ładowanie...
Wyjazd do pracy
Wyjazd do pracy w małżeństwie
#małzeństwo #opieka #praca #rozmowa

"Nie zgadzam się na Twój wyjazd!", czyli jak rozmawiać z małżonkiem o podjęciu pracy za granicą...

13 sierpnia 2018
Decyzja o wyjeździe i rozłąka
 
Decydując się na wyjazd do pracy za granicę jako opiekunka, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za swoich bliskich pozostających w Polsce w tym przede wszystkim małżonka.
Zmieni się na pewno perspektywa każdego z Was - mówiąc o małżeństwie, warto zauważyć, że żadne z Was nie będzie już w pełni uczestniczyło w życiu drugiego tak, jak to było dotychczas. Nie będziesz przebywać z małżonkiem pod jednym dachem i uczestniczyć na bieżąco we wszystkich sprawach - zmieni się Wasz system kontaktu (na przykład gdy jedna osoba będzie mogła rozmawiać, druga będzie w pracy i na odwrót), a nawet sam dialog!
Należy pamiętać, że rozłąka z małżonkiem to z pewnością spory przewrót dla Waszego związku, a wręcz wystawienie go na próbę przetrwania. Jak bardzo trudna staje się więc decyzja o wyjeździe do pracy za granicę w perspektywie rozdzielenia się na dłużej z partnerem?
 
 
  • Po pierwsze: szczera rozmowa
Komunikacja to słowo klucz w relacjach międzyludzkich. Bez niej trudno w sposób udany kontynuować pogłębianie jakiejkolwiek więzi. Warto zatem zacząć od szczerej rozmowy z partnerem na temat planów odnośnie swojego wyjazdu stosunkowo wcześnie, aby nie stwarzać na siłę niepotrzebnie napiętej atmosfery.
 
Z pewnością Twój małżonek doceni starania i fakt, że pragniesz wszystko omówić z nim wspólnie i bez zbędnego pośpiechu. Przygotuj się odpowiednio do tej rozmowy - pamiętaj, że emocje nigdy nie są najlepszym doradcą, zwłaszcza w takich kwestiach!
Potrzeba tutaj wyczucia, aby nikogo nie zranić, ani też pod żadnym pozorem nie przelewać na partnera własnych frustracji (na przykład związanych ze swoją złą sytuacją zarobkową na miejscu w Polsce).
 
Z drugiej strony oczywistym jest, że on ma prawo do własnej reakcji - niekoniecznie musi być ona w pełni pozytywna. Nie zapominaj jednak, że fundamentalną wartością w związku dwojga ludzi jest wzajemne zaufanie i skłonność do uzyskania kompromisu, który choć w małym stopniu zadowoli obydwie strony.
 
  • Poszukiwanie kompromisu
To oczywiste, że nie chcesz na dłużej rozstawać się z mężem - on z pewnością też nie będzie wydawał się raczej zachwycony tym faktem. Zdarzają się jednak w życiu momenty, że trudno o inny wybór - zwłaszcza, gdy sytuacja materialna nie należy do najlepszych, a zarobki Twoje i męża nie zapewniają Wam godziwego życia, do którego dążycie.
 
Warto mimo wszystko zastanowić się razem nad kompromisem pozwalającym nieco zmniejszyć odległość między Wami podczas Twojego wyjazdu...przynajmniej w pewien przemyślany sposób. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju zawodu, jaki wykonuje Twój małżonek. Jeśli nie jest on ściśle związany z miejscem zamieszkania i etatem, a jego umiejętności, wykształcenie oraz zdolności językowe są na tyle wystarczające, aby móc pracować na takim samym poziomie również za granicą, sprawa wydaje się być dużo mniej skomplikowana.
 
Pytanie-klucz powinno jednak dotyczyć tego, czy Twój partner nie miałby innych oporów przed porzuceniem kraju na stałe? Jeśli nie, pozostaje Wam tylko zacząć organizować swoje życie i obowiązki w nowym miejscu.
 
Jesli taka opcje nie wchodzi w grę, warto wybierać na początku tzw. zlecenia na "skoczka", czyli na krótkie zastępstwo. Wtedy rozłąka będzie krótsza, a Wy będziecie mogli się przyzwyczaić do nowej sytuacji. 
 
  • A gdy kompromis zawodzi i wyjazd już stał się faktem…
Bądźmy realistami - w przeważającej ilości przypadków do kompromisu w sprawie wyjazdu, pomimo wielu prób, może jednak nie dojść. Co wtedy? Czy wyjazd za granicę do pracy w opiece oznacza koniec małżeństwa?
 
Te i wiele innych pytań z całą pewnością są obecne cały czas w Twojej głowie. Czas zatem zdobyć się na trzeźwą oceną sytuacji - tego typu droga z pewnością będzie dla Waszego małżeństwa trudniejsza, ale to nie oznacza, że koniecznie musi to skończyć się źle…
Jak więc zorganizować sobie życie i sposób kontaktów, aby w miarę możliwości i dostępnych środków udało się nie zaprzepaścić tej ważnej relacji?
 
  1. Ustalcie harmonogram kontaktów - ważne jest, aby pozostawać w stałym kontakcie, czy to telefonicznym, za pomocą komunikatorów lub na kamerce.

  2. Skoncentrujcie się na wzajemnym wsparciu! To bardzo ważne, gdy jest się daleko od siebie.

  3. Okazujcie sobie dużo zrozumienia. Wymienianie się pretensjami i toczenie konfliktów o przysłowiowe błahostki to niezbyt dobre rozwiązanie w momencie, kiedy każda chwila wspólnej rozmowy jest na wagę złota.

  4. Pamiętajcie o ważnych dla siebie rocznicach i okazjach - to niezwykle istotna, choć pozornie banalna kwestia. Jednakże takie symboliczne gesty jak telefon z życzeniami w dniu urodzin lub przesyłka wysłana z okazji rocznicy ślubu potrafią wciąż działać budująco w kontekście relacji dwojga bliskich sobie ludzi.

  5. Dbajcie o czas we dwójkę. Rzadkie chwile powrotów czy też świąt/długich weekendów to wspaniały moment na to, aby pobyć przez jakiś czas tylko i wyłącznie ze sobą.

  6. Pilnujcie, aby obowiązki zawodowe nie przesłoniły Wam znaczenia relacji. Z uwagi na to, że praca opiekuna jest naprawdę wymagająca oraz obciążająco zarówno fizycznie, jak i psychicznie, postaraj się znaleźć równowagę.

 

A jak ta rozmowa odbyła się u Was? Dajcie nam znać! 

 
Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly
Zobacz inne artykuły
Co zabrać ze sobą
Co zabrać ze sobą
Przejdź
Niemcy nie chcą
Niemcy nie chcą
Przejdź
Dojazd na zlecenie
Dojazd na zlecenie
Przejdź
1-sza praca za granicą
1-sza praca za granicą
Przejdź
Zmiana języka