Osoby na co dzień zajmujące się sprawowaniem opieki nad seniorami doskonale zdają sobie sprawę, że kluczowe dla jakości życia jest to, w jakim stanie zdrowia jest dana osoba. Ze względu na przebyte choroby, na przykład nowotwory, niekiedy troska o seniorów stanowi wyzwanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że Opiekunowie wyjeżdżający na zlecenia z ATERIMA MED nigdy nie są pozostawieni sami sobie. Podczas realizacji zlecenia są oni w stałym kontakcie ze swoim indywidualnym Koordynatorem, który na bieżąco udziela im kompleksowego wsparcia.


Przed wyjazdem do Niemiec każda osoba otrzymuje kluczowe informacje
Ponadto przed wyjazdem do Niemiec każda osoba otrzymuje kluczowe informacje na temat chorób, z którymi zmaga się Podopieczny oraz dotyczące zakresu obowiązków, które należy wykonywać po przyjeździe do Niemiec. Pozwala to więc dopasować konkretną ofertę do indywidualnych potrzeb Opiekuna, który dokonując wyboru spośród wielu dostępnych możliwości decyduje, czy stan zdrowia seniora jest wyzwaniem, któremu sprosta. Istotne jest także to, że Opiekun podczas zlecenia może korzystać z wiedzy Zespołu Medycznego ATERIMA MED. Dzięki czemu ma możliwość konsultowania m.in. kwestii zdrowotnych związanych ze sprawowaną opieką. Często Opiekunowie, zajęci na co dzień troską o innych, zapominają o sobie. Czy naprawdę jesteśmy aż tak zabsorbowani innymi sprawami, że nasze własne zdrowie może zaczekać? Pamiętajmy, że to właśnie dbanie o siebie pozwala nam zadbać o innych.

Jak w poprawny sposób wykonać samobadanie piersi lub jąder?
Czy wiesz, że wcześnie wykryty rak piersi czy jąder jest w 90% uleczalny? Oczywiście pod warunkiem, że masz świadomość, jak rozpoznać niepokojące objawy i regularnie wykonujesz samobadanie, by kontrolować swój stan zdrowia. Działanie prewencyjne często pozwala uniknąć terapii, która jest obciążająca dla organizmu. Warto zdawać sobie sprawę, że najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem jest rak piersi. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem. Największa liczba przypadków występuje u kobiet po 50. roku życia. Samobadanie pierwsi powinno się więc wykonywać raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce.
Symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę, to przede wszystkim guzek wyczuwalny w piersi lub obszarze pachy. Alarmujące powinny być także zmiany w kształcie lub wyglądzie piersi, wciągnięcie brodawki lub zmiany skórne, takie jak zaczerwienienia, obrzęki czy nawet owrzodzenia. Krwista lub surowicza wydzielina z brodawki to także sygnał, że należy udać się do lekarza. Ból w piersi występuje rzadko, ale także powinien wzbudzić niepokój. Samobadanie piersi należy rozpocząć od jej dokładnego obejrzenia. Najlepiej stojąc przed lustrem. Zwróć wówczas uwagę na kształt piersi, symetrię i ewentualne zmiany skórne. Następnie, stojąc lub leżąc, delikatnie uciskaj pierś trzema środkowymi palcami. Zataczaj okrężne ruchy od zewnętrznych części piersi w kierunku brodawki. Ważne jest wyczuwanie ewentualnych zgrubień, guzków czy innych niepokojących zmian. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultuj się z lekarzem.
Nie zapominajmy o mężczyznach! W Polsce rak jądra diagnozuje się u około tysiąca mężczyzn rocznie. Ważna jest więc profilaktyka i samobadanie, które powinno się wykonywać raz w miesiącu. Najlepiej pod prysznicem, sprawdzając każde z jąder osobno. Delikatnie obracaj je między palcami w poszukiwaniu twardych grudek oraz gładkich, zaokrąglonych guzków. Alarmująca powinna być także zmiana wielkości, kształtu lub konsystencji i twardości jądra. Skontaktuj się z lekarzem także jeśli podczas dotykania jąder odczuwalne jest bolące miejsce.
W trosce o swoje zdrowie bezpłatnie obejrzyj nagranie webinaru “Profilaktyka i samobadanie: dbam o siebie, by móc zadbać o innych”. W czasie szkolenia prelegentki pokazują, jak prawidłowo wykonać samobadanie oraz odpowiadają na szczegółowe pytania Opiekunów. Swoją cenną wiedzą dzielą się dwie ekspertki: mgr Dagmara Lech – kierownik w Zespole Medycznym ATERIMA MED, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego, anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz mgr Anna Urbańczyk - ratowniki medyczny i koordynator opieki onkologicznej. Doświadczenie zdobywała m.in. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i placówkach opieki długoterminowej. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia nowotworów? Nie wiesz, gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów? A może masz w planach podjąć się opieki nad seniorem za granicą i nie wiesz, jak przygotować się do wyjazdu pod kątem medycznym? Obejrzyj webinar już teraz, by dowiedzieć się, co na ten temat mają do powiedzenia wykwalifikowane specjalistki.

W co wyposażyć apteczkę na wyjazd do opieki w Niemczech?
Niezbędne wyposażenie apteczki podróżnej powinno zawierać leki i akcesoria przydatne zarówno na co dzień, jak i w nagłych przypadkach, które mogą się zdarzyć w czasie pobytu w Niemczech. Nie zapomnij spakować:
- Leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe zawierające ibuprofen i paracetamol
- Leki na problemy żołądkowe, w szczególności środki na biegunkę, leki na zgagę oraz preparaty z węgla aktywnego
- Leki na alergię np. przeciwhistaminowe
- Środki przeciwzapalne i maści (rozgrzewająca oraz na stłuczenia)
- Witaminy i suplementy np. C, D oraz magnez
- Leki na przeziębienie np. środki na kaszel, syropy oraz pastylki na gardło
- Opatrunki i różnej wielkości plastry, w tym te na pęcherze
- Środki do dezynfekcji ran
- Bandaż, elastyczny, gazę, sól fizjologiczną nożyczki
- Indywidualne leki czyli te, które zażywasz na co dzień. Pamiętaj, by zadbać o to, aby ich ilość wystarczyła na cały okres wyjazdu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki i leczenia nowotworów? Zobacz pełne wiedzy, niemal dwugodzinne szkolenie, z którego dowiesz się między innymi, jak działa profilaktyka onkologiczna. A także, dlaczego regularne badania są tak ważne we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych. Zobacz darmowy webinar, aby umieć zadbać o swoje zdrowie i należycie zatroszczyć się o siebie.