ładowanie...
Bezpieczny wyjazd
Bezpieczny wyjazd praca za granicą
#przygotowanie #praca #opieka #opiekunka

Wyjazd do pracy za granicę, wiele osób przeraża. Warto odpowiednio przygotować się do podróży. Sprawdź na co zwrócić uwagę...

11 lipca 2018
Wyjazd do pracy za granicę, wiele osób przeraża. Warto przygotować się do podróży z odpowiednim nastawieniem. Sprawdź na co zwrócić uwagę...
 
Po pierwsze: skrupulatne przygotowania
Z pewnością nie raz natknęłaś się na przekazywane w mediach bądź zamieszczone w internecie informacje o przypadkach osób, które wyjechały do pracy za granicę i zostały w jakiś sposób oszukane. Trafić na nieuczciwych ludzi, instytucje działające na niekorzyść bądź wykorzystujące pracowników jest niestety dość łatwo - o wiele trudniej przychodzi późniejsze podjęcie działań mających na celu zażegnanie kryzysu.
Warto zatem kierować się zasadą: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dzięki czemu możemy zaplanować swoje działania prewencyjne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wyjazdu za granicę. W pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się agencji pracy, którą zamierzasz wybrać do znalezienia oferty zatrudnienia dla siebie. Koniecznie zapoznaj się z opiniami na temat tej placówki - dobrym rozwiązaniem jest zrobienie szczegółowego rozeznania na forach internetowych dotyczących konkretnych agencji i związanych z nimi doświadczeń opiekunek. Niektóre strony prowadzą specjalne rankingi, które pozwalają na detaliczną ocenę usług agencji poprzez wystawianie opinii komentujących poszczególne elementy współpracy. Zbudowanie pewnej bazy wiedzy na temat placówki mającej Cię zatrudnić to podstawa w przygotowaniach do bezpiecznego wyjazdu za granicę.
 
Po drugie: informacje o firmie w aspekcie prawnym
Jedną z bardziej priorytetowych kwestii, na jaką obowiązkowo musisz zwracać uwagę przed wyjazdem, jest również sprawdzenie firmy, z którą zamierzasz podjąć współpracę, w aspekcie prawnym.  Warunkiem legalnego zatrudnienia z perspektywy polskich przepisów jest podpisanie umowy z placówką posiadającą licencję i wpisaną do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Na stronie internetowej "KRAZ" znajdziesz również wiele wskazówek oraz porad traktujących z prawnego punktu widzenia  o bezpieczeństwie związanym z wyjazdem do pracy za granicami kraju.
Właściwym krokiem weryfikującym  informacje prawne na temat firmy, powinno być sprawdzenie i dokładne zapoznanie się z jej opisem w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli jakikolwiek zapis już na tym etapie wyda Ci się niejasny bądź wzbudzający podejrzenia, a nawet wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się z kimś, kto jest w stanie przebić się przez gąszcz przepisów  dużo sprawniej niż przeciętna osoba bez znajomości bardziej skomplikowanych sformułowań i kruczków prawnych.
 
Po trzecie: warunki zatrudnienia
Twoim obowiązkiem jest przyjrzenie się z uwagą ofercie przedstawionej przez agencję, która obejmuje takie dane jak: wynagrodzenie (plus forma rozliczenia), ubezpieczenie medyczne, opłacenie kosztów podróży. Niekiedy może mieć miejsce sytuacja, że w warunkach opisanych na stronie agencji znajdzie się informacja o kompletnie fałszywej kwocie wynagrodzenia, odnoszącej się np. do całego okresu pobytu w Niemczech, a nie wypłaty za przepracowany miesiąc (czyli 30 lub 31 dni).
Kolejny istotny krok na drodze do w pełni bezpiecznego wyjazdu do pracy jako opiekunka, to sprawdzenie podanych w ofercie agencji wartości wynagrodzenia. Jeśli widzisz kwotę określoną w ramach brutto, musisz liczyć się z tym, że zawiera ona część zaliczki, która wędruje na konto agencji za wykonywane w ramach umowy z rodziną seniora usługi pośrednictwa. Twoje wynagrodzenie powinno być zawarte w wartości netto - wtedy masz pewność, ile dokładnie zarobisz “na czysto”. Jeśli warunki zamieszczone na stronie są podane w nieprecyzyjny sposób, zawsze możesz skorzystać z opcji kontaktu telefonicznego i odbyć na infolinii rozmowę z konsultantem. Wtedy też z większą łatwością będziesz w stanie zweryfikować, na ile informacje dostępne w ofercie mogą stać w sprzeczności z tymi, które pozyskasz bezpośrednio od pracownika firmy. Z drugiej strony praktyka pokazuje, jak cynicznie potrafią zachować się konsultanci prowadzący rozmowę zwłaszcza z osobą starszą - wprowadzanie w błąd lub przedstawianie nie do końca wiarygodnych faktów, bazując na naiwność drugiego człowieka, to zachowania, które niestety potrafią się zdarzyć. Ważne, aby pozostać czujnym i nie dać się zwieść - najlepiej, gdy przy rozmowie towarzyszy Ci ktoś obok, wtedy o wiele łatwiej o racjonalną ocenę sytuacji, niż podczas przebiegającej relatywnie szybko wymiany zdań.
Jedno z pierwszych miejsc w hierarchii ważności musi stanowić również ubezpieczenie zdrowotne - jeśli nie jest zagwarantowane, pamiętaj, że wiąże się to z kolejnymi kosztami, które pokryjesz z własnej kieszeni. Warto nadmienić, iż profesjonalna agencja będzie oferowała ubezpieczenie medyczne, społeczne, a także odprowadzanie składek emerytalnych w ramach umowy z pracownikiem wysyłanym za granicę. Koniecznie zwróć uwagę na te elementy, kiedy zapoznasz się z warunkami zatrudnienia w danej placówce - unikniesz dzięki temu dodatkowego stresu i nerwów towarzyszących ewentualnemu wypadkowi zdrowotnemu podczas swojego okresu pracy w charakterze opiekunki. Kluczowym aspektem z perspektywy finansowej wydaje się też być możliwe pokrycie kosztów dojazdu przez agencję - sprawdzenie tej informacji nie zajmuje wiele czasu, a w zamian otrzymujesz pewność współpracy z firmą na jasno określonych warunkach. Częstym zapisem w umowie pomiędzy agencją a opiekunką jest gwarantowany zwrot pieniędzy za bilety na trasie Polska-Niemcy i w drugą stronę, przy jednoczesnym potwierdzeniu odbywania wyznaczonej liczby wyjazdów do pracy w trakcie miesiąca.
 
Czego należy wystrzegać się, myśląc o bezpiecznym wyjeździe do pracy?
Podjęcie legalnej pracy za granicą to przede wszystkim zabezpieczenie swoich interesów i zadbanie o ochronę prawną, niezbędną w momencie wystąpienia nagłego kryzysu, niedotrzymania umowy przez jedną ze stron lub brakiem wypłaty wynagrodzenia (czy też opóźnienia, jeśli chodzi o zapłatę za wykonane przez opiekunkę obowiązki). Podsumujmy zatem, jakie wzmianki w ofercie prezentowanej przez agencję powinny wzbudzić w Tobie niepokój i dać do myślenia w kwestii bezpieczeństwa pracy za granicą.
  • Firma, która nie zamieszcza w ogłoszeniu adresu swojej siedziby, to przesłanka do zapalenia się natychmiast czerwonej lampki w głowie. Posługując się przykładem - to działa w ten sam sposób, kiedy osoba pragnąca wynająć pokój, nie dołącza do jego opisu żadnych zdjęć. Efekt? Najczęściej brak odzewu. Brak kompletnych danych to jedno z najczęściej występujących prawdopodobieństw, że agencja ma coś do ukrycia przed potencjalnym kandydatem.
     
  • Zawyżone/zaniżone stawki. Zorientuj się, ile mniej więcej wynoszą zarobki opiekunki (oczywiście, w postaci netto za miesiąc) - kwoty występujące na rynku i w innych ofertach porównaj z tymi, które proponuje wybrana przez Ciebie agencja. Jeśli wydają się podejrzanie niskie lub wysokie, jest to kolejny argument świadczący o próbie zatajenia bądź podania niepełnych informacji przyszłemu pracownikowi.
     
  • Umowa nakładająca nieuzasadnione kary na osobę zatrudnioną - podczas analizy warunków zatrudnienia proponowanych przez agencję, zwróć uwagę na wszystkie punkty umowy (zwłaszcza te, które sprawiają wrażenie sformułowanych w mało przejrzysty sposób). Spore podejrzenia mogą wzbudzić zapisy, w których pracodawca powołuje się na przepisy zakładające  obciążenie pracownika, np. karami finansowymi, w momencie niedopełnienia pewnego warunku umowy (bez zdefiniowania istoty naruszenia tego porozumienia). Warto zatem dokładnie czytać każdy paragraf umowy, szczególnie, jeśli mamy wrażenie, że jest zbyt zawile sformułowany i zawiera niekorzystne dla nas postanowienia.
 
Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly
Zobacz inne artykuły
Informacja dla rodziny
Informacja dla rodziny
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
Niemcy nie chcą
Niemcy nie chcą
Przejdź
Brak wykształcenia
Brak wykształcenia
Przejdź
Zmiana języka