ładowanie...
Gewerbe w Niemczech
Gewerbe w Niemczech dla opiekunki - EUROPROFI
#praca #praca #dobrasztela #gewerbe #praca

Obecnie w Niemczech istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na pracę opiekunek dla osób starszych. Stawki za tego rodzaju pracy są bardzo wysokie, a popyt wzrasta i na pewno nie będzie spadał. Dlatego wiele agencji zabiega o osoby, które mogłyby wykonywać ten zawód, jednak z zastrzeżeniem, że otworzą własną niemiecką działalność gospodarczą Gewerbe...

 

13 stycznia 2023

Gewerbe w Niemczech dla opiekunki – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie w Niemczech istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na pracę opiekunek dla osób starszych. Stawki za tego rodzaju pracy są bardzo wysokie, a popyt wzrasta i na pewno nie będzie spadał. Dlatego wiele agencji zabiega o osoby, które mogłyby wykonywać ten zawód, jednak z zastrzeżeniem, że otworzą własną niemiecką działalność gospodarczą Gewerbe. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec lub podjęciem pracy jako opiekunka na niemieckiej Gewerbie, musisz znać kroki do założenia takiej działalności oraz specyfikę tego rodzaju pracy.

 

Czym jest niemiecka działalność gospodarcza Gewerbe?

Gewerbe jest jedną z najprostszych do założenia i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionych form działalności gospodarczej. W Unii Europejskiej panuje zasada swobody osiedlania się oraz podjęcia pracy zarobkowej, dlatego Gewerbe jest równie osiągalna dla Polaków, jak dla Niemców. Często można spotkać się z wymaganiem posiadania Gewerby przed wyjazdem do Niemiec lub przynajmniej obowiązkiem założenia takiej działalności przed rozpoczęciem pracy. Jest to częste wymaganie i nie należy się tego obawiać.

Jak przygotować się przed założeniem niemieckiej Gewerbe?

Początkowo kluczową kwestią dla Polaków, którzy chcą założyć działalność Gewerbe w Niemczech, jest to, czy trzeba mieć adres zameldowania w Niemczech. Aby zarejestrować działalność gospodarczą Gewerbe, nie trzeba mieć adresu zamieszkania w Niemczech. Można zrobić to z Polski i pozostać przy swoim prywatnym adresie w Polsce. Natomiast siedzibę firmy trzeba mieć w Niemczech, ale można zarejestrować ją w odpowiednio do tego wyposażonym biurze rachunkowym, np. w Polskim Biurze Rachunkowym w Monachium. Wtedy adres biura jest jednocześnie adresem Gewerbe, a pracownicy biura zajmują się opracowaniem i przekazaniem dokumentacji do przedsiębiorcy. Biuro w Monachium może zajmować się także odpowiadaniem na korespondencję w imieniu przedsiębiorcy, czyli pełnym prowadzeniem Gewerbe z punktu widzenia księgowego oraz podatkowego. Jeśli natomiast mieszkamy w Niemczech, możemy założyć taką firmę na prywatny adres.

Jak wygląda założenie niemieckiej działalności gospodarczej Gewerbe krok po kroku?

Jeśli mamy już siedzibę firmy, następnym krokiem jest rejestracja działalności w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej – Gewerbeamt. Do odpowiedniego (przypisanego do adresu siedziby firmy) urzędu Gewerbeamt wysyłamy następujące formularze i dokumenty:

  • wypełniony formularz rejestracji działalności gospodarczej Gewerbeanmeldung (formularz powinien być dostępny na stronie urzędu; w niektórych miejscach dostępna jest też polska wersja językowa; Gewerbeanmeldung należy dostarczyć samodzielnie, pocztą bądź pocztą elektroniczną)
  • skan dowodu osobistego.

Jeśli rejestrujemy firmę pod adresem biura rachunkowego, należy dostarczyć także pełnomocnictwo Vollmacht dla danego biura. Gewerbeanmeldung ma 2 strony i wypełnia się go dość intuicyjnie: jest miejsce na dane przedsiębiorcy oraz zakładanej firmy. Niemniej jednak, jeśli decydujesz się na współpracę z biurem rachunkowym, to biuro dopełnia za Ciebie wszelkich formalności. Gewerbeamt rejestruje działalność gospodarczą i przekazuje dalej informacje o niej do urzędu skarbowego i innych instytucji, które różnią się nieco w zależności od rodzaju wykonywanej działalności – omawiana działalność opiekunki zgłaszana jest między innymi do urzędu skarbowego (Finanzamt) oraz izby przemysłowo-handlowej (Industrie- und Handelskammer, w skórcie IHK).

Powiadomione urzędy wysyłają do przedsiębiorcy dokumenty, które należy wypełnić i odesłać. Urząd skarbowy, czyli Finanzamt wysyła przedsiębiorcy Fragebogen zur steuerlichen Erfassung, czyli formularz rejestracji podatkowej. Ten dokument jest nieco obszerniejszy: zawiera informacje o przedsiębiorcy oraz dokładne informacje o wykonywanej działalności i obowiązku podatkowym. To tutaj trzeba zaznaczyć, czy decydujemy się na prowadzenie tzw. małej działalności gospodarczej Kleingewerbe, czyli działalność bez podatku VAT. Następnie przychodzi czas na rejestrację w IHK.

Podsumowując, założenie działalności gospodarczej Gewerbe następuje w 3 krokach:

  1. Rejestracja w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej.
  2. Rejestracja w urzędzie skarbowym.
  3. Rejestracja w IHK.

Dla osoby rozpoczynającej swoją karierę w Niemczech założenie Gewerby może okazać się zbyt złożone. Polskie Biuro w Monachium oferuje więc usługę założenia własnej działalności gospodarczej i prowadzenia jej pod kątem rachunkowym i podatkowym. Biuro zajmuje się wówczas założeniem firmy od A do Z, odbiorem i odpowiedzią na wszelką korespondencję i pytania z urzędów oraz pomoc w wystawianiu rachunków czy umowach zlecenie, a także poradami księgowymi i ubezpieczeniowymi.

Gdzie i jak rozliczyć Gewerbe?

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską i Niemcami dochód rozliczamy tam, gdzie został on osiągnięty. Z tego powodu Gewerbe rozliczamy w Niemczech, a więc również na niemieckich zasadach. W Niemczech prowadząc działalność gospodarczą jest się zobowiązanym do składania rocznej deklaracji podatkowej. Czas na to jest zazwyczaj do końca lipca roku następującego po roku podatkowym (w latach pandemicznych terminy zostały wyjątkowo wydłużone).

Zeznanie podatkowe składa się z kilku części – formularza głównego zawierającego dane podatnika oraz załączników dedykowanych różnym rodzajom dochodu. Osoby prowadzące Gewerbe powinny wypełnić załącznik G oraz EÜR. W zeznaniu należy dokładnie podać dochód, wszystkie odprowadzone podatki i składki. Należy także pamiętać o uwzględnieniu ulg i odliczeń podatkowych, które mogą nam przysługiwać. Mogą one znacznie obniżyć należny podatek.

Podatek w Niemczech jest bowiem progresywny – czyli wzrasta wraz z każdym zarobionym euro dochodu netto. Nie ma progów podatkowych. Jest to równoznaczne z tym, że po odliczeniu kosztów uzyskania dochodu czy przysługujących nam ulg nasz dochód do opodatkowania zmniejszy się, a tym samym podatek do zapłacenia będzie mniejszy. Najpopularniejsze ulgi stosowane przez przedsiębiorców to odliczenie kosztów za dojazdy do pracy, odliczenie materiałów i środków do pracy, składek na różne ubezpieczenia czy kosztów za Internet i telefon. Zasady odliczeń tych ulg są różne i trzeba dowiadywać się o nich indywidualnie, bardzo możliwe, że w danej indywidualnej sytuacji przysługuje ci więcej ulg podatkowych i dobrze jest zwrócić się z tym do doświadczonego biura rachunkowe.

 

Na czym polega praca opiekunki w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech w zdecydowanej większości przypadków dotyczy opieki nad seniorami. W Niemczech poprzez opiekę rozumie się opiekę niemedyczną. Opieka medyczna jest inaczej kwalifikowana i potrzeba do niej konkretnych kompetencji i wykształcenia. Natomiast opieka rozumiana jako wsparcie osób w podeszłym wieku w codziennym funkcjonowaniu nie jest zawodem chronionym i nie wymaga konkretnych kwalifikacji. Dokładne zajęcia są ustalane na podstawie stanu zdrowia osoby starszej. Oczywistym jest, że inaczej będzie trzeba zająć się osobą niepełnosprawną i osobą w pełni sprawną fizycznie i psychicznie. W przypadku opieki nad sprawnymi seniorami praca polega głównie na pomocy w gospodarstwie domowym, tj. sprzątaniu, gotowaniu, pomocy w ogrodzie, ale także na pomocy w codziennych czynnościach osobie starszej, tj. pomocy w zakupach, w docieraniu na spotkania i wizyty, a także po prostu na towarzyszeniu jej podczas spacerów, rozmawianiu i dotrzymywaniu towarzystwa. Ludzie są bardzo różni i każdy senior ma indywidualne potrzeby. W przypadku osób niedołężnych dochodzą oczywiście czynności, których taka osoba nie jest w stanie wykonywać samodzielnie, takich jak kąpiele, wydzielanie leków, opieka nad zwierzętami w gospodarstwie domowym, załatwianie spraw w jej imieniu, itp.

Czy potrzebuję wykształcenia jako opiekun lub opiekunka w Niemczech?

Ponieważ praca opiekunki w rozumieniu pomocy w codziennych czynnościach nie jest zawodem chronionym, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Oczywiście z wykształceniem pedagogicznym czy medycznym ma się większe szanse na rynku pracy, jednak obecnie zapotrzebowanie na opiekunki dla seniorów jest tak duże, że brak wykształcenia nie stanowi problemu. Istotne są jednak inne kompetencje, a mianowicie sprawność fizyczna i umysłowa. Opiekunka musi zajmować się często także domem osoby starszej, a więc będzie wykonywać prace fizyczną. Z kolei sprawność umysłowa jest bardzo ważna z wielu powodów – należy opiekować się człowiekiem, a więc umieć odczytywać i rozumieć jego potrzeby. Kolejnym istotnym czynnikiem jest znajomość języka niemieckiego. Zazwyczaj jest ona wymagana, jednak w różnym stopniu. Niektórzy oczekują tylko podstawowej lub komunikatywnej znajomości niemieckiego, aby móc porozumieć się z osobą, nad którą sprawują opiekę, a inni wymagają perfekcyjnej znajomości języka, aby dorównać osobom pod opieką towarzystwa w rozmowie. Nie trzeba jednak martwić się, jeśli twój poziom języka jest niesatysfakcjonujący. Aktualnie w tej branży jest duże zapotrzebowanie i podstawowa, tj. pozwalająca na komunikowanie podstawowych potrzeb, znajomość niemieckiego wystarczy. Można więc podsumować kwalifikacje potrzebne do zastania opiekunka osób starszych w Niemczech następująco:

  • Dobra sprawność psychiczna (empatia, opiekuńczość, wrażliwość) i fizyczna (zdolność do wykonywania prac w gospodarstwie domowym osoby starszej lub do pomocy w poruszaniu się),
  • Komunikatywna znajomość języka niemieckiego,
  • Opcjonalnie wykształcenie medyczne lub pedagogiczne oraz prawo jazdy kat. B.

Ile można zarobić jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Zarobki opiekunki osób starszych w Niemczech zależą od wielu czynników, m. in. od ilości godzin w pracy oraz stanu zdrowia osoby starszej, a także od tego, czy opiekunka mieszka oddzielnie, czy wraz z seniorem. Standardowo opiekunka mieszka w domu osoby, którą się zajmuje. Wtedy średnie zarobki są na poziomie 1900 €, jednak zazwyczaj wahają się w granicach 1600-2200 €. Opiekunki z Polski pracują zazwyczaj poprzez agencje, więc zarobki zależą także od prowizji pobieranej przez wybraną agencję. Można jednak pracować i przyjmować zlecenie bez pośrednictwa agencji. Do tego potrzeba jednak zazwyczaj doświadczenia zawodowego i zbudowanej zaufanej bazy klientów.

Jakie są plusy oraz minusy pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Praca opiekunki dla osób starszych może być obarczona wieloma trudnościami. Zależą one głównie od stanu zdrowia seniora. Jednak oprócz oczywistych trudności takich jak odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznego, istnieje szereg problemów, o których warto wiedzieć przed podjęciem tego rodzaju pracy. Może być ona bardzo obciążająca psychicznie, ponieważ opiekunowie mają bezpośrednią styczność ze wszystkimi problemami seniorów – chorobami wieku starczego, takimi jak demencja, Alzheimer, otępienie; samotnością; brakiem samodzielności, np. z powodu niepełnosprawności.

Z drugiej strony praca jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech może dawać wiele satysfakcji. W końcu troszczymy się o innych ludzi. Seniorzy sprawni umysłowo są też dobrymi doradcami i rozmówcami, a czas z nimi możemy spędzać na przyjemnych czynnościach, takimi jak gotowanie czy spacery. Innym atutem są zarobki, które pozwalają w krótkim czasie zgromadzić sporą sumę pieniędzy, a także brak problemu ze znalezieniem miejsca zamieszkania. Sama Gewerba jest też nieskomplikowaną formą działalności i w razie problemów w biurach rachunkowych do dyspozycji są doświadczeni doradcy, którzy pomogą w prowadzeniu działalności. Dodatkowo w razie obaw można odnaleźć seniora, który pasuje do opiekuna i jego kompetencji, tak aby obojgu pracowało i żyło się ze sobą dobrze, więc wachlarz rodzajów wykonywanej pracy jest szeroki.

 

Artykuł napisany przez:

EuroProfi

https://polskie-biuro-niemcy.com/

 

Zobacz inne artykuły
Informacja dla rodziny
Informacja dla rodziny
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
Bezpieczny wyjazd
Bezpieczny wyjazd
Przejdź
Niemcy nie chcą
Niemcy nie chcą
Przejdź
Zmiana języka