ładowanie...
slogan
Opieka nad pacjentem po udarze

Udar jest trzecią po chorobach serca i nowotworach najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Opieka nad pacjentem po udarze

Wstęp

Udar jest trzecią po chorobach serca i nowotworach najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Z jego konsekwencjami stykają się w swojej pracy nie tylko opiekunki i opiekunowie osób starszych, ale także rodziny pacjentów. Ich pomoc, wiedza i opieka są nieocenione i mają wpływ na przebieg rekonwalescencji oraz powrót do zdrowia pacjenta. W poniższym artykule znajdą Państwo podstawowe zasady opieki nad osobami po przebytym udarze.

Rehabilitacja pacjenta po udarze

Stan pacjenta po udarze mózgu jest zależny od rozległości zmian. Pierwszy etap rehabilitacji zaczyna się już w szpitalu. Nawet jeśli chory jest nieprzytomny lub sparaliżowany, powinien zostać poddany tzw. rehabilitacji biernej. Profilaktyka przeciwodleżynowa, stymulowanie krążenia zapobiegające zakrzepom, prawidłowe ułożenie chorego przeciwdziałające przykurczom mięśni, to podstawa w początkowym etapie leczenia. Dalsza rehabilitacja powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą albo zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Opiekun może być pomocny w wykonywaniu zaleconych ćwiczeń i stałej obserwacji podopiecznego.

Terapie wspomagające rehabilitację

Równocześnie z terapią ruchową powinna zostać zastosowana terapia logopedyczna dysfagii, czyli zaburzeń połykania oraz terapia neuropsychologiczna. W terapii chorego po udarze zastosowanie ma także fizykoterapia. Są to ultradźwięki, termoterapia (okłady borowinowe), zabiegi i ćwiczenia w wodzie (kąpiele wirowe, przyczyniające się do zmniejszenia zastojów krwi żylnej), leczenie prądem i światłolecznictwo.

Dieta po udarze

Właściwie dobrana dieta jest bardzo istotna w powrocie do zdrowia po udarze. Pacjenci mają często problemy z posługiwaniem się sztućcami i wymagają karmienia, nierzadkie bywają także kłopoty z przeżuwaniem i połykaniem oraz brak apetytu i złe samopoczucie. Ważna jest w tym przypadku rola opiekuna, który powinien zadbać o to, by pacjent po udarze spożywał wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych. Warto, by przyrządzane posiłki były wysokoenergetyczne, łatwe w spożyciu (np. o gładkiej konsystencji, w postaci papki), smaczne, urozmaicone, estetycznie podane oraz uwzględniające indywidualne upodobania podopiecznego.

Profilaktyka przeciwodleżynowa

U pacjentów leżących bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa i odpowiednia pielęgnacja ciała. Podstawowe zasady, których należy przestrzegać to: częsta zmiana pozycji ciała chorego, dbanie, by prześcieradło i podkłady nie tworzyły fałd, równomierne rozłożenie ciężaru ciała, oklepywanie i masaż miejsc narażonych na długotrwały ucisk, dbałość o higienę, podawanie odpowiedniej ilości płynów (2 - 2,5 l / dobę), pielęgnacja skóry oraz stosowanie odpowiednich pieluchomajtek.

Zapobieganie powikłaniom oddechowym

Powikłania oddechowe, które mogą wystąpić u pacjentów po udarze to zator płucny i choroby infekcyjne płuc. Profilaktyka i prawidłowa opieka jest tu niezwykle ważna. Czynności, które zaleca się wykonywać to: oklepywanie klatki piersiowej, nakłanianie do odkrztuszania zalegającej wydzieliny, ćwiczenia oddechowe, nadzorowanie ułożenia głowy oraz częsta zmiana pozycji pacjenta.

Dalsze informacje

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, pobierz Poradnik „Zdrowie seniora"! Znajdziesz w nim więcej przydatnych informacji o opiece nad pacjentem po udarze oraz informacje o opiece i rehabilitacji w chorobach takich jak Parkinson czy Alzheimer - link.

#udar #rehabilitacja #dieta #opieka
Następna lekcja
Załóż Konto Opiekunki z Panią Sztelką
stela
Kliknij
Zmiana języka