ładowanie...
Podpisywanie umowy
Podpisywanie umowy na co zwrócić uwagę?
#umowa #umowaoprace #gewerbe #praca

Poczucie bezpieczeństwa przed podjęciem nowej pracy powinno być priorytetem. Powiemy na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy...

13 lipca 2018
Poczucie bezpieczeństwa przed podjęciem nowej pracy powinno być priorytetem. Powiemy na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy...
 

Praca i poczucie bezpieczeństwa

 
Podpisywanie umowy z agencją to końcowy etap rekrutacji, którą przechodzi kandydatka na opiekunkę. W teorii powinien więc być czystą formalnością, jednak nie należy podchodzić do tego tematu lekceważąco. Dokładnie przeanalizowana umowa, która spełnia wszystkie niezbędne warunki, daje z pewnością duże poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o legalne zatrudnienie. Niezmiernie ważne jest jednak czytanie ze zrozumieniem.
Trzeba pamiętać, że zarówno agencja, jak i opiekunka, powinny dbać o własne interesy i dołożyć wszelkich starań, aby umowa gwarantowała jej korzystne warunki. Sztuką jest znalezienie złotego środka i zawarcie kompromisu, który pogodzi obie strony. Dla opiekunki umowa to przede wszystkim ochrona prawna związana z charakterem jej pracy i legalnego pobytu za granicą, a także potwierdzenie, że agencja będzie stanowiła dla niej wsparcie również na miejscu w Niemczech. To niezwykle istotne czynniki, które powodują, że wykonywanie obowiązków, zaklimatyzowanie się w obcym kraju i środowisku przebiega z perspektywy opiekunki dużo sprawniej, ponieważ ma pełną świadomość zapewnionej jej pomocy.
 
 
Najważniejszym zadaniem, które stoi przed opiekunką podczas podpisywania umowy z agencją, jest zatroszczenie się o odpowiednie warunki zatrudnienia. Koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie (umowa musi je określać!):
 
1) Rodzaj podpisywanej umowy (umowa zlecenie/umowa o dzieło/umowa o pracę) – każdy z trzech wymienionych wariantów różni się od siebie sposobem rozliczenia, ustaleniem dni wolnych (urlopu), czasu pracy i wynagrodzenia. Często na forach internetowych opiekunki, które wymieniają się na tych platformach swoimi doświadczeniami nie tylko z samej pracy, ale również kontaktu z firmą, czy sposobu zawierania umowy. Częstym przypadkiem są na przykład zapisy w umowie zlecenie, które odnoszą się tak naprawdę do innego typu porozumienia prawnego. Warto trzymać rękę na pulsie i najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie ustalenia są charakterystyczne i właściwe dla danego rodzaju umowy.
 
2) Ubezpieczenie - w umowie powinno zostać zdefiniowane, według jakich zasad opiekunka może otrzymać ubezpieczenie medyczne, chroniące ją od kryzysowych sytuacji, które ewentualnie mogą przydarzyć się w okresie trwania wyjazdu do pracy.
 
3) Zakres obowiązków - umowa między opiekunką a agencją musi zawierać precyzyjne informacje odnośnie zakresu obowiązków! Zwróć uwagę – jeśli w momencie zapoznawania się z przygotowanym przez agencję dokumentem nie znajdziesz spisu zajęć, które masz do zrealizowania podczas opieki nad seniorem w Niemczech, niezwłocznie zgłoś ten fakt. Pamiętaj, że to właśnie umowa w sytuacji problemów na zleceniu jest Twoim dowodem zawierającym zakres prac, które powinnaś wykonywać. Wszystko powinno zostać określone w sposób jasny i przejrzysty na piśmie – a Ty swoim podpisem poświadczasz, że zgadzasz się na zawarte w nim zasady.
 
4) Wynagrodzenie - sprawdź, czy w umowie zostały wyraźnie opisane wartości (netto i brutto) Twojego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące kwot lub okresu wypłaty, jak najszybciej skonsultuj się z pracodawcą.
 
5) Terminy odnoszące się do okresu obowiązywania umowy i jej wypowiedzenia - to niezwykle istotne, ponieważ w przypadku ewentualnych trudności z dogadaniem się odnośnie problemów we współpracy z agencją, nie będziesz mieć żadnych argumentów w ręku (podobnie zresztą jak Twój pracodawca). Jest to kwestia stanowiąca zatem priorytet dla obydwu zawierających ze sobą umowę.
 
Inne opłaty – obciążenie dla agencji czy opiekunki?
Jeśli decydujesz się na podpisanie umowy z agencją pracy dla opiekunek, musisz również wziąć pod uwagę aspekt dodatkowych kosztów (które powinno być uwzględnione w Waszym pisemnym porozumieniu). Niekiedy sytuacja wygląda w ten sposób, że agencja decyduje się pokryć część lub całość kosztów podróży wysyłanej za granicę opiekunki (bilety w jedną i drugą stronę), natomiast nie stanowi to reguły sprawdzającej się w stu procentach przypadków. Pamiętaj jednak, że punkt nakreślający zasady innych zobowiązań finansowych w zakresie współpracy Twojej i agencji koniecznie musi znaleźć się w umowie, w przeciwnym razie będzie Ci niezwykle trudno negocjować np. możliwy do uzyskania zwrot pieniędzy za bilet do Niemiec.
Niekiedy agencje życzą sobie również zapewnienia pokrycia finansowego na poczet wykonania tłumaczeń umowy na język niemiecki (to korzystny aspekt również dla rodziny seniora, uzyskującej dzięki temu zabiegowi swobodny dostęp do dokumentu umowy, gdy okaże się to potrzebne).
 
 
Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly
Zobacz inne artykuły
Dojazd na zlecenie
Dojazd na zlecenie
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
Wyjazd za granicę
Wyjazd za granicę
Przejdź
Informacja dla rodziny
Informacja dla rodziny
Przejdź
Zmiana języka