ładowanie...
slogan
Pierwsze święta w Niemczech

Pierwsze Święta spędzane w domu podopiecznego to spory stres dla każdej Opiekunki i Opiekuna.

Pierwsze święta w Niemczech

Wstęp

Pierwsze Święta spędzane w domu podopiecznego to spory stres dla każdej Opiekunki i Opiekuna. Już samo podjęcie tej decyzji nie jest łatwe. Wiele z Was w tym roku pozostało w Polsce ze względu na sytuację związaną z pandemią. Są też i takie osoby, dla których decydujące były kwestie finansowe lub w końcu Ci, którzy Święta w Polsce spędziliby sami. Tyle historii i motywacji, ile wyjeżdżających Opiekunów.

Nowe doświadczenia i kultura

Niezależnie od powodów, dla których zdecydowałaś/eś się zostać lub wyjechać na Święta, warto nastawić się na zupełnie nowe doświadczenie, potraktować je jako coś nowego, ciekawego, spojrzeć z perspektywy ciekawości innej kultury i zwyczajów. Święta u naszych zachodnich sąsiadów wyglądają inaczej niż w Polsce i jak podkreślają wszystkie pracujące z nami Opiekunki, mają zupełnie inną atmosferę.

Różnice w tradycjach świątecznych

Na większości niemieckich wigilijnych stołów nie zagoszczą postne potrawy Wigilijne i opłatek - będzie rodzinnie, ale mniej odświętnie. Nie jest to oczywiście regułą, ale to najczęściej wymieniane przez Opiekunki różnice.

Potrawy świąteczne w Niemczech

Co zagości na wigilijnym stole? Najczęściej kilka potraw, w tym sałatka ziemniaczana i pieczone kiełbaski. W odróżnieniu od Polaków, większość Niemców nie przepada za karpiem, który nie należy do kanonu ich wigilijnych dań. Kulminacyjny jest w Niemczech drugi dzień Świąt, kiedy to na rodzinnych stołach pojawia się pieczona tradycyjnie gęś lub kaczka, drób, dziczyzna, kiszona kapusta lub fasola z boczkiem. Na deser nie może zabraknąć ciast. Najsłynniejszym jest Weihnachtsstollen, czyli bożonarodzeniowa strucla z rodzynkami i bakaliami. Bardzo popularne są także pierniki. Niemcy mają też swój ulubiony adwentowo-świąteczny napój, którym jest grzane wino z dodatkiem goździków, cynamonu i pomarańczy.

Zachowanie tradycji polskich

Jeśli uznasz, że nie jesteś gotowa/-y na taką zmianę świątecznych zwyczajów kulinarnych, przygotuj coś z naszych tradycyjnych dań. Dla Ciebie to będzie "kawałek domu", a dla podopiecznego lub jego rodziny nowe doświadczenie. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie słownictwo związane ze świątecznym gotowaniem.

Tęsknota za domem

Wszystkie Panie, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie przyznają, że niezależnie od nastawienia tęsknota pojawia się przede wszystkim w wigilijny wieczór. Jak mówi Pani Iwona: "Jak zleci ten jeden dzień, to już jest z górki". Co radzimy bazując na doświadczeniu naszych Opiekunów?

Sposoby na radzenie sobie z tęsknotą

  1. Kontakt z bliskimi: Znajdź czas, by połączyć się telefonicznie lub przez internet z rodziną lub znajomymi. Nawet krótka rozmowa może przynieść ulgę i poczucie bliskości.
  2. Relaks i rozrywka: Wieczorem poczytaj książkę, obejrzyj dobry film. Zaplanuj chwilę zupełnie dla siebie, aby oderwać się od smutnych myśli.
  3. Docenienie spokoju: Doceń ten czas i może to, że tym razem Świętom nie towarzyszy zgiełk, bieganie po sklepach, gotowanie po nocach. Może to być okazja do cieszenia się spokojem i ciszą.

Otwartość i pozytywne nastawienie

Otwartość to klucz do pozytywnych emocji. Nie nastawiaj się, jak będzie. Spójrz na te Święta z ciekawością i miłością. To, że zostałeś i spędzasz czas z osobą starszą i chorą, to wielki świąteczny dobry uczynek. Pamiętaj o tym!

#święta #opiekunkaseniorów #tradycje #wigilia
Następna lekcja
Załóż Konto Opiekunki z Panią Sztelką
stela
Kliknij
Zmiana języka