Wyjazd za granicę w małżeństwie

13 sierpnia 2018

Nie wiesz jak powiedzieć swojej drugiej połówce, że chcesz pracować za granicą?
W naszym artykule podpowiemy Ci jak sprawnie przeprowadzić taką rozmowę...

 

 

 

Decyzja o wyjeździe i rozłąka z małżonkiem
Decydując się na wyjazd do pracy za granicę jako opiekunka, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za swoich bliskich pozostających w Polsce. Dlatego tak istotną kwestią jest fakt, czy myśląc o wyjeździe, masz na uwadze relacje z rodziną - jeśli uważasz, że to nie ma znaczenia, ponieważ twierdzisz, że zawsze będziecie się dogadywać - najwyraźniej zapominasz o kilku ważnych aspektach tej sprawy.

Przede wszystkim, Wasze stosunki (niezależnie od ilości wysyłanych codziennie wiadomości i odbywanych rozmów telefonicznych/na czacie wideo) i tak zostaną poddane pewnej modyfikacje. Zmieni się bowiem perspektywa każdego z Was - mówiąc o małżeństwie, warto zauważyć, że żadne z Was nie będzie już w pełni uczestniczyło w życiu drugiego tak, jak to było dotychczas. Nie będziesz przebywać z małżonkiem pod jednym dachem i na bieżąco być realną częścią jego życia - zmieni się Wasz system kontaktu (na przykład gdy jedna osoba będzie mogła rozmawiać, druga będzie w pracy i na odwrót), a nawet sam dialog! Należy pamiętać, że rozłąka z małżonkiem to z pewnością spory przewrót dla Waszego związku, a wręcz wystawienie go na próbę przetrwania.  Jak bardzo trudna staje się więc decyzja o wyjeździe do pracy za granicę w perspektywie rozdzielenia się na dłużej z partnerem?

 

Po pierwsze: szczera rozmowa
Komunikacja to słowo klucz w relacjach międzyludzkich. Bez niej trudno w sposób udany kontynuować pogłębianie jakiejkolwiek więzi. Warto zatem zacząć od szczerej rozmowy z partnerem na temat planów odnośnie swojego wyjazdu stosunkowo wcześnie, aby nie stwarzać na siłę niepotrzebnie napiętej atmosfery. Z pewnością Twój małżonek doceni starania i fakt, że pragniesz wszystko omówić z nim wspólnie i bez zbędnego pośpiechu. Przygotuj się odpowiednio do tej rozmowy - pamiętaj, że emocje nigdy nie są najlepszym doradcą, zwłaszcza w takich kwestiach! Potrzeba tutaj dużo subtelności i wyczucia, aby nikogo nie zranić, ani też pod żadnym pozorem nie przelewać na partnera własnych frustracji (na przykład związanych ze swoją złą sytuacją zarobkową na miejscu w Polsce).

Pamiętaj, że z szacunku do współmałżonka powinnaś zdobyć się na absolutną szczerość w kontekście mówienia o planach wyjazdowych za granicę. Z drugiej strony oczywistym jest, że on ma prawo do własnej reakcji - niekoniecznie musi być ona w pełni pozytywna. Nie zapominaj jednak, że fundamentalną wartością w związku dwojga ludzi jest wzajemne zaufanie i skłonność do uzyskania kompromisu, który choć w małym stopniu zadowoli obydwie strony.

 

Poszukiwanie kompromisu
To oczywiste, że nie chcesz na dłużej rozstawać się z mężem - on z pewnością też nie będzie wydawał się raczej być zachwycony faktem Twojej nieobecności przy jego boku. Zdarzają się jednak w życiu momenty, że trudno o inny wybór - zwłaszcza, gdy sytuacja materialna nie należy do najlepszych, a zarobki Twoje i męża nie zapewniają Wam godziwego życia, do którego dążycie. Warto mimo wszystko zastanowić się razem nad kompromisem pozwalającym nieco zmniejszyć odległość między Wami podczas Twojego wyjazdu...przynajmniej w pewien przemyślany sposób. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju zawodu, jaki wykonuje Twój małżonek. Jeśli nie jest on ściśle związany z miejscem zamieszkania i etatem, a jego umiejętności, wykształcenie oraz zdolności językowe są na tyle wystarczające, aby móc pracować na takim samym poziomie (gdy np. chodzi o pracownika umysłowego) również za granicą, sprawa wydaje się być dużo mniej skomplikowana.

Dodatkowo, w sytuacji kiedy na przykład Twój partner jest freelancerem i zajmuje się twórczymi projektami, może wykonywać swoje obowiązki tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie, Wasze położenie generalnie nie daje przesłanek ku temu, aby finalnie dłuższa rozłąka stanowiła jedyną opcję. Pytanie-klucz powinno jednak dotyczyć tego, czy Twój partner nie miałby innych oporów przed porzuceniem kraju na stałe? Jeśli nie, pozostaje Wam tylko zacząć organizować swoje życie i obowiązki w nowym miejscu.

Co natomiast zrobić w przypadku, kiedy Twój małżonek nie ma szans na zrezygnowanie lub chociaż częściowe zawieszenie swojej pracy w Polsce? Wtedy większa część kompromisu leży po Twojej stronie - dzięki staraniom o odpowiedni, bardziej dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb rodzaj umowy podpisywanej w agencji dla opiekunek, posiadasz alternatywę w postaci uzyskania odpowiednich zapisów odnośnie swojego urlopu. Dzięki temu będziesz mieć możliwość częstszych powrotów do domu, nie tylko od święta.

 

A gdy kompromis zawodzi i wyjazd już stał się faktem…
Bądźmy realistami - w przeważającej ilości przypadków do kompromisu w sprawie wyjazdu, pomimo wielu prób, może jednak nie dojść. Co wtedy? Czy wyjazd za granicę do pracy w opiece oznacza definitywny koniec małżeństwa? Te i wiele innych pytań z całą pewnością są obecne cały czas w Twojej głowie. Czas zatem zdobyć się na trzeźwą oceną sytuacji - tego typu droga z pewnością będzie dla Waszego małżeństwa trudniejsza, ale to nie oznacza, że koniecznie musi uznać za swój finał klęskę… Jak więc spróbować zorganizować sobie życie i system wzajemnych kontaktów, aby w miarę możliwości i dostępnych środków udało się nie zaprzepaścić tej najważniejszej dla Was obojga relacji?

 

  1. Ustalcie własny harmonogram kontaktów telefonicznych/wideo-czatowych, a także smsowych/mailowych lub odbywanych za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych - dzięki temu “ułożycie” swój niepowtarzalny kod kontaktowy, odpowiadający przy okazji Waszym wolnym przestrzeniom czasowym w pracy.

  2. Skoncentrujcie się na wzajemnym wsparciu! To bardzo ważne, gdy jest się daleko od siebie - posiadać poczucie, że druga strona cały czas stoi za Tobą murem, niezależnie od odległości.

  3. Okazujcie sobie dużo ciepłych emocji i zrozumienia. Wymienianie się pretensjami i toczenie konfliktów o przysłowiowe błahostki to niezbyt dobre rozwiązanie w momencie, kiedy każda chwila wspólnej rozmowy jest na wagę złota.

  4. Pamiętajcie o ważnych dla siebie rocznicach i okazjach - to niezwykle istotna, choć pozornie banalna kwestia. Jednakże takie symboliczne gesty jak telefon z życzeniami w dniu urodzin lub przesyłka wysłana z okazji rocznicy ślubu potrafią wciąż działać budująco w kontekście relacji dwojga bliskich sobie ludzi.

  5. Dbajcie o celebrację czasu, jaki możecie spędzać tylko we dwójkę. Rzadkie chwile powrotów czy też świąt/długich weekendów to wspaniały moment na to, aby pobyć przez jakiś czas tylko i wyłącznie ze sobą. Warto zatem przemyśleć tę kwestię już wcześniej i zarezerwować np. romantyczny pobyt na weekend dla dwojga.

  6. Pilnujcie, aby obowiązki zawodowe nie przesłoniły Wam wyjątkowości i szczególności tego, co jest najważniejsze dla łączącej Was relacji. Z uwagi na to, że praca opiekuna jest naprawdę wymagająca oraz obciążająco zarówno fizycznie, jak i psychicznie, podstawę w organizacji zajęć zawodowych stanowi znalezienie umiejętnej formy balansu.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/category/artykuly

Zobacz inne artykuły

16 maja 2022

Witamina K

Witamina K jest niezbędna, aby nasz organizm mógł funkcjonować. Odpowiada bowiem ona za rozwój tkanki kostnej i prawidłowe krzepnięcie…
Zobacz więcej
13 maja 2022

PROFESJONALNI W OPIECE: Opiekun Osób Starszych

Drodzy Opiekunowie, to Wasze święto! Dziękujemy za to, że jesteście i tworzycie lepsze jutro. Dziękujemy za to, że codziennie otaczacie opieką…
Zobacz więcej
9 maja 2022

Konkurs - Przepis Mojej Mamy

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, mamy dla Was konkurs!
Zobacz więcej
9 maja 2022

Co zabrać ze sobą na sztelę? Lista rzeczy.

Jak przygotować się do pracy? Co jest niezbędne? Sprawdźcie o jakich rzeczach musicie pamiętać podczas pakowania się na zlecenie!
Zobacz więcej