Najczęstsze choroby, które powodują unieruchomienie chorego w łóżku to udar, wylew, stwardnienie rozsiane, a także choroby Alzheimera i Parkinsona. Jednak powodów, które skazują bliską nam osobę na przebywanie w łóżku, jest bardzo wiele.
Wstęp
Najczęstsze choroby, które powodują unieruchomienie chorego w łóżku to udar, wylew, stwardnienie rozsiane, a także choroby Alzheimera i Parkinsona. Jednak powodów, które skazują bliską nam osobę na przebywanie w łóżku, jest bardzo wiele. Niekiedy jest to tymczasowe, ale często u osób starszych rekonwalescencja jest wielotygodniowa, a nawet nie ma już możliwości, by chory wrócił do pełnej samodzielności. Jak w takich sytuacjach zorganizować opiekę nad osobą chorą w warunkach domowych? Jak zadbać o bezpieczeństwo i spowodować, że chory będzie mógł w swoim najbliższym otoczeniu codziennie żyć i odpoczywać?
Jak zadbać o bezpieczeństwo osoby leżącej?
Unieruchomienie w łóżku przez dłuższy czas jest dla chorego bardzo szkodliwe. Kiedy stan naszego podopiecznego nie pozwala na to, by wstawał, leżenie jest długotrwałe, a nawet ciągłe mogą zacząć pojawiać się następujące problemy:
• spadek masy ciała – u osób leżących często pojawia się problem z apetytem, a także z przełykaniem,
• nietrzymanie moczu – najczęstszy problem, który poprzez wilgotną skórę mającą kontakt z moczem, może sprzyjać pojawieniu się odleżyn,
• odleżyny i odparzenia – spowodowane poprzez długotrwały nacisk na naczynia krwionośne oraz nieprawidłową pielęgnację.