Uczciwa firma nie pobiera opłat

10 lipca 2018

Jak rozpoznać uczciwą firmę? 5 wskazówek

Z pewnością wiele kandydatek myślących o podjęciu pracy za granicą w charakterze opiekunki jest targanych wątpliwościami odnoszącymi się do uczciwości placówki, która ma ich zatrudnić. Agencje pracy dla opiekunek przedstawiają bardzo zróżnicowane oferty - właściwie każda z nich może wyróżniać się zupełnie innymi warunkami współpracy.

Jak jednak wybrać instytucję, która miałaby szansę nie tylko zaprezentować swoje warunki jako najlepsze, ale również wcielić je w życie podczas rozpoczęcia pracy z opiekunką w rzeczywistości? Tutaj sytuacja robi się dużo bardziej skomplikowana, ponieważ im większy wybór, tym trudniejsza decyzja. Istnieje jednak parę wytycznych, które mogą pomóc w lepszej orientacji, jeżeli chodzi o uczciwość konkretnej firmy.

 1. Położenie nacisku na formalności i uzupełnienie wszystkich dokumentów. Firma, której zależy na uczciwej i rzetelnej współpracy z opiekunką, nie będzie unikała ani odwlekała w czasie podpisania umowy. Koordynatorzy i konsultanci zajmujący się procesem rekrutacyjnym zadbają o pieczołowite dopełnienie wszystkich potrzebnych formalności. Dzięki temu opiekunka będzie czuła się bezpiecznie, mając poczucie, że firmie zależy tak samo jak jej na opartej na lojalności oraz uczciwości formie współpracy.
   
 2. Przygotowany w profesjonalny sposób pakiet informacyjny. Uczciwa firma nie musi “mydlić oczu” kandydatce ani zasłaniać się ogólnikowymi, niepełnymi w treści informacjami. Taka placówka nie tylko rzetelnie powiadamia swoją kandydatkę o wszystkich istotnych kwestiach, ale również odpowiada na jej wątpliwości i pytania, nie pozostawiając przyszłej opiekunki bez gruntownej wiedzy na dany temat (na przykład informacje szczegółowe związane z zakwaterowaniem na miejscu u rodziny seniora i charakterystyką obowiązków).
   
 3. Wsparcie i pomoc udzielane niezależnie od momentu oraz miejsca pobytu opiekunki. Agencja powinna zapewnić wysyłanej do pracy za granicę opiekunce wsparcie również wtedy, kiedy wyjedzie ona do Niemiec. Specjalny telefon zaufania czy dyżury pracowników w oddziale placówki agencji w Niemczech - to elementy, które powinny tworzyć uczciwą relację współpracy.
   
 4. Terminowość. Tyczy się to zarówno wypłat, jak i przesyłania odpowiednich dokumentów. Pracodawca, który w sposób terminowy podchodzi do wypełniania swoich zadań, działa motywująco na pracownika - ponieważ stwarza mu finansowe zaplecze w postaci poczucia bezpieczeństwa i pewności, że nie zostanie oszukany.
   
 5. Brak poboru opłat za pośredniczenie w kontaktach między opiekunką a seniorem. To w zasadzie jeden z najważniejszych warunków uczciwości firmy zatrudniającej opiekunki do pracy za granicą. Czasami można spotkać się z przypadkami instytucji, które żądają od kandydatek specjalnych opłat (argumentując to koniecznością wpłacenia zaliczki w zamian za znalezienie oferty). To postępowanie nieuczciwe - żadna agencja nie ma prawa żądać środków finansowych od kandydatek w ramach  “zaliczek”, “składowych”, “kaucji, czy też opłat określanych jakimkolwiek innym terminem.

Pobór pieniędzy jako oznaka nieuczciwości, czyli dlaczego niektóre agencje chcą oszukać opiekunki?

Kandydatki na opiekunki niejednokrotnie skarżą się, że uległy “presji” ze strony agencji, aby wpłacić określoną sumę, sugerowaną jako opłatę zaliczkową, która ma im być później zwrócona. W wielu przypadkach dochodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy pracownicy agencji nakłaniają kandydatki do podpisania dokumentów “in blanco”, czyli bez wiedzy o zawartości ich treści, a następnie zobowiązują przyszłe opiekunki do wpłacenia tak zwanej “zaliczki”. Opiekunki nie wiedzą tak naprawdę co podpisują ani po co wpłacają jakiekolwiek pieniądze, a finalnie często raz przekazanej sumy nie widzą już nigdy na oczy…

Brzmi jak fatalny zbieg okoliczności i pech, który przytrafił się tylko kilku jednostkom? Niestety, choć może się tak wydawać, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Na forach  internetowych zrzeszających opiekunki można znaleźć mnóstwo opowieści, które nie napawają optymizmem i są związane z próbą oszustwa finansowego, praktykowanego przez nieuczciwe agencje. Tego typu instytucje czują się bezkarne, ponieważ zmuszając kandydatki na opiekunki do popisu niezweryfikowanych przez nie dokumentów, mają “pseudo-prawną” podkładkę do dalszego rozwoju nieuczciwych interesów. Jak zatem bronić się przed podobnymi praktykami? Czy istnieją sposoby, aby zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia budzącej nasze wątpliwości sytuacji?

 1. Zawsze uważnie czytaj wszystkie dokumenty przed podpisaniem. Tyczy się to nie tylko umowy, ale też wszystkich “załączników”, które agencja podsuwa jako “obowiązkowe”. Nie podpisuj nic, jeśli nie jesteś pewna co do obecnych w danych dokumencie zapisów.
   
 2. Nie daj się wciągnąć w manipulacje. Niestety, duża część nieuczciwych agencji próbuje bazować na naiwności zatrudnionych opiekunek. Wykorzystują do tego różnego rodzaju techniki manipulacji, które mają na celu przekonanie kandydatki lub nakłonienie jej do zrobienia czegoś, co w założeniu ma zadziałać na jej niekorzyść w przyszłości.
   
 3. Nigdy nie podpisuj żadnego dokumentu “in blanco”! To z góry ustalona droga do przeprowadzenia dobrze zaplanowanego oszustwa. Uczciwa firma nie będzie potrzebowała Twojego podpisu “zawczasu”, na papierze bez określonej i ustalonej treści dokumentu. Każda próba wyłudzenia Twojego podpisu powinna dać Ci od razu do myślenia.
   
 4. Nie wpłacaj agencji żadnych pieniędzy. Pamiętaj, w momencie podpisania umowy agencja tak naprawdę staje się Twoim pracodawcą. Do właściwej wymiany finansowej i podziału zysków dochodzi tak naprawdę pomiędzy agencją a rodziną seniora, zamieszczającą swoją ofertę o poszukiwaniu opiekunki w bazie danych. Te strony mają również podpisaną umowę, tyle, że funkcjonującą na innych zasadach. Agencja nie ma prawa żądać od Ciebie żadnych pieniędzy za usługę, która na podstawie jej działalności nie jest de facto usługą, a obowiązkiem.
   
 5. Chroń swoje dane osobowe. To niezwykle istotne - pamiętaj, że za każdym razem musisz wyrazić pisemną zgodę na ich udostępnianie i rozpowszechnianie (na przykład w ramach wykorzystania podczas procesu rekrutacyjnego w agencji). Żadna placówka nie może posłużyć się Twoimi danymi osobowymi, jeśli nie otrzyma na to wyraźnej zgody, poświadczonej podpisem. Koniecznie upewnij się, że wszystkie elementy danych osobowych muszą na pewno znaleźć się w konkretnej dokumentacji. Niektóre firmy, praktykując rozmaite nieuczciwe działania, żądają od kandydatek na opiekunki podania najbardziej szczegółowych i poufnych danych osobowych zupełnie bez potrzeby - tylko po to, aby w późniejszym czasie wyłudzić od nich pewne sumy pieniędzy.

 

Choć jak wiadomo, trudno w stu procentach uchronić się przed oszustwem, to należy zauważyć, że wymienione wyżej działania profilaktyczne są w stanie przyczynić się do otworzenia nam oczu na ewentualność wystąpienia nieuczciwych praktyk ze strony firmy. Sama świadomość to za mało, ale jednocześnie na tyle dużo, aby poznać zagrożenie i sposoby ochrony przed nim.

Kandydatki na opiekunki powinny mieć w sobie dużo cierpliwości i determinacji, aby nie zrażać się w poszukiwaniach agencji zatrudnienia, która w sposób rzetelny oraz uczciwy będzie z nimi współpracowała, dając wsparcie i komfort podczas pobytu za granicą.  Może się wydawać, że takie poszukiwania raczej rzadko kończą się satysfakcją w stu procentach - jednak nie należy się przedwcześnie zniechęcać, tylko umiejętnie działać, mając na względzie przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa.

 

                                                                                         

 

                                                                 

Zobacz inne artykuły

9 września 2019

UWAGA KONKURS

Masz już konto OPIEKUNKI na portalu DobraSztela.pl? A może jeszcze nie zdążyłaś go założyć? Zarejestruj się i wygraj bon podarunkowy. Sprawdź…
Zobacz więcej
23 sierpnia 2019

Galaretka z serkiem mascarpone

Któż z nas nie lubi słodyczy ! Galaretka z serkiem mascarpone Sprawdź jak ją zrobić
Zobacz więcej
22 sierpnia 2019

Pyszne ruloniki z tortilli

! SPRAWDŹ PRZEPIS NA SZYBKIE DANIE ! Ruloniki są naprawdę przepyszne I nie trzeba do ich przygotowania używać żadnych sprzętów
Zobacz więcej
21 sierpnia 2019

Zdrowe żelki jabłkowe - zrób je sama !

Pyszne żelki jabłkowe, smaczna i zdrowa przekąska. Zrób je sama !
Zobacz więcej