Cukrzycą nazywa się grupę chorób, w których dochodzi do zaburzenia metabolizmu, czyli przemiany materii człowieka, a ich wspólną cechą jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. Jedną z jej przyczyn powstawania może być zbyt małe wydzielanie insuliny lub nieprawidłowe jej działanie. Często jedno i drugie współistnieje razem. Poznaj przydatne informacje o tej chorobie.
Wprowadzenie do cukrzycy i jej skutków
Nieleczona cukrzyca będzie mieć bardzo poważne skutki, ponieważ może upośledzić działanie niektórych organów, np. doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego tak ważne jest, abyśmy podczas swojej pracy pilnowali seniora i przypominali mu o konieczności wzięcia insuliny. Senior nie zawsze o tym pamięta, a naszym obowiązkiem jest zadbanie o niego.
Różnorodność typów cukrzycy
Czy wiesz, że nie ma jednego rodzaju cukrzycy? Tę podstępną chorobę można podzielić na cukrzycę idiopatyczną, której przyczyna do tej pory nie jest znana, oraz na cukrzycę wtórną i skojarzoną, których przyczyna jest znana. Jednak najczęściej wśród chorych spotyka się cukrzycę idiopatyczną, którą można podzielić na cukrzycę typu I i cukrzycę typu II.
Specyfika cukrzycy typu I
Niestety nie wystarczy zapoznać się z danymi na temat jednej lub drugiej cukrzycy, ponieważ obie są różne i leczenie również może być inne. Senior na cukrzycę może chorować od bardzo dawna, ponieważ już w młodości mogła się u niego ujawnić ta choroba i, np. od pięćdziesięciu lat może się na nią leczyć. Cukrzyca typu I jest to rzadziej występujący rodzaj cukrzycy i dotyczy około 10% chorych.