ładowanie...
Informacja dla rodziny
Informacja dla rodziny o wyjeździe do pracy
#informowanie #praca #rozstanie #rozłąka

Przekazanie rodzinie wiadomości o wyjeździe do pracy za granicę może okazać się bardzo trudne. Mamy dla Ciebie kilka porad jak to zrobić...

30 marca 2018
Przekazanie rodzinie wiadomości o wyjeździe do pracy za granicę może okazać się bardzo trudne. Mamy dla Ciebie kilka porad jak to zrobić...
 
Szok i niedowierzanie czy spokojna akceptacja faktu?
Jedną z najczęściej poruszanych w obrębie tematów dotyczących pracy opiekunek za granicę kwestii, jest problem samego wyjazdu i poinformowania o tym swoich najbliższych w Polsce. Niejednokrotnie zdarza się, że osoba mająca podjąć się obowiązków dla opiekunki za granicą, na miejscu w kraju sama zostawia rodzinę - męża i dzieci w różnym wieku. Z drugiej strony mamy przecież do czynienia z przypadkami, gdy swoich sił w opiece w Niemczech zaczynają próbować kobiety w wieku dojrzałym, których pociechy są już dawno ludźmi dorosłymi, najczęściej niezależnymi finansowo. 
Abstrahując jednak od tego faktu, tym bardziej starsze dzieci mają pełne prawo martwić się o starszego rodzica, samotnie wyruszającego do pracy za granicą… Wobec takiego stanu rzeczy, kandydatki na opiekunki często obawiają się konfrontacji bliskich z informacją o wyjeździe, odwlekając decyzję o zmierzeniu się z tym do ostatniej chwili. Jak zatem znaleźć złoty środek w przygotowaniu rodziny do zakomunikowania swojej decyzji? Czy reakcje męża, dzieci, a nawet samych rodziców zainteresowanej zawsze muszą być dramatyczne? Choć oczywiście trudno jest znaleźć jedną wyjątkową receptę i uniwersalną poradę, dzięki której wszystko przebiegnie w spokojnej, pełnej zrozumienia oraz akceptacji atmosferze, warto spróbować już wcześniej rozpocząć rozmowę z bliskimi na temat wyjazdu za granicę.
 
Miej na uwadze dobro najbliższych
Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby nie czuć strachu przed reakcją swojej rodziny na wieść o możliwym wyjeździe do Niemiec z powodu pracy dla opiekunki. Jeśli wasze wzajemne relacje są szczere i charakteryzuje je spora doza zaufania, naprawdę nie masz się czym martwić - Twoja decyzja zostanie z pewnością uszanowana, a Ty otrzymasz maksymalne wsparcie mentalne ze strony najbliższych Ci osób. Postaraj się wyzbyć tchórzliwego podejścia do całej sprawy i spokojnie przedstaw rodzinie już wcześniej swoje plany (rzecz jasna, odpowiednio je argumentując i pokazując, że masz opracowany plan działania). To naturalne, że musisz skonsultować większą część elementów składających się na decyzję o podjęciu pracy za granicą z tymi, którzy pozostaną w Polsce - nawet, jeżeli Twoje dzieci są już samodzielne i dorosłe, na pewno wyjazd rodzica będzie się wiązał z reorganizacją życia na miejscu oraz dostosowaniem pewnych czynników do siebie. Pamiętaj, że najważniejsze to postępować w zgodzie ze sobą, ale w taki sposób, żeby nikogo nie skrzywdzić - nie myl zatem zdrowego rodzaju egoizmu z tym, który sprawia, że ważni dla nas ludzie czują się zepchnięci na dalszy plan.
 
Krok pierwszym - wprowadzenie do planów zgłoszenia kandydatury jako opiekunka
W pierwszej kolejności dobrze jest z miejsca poinformować rodzinę, że chcemy sprawdzić się w samej rekrutacji na stanowisko opiekunki za granicą - w zależności od tego, jak poważnie podchodzimy już do samego etapu zgłoszenia swojej kandydatury w agencji. Jeżeli chcemy to potraktować jako wstęp do zdobycia pierwszego doświadczenia i wiemy, że jeszcze sporo pracy przed nami, warto również to zaznaczyć we wstępnej rozmowie z rodziną.
Nie ukrywajmy jednak - większa część osób deklarujących podjęcie działań związanych ze złożeniem aplikacji do agencji opiekunek, ma już mniej więcej opracowany plan i jest na tyle zdeterminowana, że bardzo chce osiągnąć postawiony sobie cel wyjazdu w ramach pracy. Musisz zatem przedstawić swoim bliskim wszystkie etapy procesu rekrutacyjnego - jak wyglądają i z jakim obciążeniem czasowym (oraz czasem finansowym) mogą się wiązać  (np. dodatkowy kurs języka niemieckiego, przygotowanie zawodowego profilu, CV i listu motywacyjnego). Zwróć uwagę, jaka motywacja Tobą kieruje - dlaczego myślisz o wyjeździe do pracy za granicę? Czy ma to wyłącznie podłoże finansowe? Czy jest w tym coś więcej - na przykład chęć podszlifowania umiejętności językowych w praktyce, poświęcenia czemuś i komuś, bycia potrzebnym dla drugiego człowieka? Odpowiadając samemu na te pytania, zmierzysz się z refleksją na temat istoty czynników, które determinują Twoje podejście do decyzji o pracy poza granicami kraju. Nie martw się na zapas krytycznymi uwagami czy też niezadowoleniem płynącym ze strony rodziny - tak naprawdę nie da się w pełni uszczęśliwić wszystkich.
Poza tym, warto zauważyć, że z pewnością inaczej będą wyglądały Twoje pobudki, jeśli chodzi o podjęcie pracy dla opiekunki seniora, w momencie, gdy jesteś osobą młodszą  (masz np. dzieci w wieku szkolnym i zarabiającego na etacie partnera), a inaczej, gdy jesteś samotną matką lub Twoje dzieci dawno już wyfrunęły z rodzinnego gniazda. Ostatnimi czasy coraz więcej kandydatek na opiekunki to właśnie te, które są przedstawicielkami ostatniej wymienionej grupy - wtedy niejednokrotnie mamy do czynienia z przypadkami, kiedy wyjazd do pracy jako opiekunka ma stać się szansą na pewną odmianę w życiu, na realizację poczucia, że jest się znowu potrzebnym, a nasz wkład i zaangażowanie wiele dla kogoś znaczą. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie jesteś, jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna, mądre i dojrzałe relacje z bliskimi powinno charakteryzować to, że jako priorytet stawia się zawsze dobro oraz szczęście drugiej osoby, a nie własne. Właśnie dlatego tak istotne są wspólne starania o wzajemne zrozumienie swoich racji i przekonań w podejmowaniu ważnych kroków na drodze do osiągnięcia określonego celu.
 
Krok drugi - po rekrutacji - wspólne rozważanie “za” i “przeciw”
Jak zostało już wspomniane we wcześniejszej części artykułu, kluczem do umiejętnego poinformowania rodziny o swoich planach wyjazdowych do pracy w charakterze opiekunki, jest rozpoczęcie rozmów z bliskimi już podczas wysyłania formularza rekrutacyjnego. Najgorsze, co można zrobić, to czekać z wiadomością o dokonanych postanowieniach do chwili, gdy dana kandydatka przejdzie już pomyślnie proces rekrutacyjny. Natomiast jeśli od początku działamy fair, wespół z rodziną, konsultując swoje przygotowania w ramach kolejnych kwalifikacji w agencji, a ostatecznie okazuje się, że wszystko się powiodło, przychodzi czas na rozważenie wszystkich opcji “za” i “przeciw”, związanych z samą logistyką wyjazdu. Trudno ustalić jednoznaczny schemat działania, bowiem każdy prowadzi życie zorganizowane w zupełnie inny sposób, często kierując się kompletnie różnymi priorytetami oraz wartościami. Mimo wszystko, sporządzenie tego typu listy i narada w gronie najbliższych to najlepsze rozwiązanie, które ma na celu rozpatrzenie wszystkich możliwych kwestii negatywnych, ale też oczywiście pozytywnych, odnoszących się do wyjazdu. Pozwala ono również  na wstępne ustawienie logistyczne planów innych domowników w kontekście opuszczającej na pewien czas kraj przyszłej opiekunki.
 
Krok trzeci - wątpliwości bliskich przy rozmowie - jak je zminimalizować?
Przy informowaniu bliskich o wyjeździe do pracy w charakterze opiekunki, trudno jest jednak uniknąć pewnego rodzaju pytań oraz wątpliwości, pojawiających się z ich strony zwłaszcza na samym początku. Większość z nich to w dużej mierze uzasadnione wyrazy troski, opartej na standardowym zwrocie: “Wszystko rozumiem, ale jak Ty sobie tam sama poradzisz?”. Oczywiście, nie da się kogoś na siłę przekonać do naszej gotowości (psychicznej, językowej, życiowej) do wyjazdu za granicę, bazując tylko i wyłącznie na teoretycznej argumentacji. Rodzina musi widzieć, że każdy szczegół został przez nas kilkanaście razy przemyślany, aby móc udzielić nam aprobaty i potrzebnego wsparcia. Dlatego tak ważne jest ukazanie  najbliższym nam osobom, że tam, dokąd się wybieramy, nie czeka nas nic strasznego, że agencja pracy zapewni nam pomoc również na miejscu, a nasze przygotowanie to mądra, oparta na wielu elementach, świadoma droga wyboru. Pamiętaj, że nawet w kryzysowym momencie, jakim może okazać się dla Ciebie i rodziny Twój wyjazd do pracy, warto wierzyć, że jest on również w stanie wiele Was nauczyć. Żadna rozłąka do łatwych nie należy, jednak o dojrzałości ludzi świadczy sposób, w jaki podejmuje się trudne decyzje, szanując wzajemnie swój punkt widzenia i podejście do danej sprawy.
 
Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly
Zobacz inne artykuły
Jak zostać
Jak zostać
Przejdź
Wyjazd do pracy
Wyjazd do pracy
Przejdź
Podpisywanie umowy
Podpisywanie umowy
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
Zmiana języka