I nie trzeba do ich przygotowania używać żadnych sprzętów
Zobacz więcej
21 sierpnia 2019

Zdrowe żelki jabłkowe - zrób je sama !

Pyszne żelki jabłkowe, smaczna i zdrowa przekąska. Zrób je sama !
Zobacz więcej