Żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie chorego leżącego seniora, w tym przede wszystkim na ryzyko rozwoju powikłań i skutków ubocznych związanych z unieruchomieniem.
Wstęp
Żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie chorego leżącego seniora, w tym przede wszystkim na ryzyko rozwoju powikłań i skutków ubocznych związanych z unieruchomieniem. U osób leżących mogą pogłębiać się zaburzenia żywienia: chorzy tracą apetyt, mają problemy z przełykaniem posiłków, w efekcie czego szybko może dojść do odwodnienia i niedożywienia. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej diety, zapewniającej dostarczenie dla organizmu niezbędnych składników odżywczych, a także odpowiedni sposób karmienia.
Wskazówki i praktyczne porady dotyczące żywienia osoby leżącej
- Pozycja przy jedzeniu: Podopieczny powinien jeść zawsze w pozycji siedzącej, ewentualnie w półsiedzącej. Jedzenie w pozycji leżącej grozi zakrztuszeniem.
- Podawanie płynów: Należy pamiętać, żeby nie poić pacjenta w pozycji leżącej, tylko półsiedzącej lub siedzącej. Po podaniu płynów dobrze jest utrzymać Seniora we wspomnianej pozycji jeszcze przez ok. 15-30 minut, co pozwoli zapobiec możliwemu cofnięciu się treści pokarmowej z żołądka.
- Zapobieganie odwodnieniu: Nie można dopuścić do groźnego w skutkach odwodnienia organizmu podopiecznego, stąd też należy podawać mu płyny w odpowiednich ilościach, najlepiej małymi łykami z dużą częstotliwością. Zapotrzebowanie chorego leżącego na płyny zależy od jego aktywności fizycznej, ale także od temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym przebywa. Aby nie doprowadzić do odwodnienia, chory powinien wypijać ok. 3 l płynów (m.in. naturalnych soków, kompotów, wody niegazowanej).
Chcesz przeczytać cały artykuł i poszerzyć swoją wiedzę na ten temat?
Znajdziesz go tutaj: Dieta osoby starszej leżącej
Skontaktuj się z nami
Chcesz dowiedzieć się więcej i rozpocząć pracę w APN Sentium?
Skontaktuj się z nami:
- Telefon: +48 500 401 901
- Email: rekrutacja@apnsentium.pl
- Biuro: Opole, Kołłątaja 8/1
Oferty pracy znajdziesz na: www.apnsentium.pl