Podpisywanie umowy - na co zwrócić uwagę?

13 lipca 2018

Poczucie bezpieczeństwa przed podjęciem nowej pracy powinno być priorytetem. Powiemy na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy...

 

 

 

 

Praca i poczucie bezpieczeństwa

Podpisywanie umowy z agencją to finalny etap rekrutacji, którą przechodzi kandydatka na opiekunkę. W teorii powinien więc być czystą formalnością, jednak paradoksalnie potrafi dać się we znaki i stać prawdziwą kulą u nogi. Dlaczego tak się dzieje? Czy zawsze chodzi o domniemaną nieuczciwość przyszłego pracodawcy? Należy zaznaczyć, że dokładnie przeanalizowana umowa, która spełnia wszystkie niezbędne warunki, daje z pewnością duże poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o legalne zatrudnienie. Niestety, za powszechną praktykę wśród osób stojących przed krokiem, jakim jest podpisanie umowy w agencji, uznaje się… brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nie zawsze bowiem zapisy w zawieranym z daną placówką porozumieniu wynikają z chęci oszukania opiekunki lub wykorzystaniu jej w choćby aspekcie finansowym.

Trzeba pamiętać, że zarówno agencja, jak i opiekunka, powinny dbać o własne interesy i dołożyć wszelkich starań, aby umowa gwarantowała jej korzystne warunki. Sztuką jest znalezienie złotego środka i zawarcie kompromisu, który pogodzi racje leżące po każdej ze stron. Dla opiekunki umowa to przede wszystkim ochrona prawna związana z charakterem jej pracy i legalnego pobytu za granicą, a także potwierdzenie, że agencja będzie stanowiła dla niej opokę oraz wsparcie również  na miejscu w Niemczech.  To niezwykle istotne czynniki, które powodują, że wykonywanie obowiązków, aklimatyzacja w obcym kraju i środowisku przebiega z perspektywy opiekunki dużo sprawniej, ponieważ ma pełną świadomość zapewnionej jej pomocy.

 

Stabilność zatrudnienia według uczciwego systemu zasad współpracy

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed opiekunką podczas podpisywania umowy z agencją, jest zatroszczenie się o odpowiednie warunki zatrudnienia, umacniające jej stabilność finansową i emocjonalną w trakcie pobytu w pracy w Niemczech. Koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie (umowa musi je określać!):

1) Rodzaj podpisywanej umowy (umowa zlecenie/umowa o dzieło/umowa o pracę) – każdy z trzech wymienionych wariantów różni się od siebie sposobem rozliczenia, ustaleniem dni wolnych (urlopu), czasu pełnienia obowiązków opiekunki, a przede wszystkim wynagrodzenia. Często na forach internetowych zrzeszających opiekunki, które wymieniają się na tych platformach swoimi doświadczeniami nie tylko z samej pracy, ale również przebiegu procesu rekrutacyjnego w agencji, można dotrzeć do wielu opinii mówiących o wadliwości proponowanych umów. Częstym przypadkiem są na przykład zapisy w umowie zlecenie, które odnoszą się tak naprawdę do innego typu porozumienia prawnego. Warto trzymać rękę na pulsie i najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie ustalenia są charakterystyczne i właściwe dla danego rodzaju umowy.

2) Ubezpieczenie. W umowie powinno zostać zdefiniowane, wedle jakich zasad opiekunka może otrzymać ubezpieczenie medyczne, chroniące ją od kryzysowych sytuacji, które ewentualnie mogą przydarzyć się w okresie trwania wyjazdu do pracy.

3) Zakres obowiązków. Umowa między opiekunką a agencją musi zawierać precyzyjne, wyszczególnione informacje odnośnie zakresu obowiązków przyszłego pracownika! Zwróć uwagę – jeśli w momencie zapoznawania się z przygotowanym przez agencję dokumentem nie znajdziesz spisu zajęć, które masz do zrealizowania podczas opieki nad seniorem w Niemczech, niezwłocznie zgłoś ten brak koordynatorowi procesu rekrutacyjnego. Pamiętaj, że w chwili wątpliwości lub wystąpienia pewnych trudności w ustaleniach czynionych z rodziną seniora już po przyjeździe, umowa „ustna”, nie ma w większości przypadków prawa zastosowania. Wszystko powinno zostać określone w sposób jasny i przejrzysty na piśmie – a Ty swoim podpisem poświadczasz, że zgadzasz się na zawarte w nim zasady.

4) Wynagrodzenie. Sprawdź, czy w umowie zostały wyraźnie opisane wartości (netto i brutto) Twojego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące kwot lub okresu wypłaty, jak najszybciej skonsultuj się z pracodawcą bądź konsultantem kadr w agencji zatrudniającej opiekunki.

5) Terminy odnoszące się do okresu obowiązywania umowy i jej wypowiedzenia. To niezwykle istotne, ponieważ w przypadku ewentualnych trudności z dogadaniem się odnośnie problemów we współpracy z agencją, nie będziesz mieć żadnych argumentów w ręku (podobnie zresztą jak Twój pracodawca). Jest to kwestia stanowiąca zatem priorytet dla obydwu zawierających ze sobą umowę.

Inne opłaty – obciążenie dla agencji czy opiekunki?

Jeśli decydujesz się na podpisanie umowy z agencją pracy dla opiekunek, musisz również wziąć pod uwagę aspekt dodatkowych kosztów (które powinno być uwzględnione w Waszym pisemnym porozumieniu). Niekiedy sytuacja wygląda w ten sposób, że agencja decyduje się pokryć część lub całość kosztów podróży wysyłanej za granicę opiekunki (bilety w jedną i drugą stronę), natomiast nie stanowi to reguły sprawdzającej się w stu procentach przypadków. Pamiętaj jednak, że punkt nakreślający zasady innych zobowiązań finansowych w zakresie współpracy Twojej i agencji koniecznie musi znaleźć się w umowie, w przeciwnym razie będzie Ci niezwykle trudno negocjować np. możliwy do uzyskania zwrot pieniędzy za bilet do Niemiec.

Wśród kolejnych kosztów, które mają szansę pojawić się w pisemnym porozumieniu, należy wymienić choćby dodatkowe badania lekarskie – bardzo częsty wymóg przed podjęciem pracy w charakterze opiekunki seniora. Niekiedy agencje życzą sobie również zapewnienia pokrycia finansowego na poczet wykonania tłumaczeń umowy na język niemiecki (to korzystny aspekt również dla rodziny seniora, uzyskującej dzięki temu zabiegowi swobodny dostęp do dokumentu umowy, gdy okaże się to potrzebne).

Ważna informacja dla kandydatki jest również taka, że agencja (mimo swego teoretycznie realizowanego „pośrednictwa” w kontakcie z rodziną seniora zamieszczającą ogłoszenie a przyszłą opiekunką), nie posiada narzędzi prawnych pozwalających jej na żądanie opłat za znalezienie dopasowanej oferty. Kandydatka na opiekunkę zawiera umowę z konkretną placówką (jako pracodawcą), natomiast sama agencja nawiązuje współpracę opartą na odrębnych zasadach i opisaną w osobnym dokumencie z rodziną starszej osoby, która mieszka w Niemczech.

Konsultacje z prawnikiem  

Choć czasami słyszy się o nieuczciwych krokach pracodawców, wykorzystujących na różne sposoby swoich pracowników (szczególnie, jeśli jest to praca za granicą), to nie warto sugerować się tym jako powszechnie występującą praktyką. Oczywiście, ostrożność i czujność to najlepsi doradcy, ale nie przypisuj z góry złych intencji każdej z instytucji zajmujących się zatrudnianiem opiekunek do pracy poza krajem.

Specjaliści w dziedzinie prawa pracy niejednokrotnie przypominają, że brak skrupulatnego i analitycznego podejścia w trakcie czytania przedstawionej umowy przez osoby ubiegające się o konkretne stanowisko, to prawdziwa plaga. Niestety, najczęściej po pomoc prawnika sięga się w ostateczności, kiedy jest już wręcz za późno na wdrożenie bardziej zaawansowanych kroków.

Warto zatem dużo wcześniej skonsultować się z prawnikiem (agencje czasami z dużym wyprzedzeniem sugerują podpisanie umowy), aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i nerwów. Możesz skorzystać z konsultacji dostępnych w Twoim mieście lub udać się po poradę do kogoś sprawdzonego i poleconego – ważna jest świadomość, że zrobiło się wszystko, co tylko pozostaje w zasięgu naszych możliwości w sprawie własnego bezpieczeństwa i ochrony prawnej w trakcie zatrudnienia za granicą.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/category/artykuly

Zobacz inne artykuły

16 maja 2022

Witamina K

Witamina K jest niezbędna, aby nasz organizm mógł funkcjonować. Odpowiada bowiem ona za rozwój tkanki kostnej i prawidłowe krzepnięcie…
Zobacz więcej
13 maja 2022

PROFESJONALNI W OPIECE: Opiekun Osób Starszych

Drodzy Opiekunowie, to Wasze święto! Dziękujemy za to, że jesteście i tworzycie lepsze jutro. Dziękujemy za to, że codziennie otaczacie opieką…
Zobacz więcej
9 maja 2022

Konkurs - Przepis Mojej Mamy

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, mamy dla Was konkurs!
Zobacz więcej
9 maja 2022

Co zabrać ze sobą na sztelę? Lista rzeczy.

Jak przygotować się do pracy? Co jest niezbędne? Sprawdźcie o jakich rzeczach musicie pamiętać podczas pakowania się na zlecenie!
Zobacz więcej