Letnie wieczory to idealny czas na relaks. Jednak często w tym odpoczynku przeszkadzają wszelkiego rodzaju robaki i insekty, które potrafią wyprowadzić z równowagi. Najbardziej uciążliwym z nich jest komar. Postanowiliśmy przygotować listę roślin i produktów, za którymi komary nie przepadają. Zastosowanie tych porad pozwoli cieszyć się spokojem podczas długich, ciepłych wieczorów.
Olejki eteryczne na komary
Substancja zwana DEET zawarta w preparatach przeciw komarom sprawia, że opryskani stajemy się dla nich niewyczuwalni. W ten sposób działają również olejki eteryczne, które aplikuje się bezpośrednio na skórę. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mają właściwości fotouczulające, więc nie zaleca się stosowania ich przy kontakcie ze słońcem. Oto najskuteczniejsze olejki:
- Olejek eukaliptusowy
- Olejek z mięty pieprzowej
- Olejek rozmarynowy
- Olejek grejpfrutowy
Czosnek i cebula
Intensywny zapach zarówno czosnku jak i cebuli skutecznie działa na komary. Wystarczy pokroić je w plasterki i rozłożyć w pobliżu. Wadą tego rozwiązania jest równie intensywne oddziaływanie tego zapachu na nas.
Niezastąpione rośliny
Najskuteczniejszym środkiem na komary, który dodatkowo pełni funkcję ozdobną jest roślinność! Wiele z nich działa odstraszająco, a nam pozwala się jeszcze bardziej zrelaksować (kolor zielony regeneruje wzrok i uspokaja!). Prócz pięknych kwiatów, w walce z komarami pomagają zioła wytwarzające olejki eteryczne nielubiane przez komary. Oto rośliny, które pomogą Ci przegonić komary:
- Komarzyca
- Kocimiętka
- Lawenda wąskolistna
- Pelargonia
- Aksamitka
- Mięta pieprzowa
- Koper włoski
- Bazylia
- Melisa
- Rozmaryn