ładowanie...
Wyjazd za granicę
Wyjazd za granicę rozstanie z dziećmi
#praca #opieka #pomoc #dzieci

Pracy za granicą może być trudna, zwłaszcza gdy posiada się małe dzieci. Mamy dla was kilka rad jak poradzić sobie podczas rozłąki z pociechami..

03 kwietnia 2018
Pracy za granicą może być trudna, zwłaszcza gdy posiada się małe dzieci.
Mamy dla was kilka rad jak poradzić sobie podczas rozłąki z pociechami...
 
Decyzja, która generuje odpowiedzialność
Kandydatki na opiekunkę dla seniora za granicą często stają przed trudnymi do rozstrzygnięcia wyborami. Większość z nich jest związana z pozostawieniem w Polsce bliskich - zwłaszcza w momencie, gdy posiada się małe dzieci. Choć aktualnie można pokusić się o stwierdzenie, że coraz chętniej o posadę opiekunki starają się kobiety dojrzałe, które same mają już dzieci w dorosłym wieku, wciąż nie brak w agencjach pracy kandydatek-matek z niezbyt ciekawą sytuacją finansową i dwójką małych pociech na utrzymaniu… To one muszą zmierzyć się z dylematem odnośnie pozostawienia dzieci w Polsce (niejednokrotnie pod opieką dziadków, ponieważ rozstały się z ich ojcem), a same wyruszają do Niemiec, aby udało się w krótszym czasie zarobić, a następnie odłożyć nieco więcej pieniędzy. Czasami zdarzają się i przypadki, kiedy matka jest zmuszona poświęcić się w ten sposób, z uwagi na fakt, że pensja jej partnera nie wystarczyłaby na pokrycie większości mniej lub bardziej podstawowych potrzeb dla rodziny, nie mówiąc o przeznaczeniu większej sumy na jakiś cel (np. na zajęcia dodatkowe dla dzieci). Dodatkowo, należy zauważyć, że opieka nad seniorem pochłania większą część czasu, a od zatrudnionej osoby wymaga się w dużej mierze wielu umiejętności, a także aktywności na różnych polach (oprócz tradycyjnych obowiązków pielęgnacyjnych, opiekunka jest zobowiązana zadbać o organizację czasu seniora). Tego typu zajęcie nie sprzyja w teorii ułatwieniu kontaktów z dziećmi na odległość. Jak znaleźć kompromis, gdy jest się w i tak dość trudnym położeniu? Czy w ogóle  pojęcie kompromisu  ma rację bytu w momencie, kiedy musimy dokonać wyboru tak istotnego? Jedno można wziąć za pewnik: decyzja o wyjeździe za granicę do pracy, kiedy wciąż ma się małe dzieci, generuje odpowiedzialność na niespotykaną dotąd w życiu skalę - i z tego należy zdawać sobie sprawę od początku rozważań na temat podjęcia się obowiązków opiekunki w Niemczech.
 
Postawa opiekunki a postawa bliskich
Przymierzając się do prób dywagacji o trudnościach dotykających kandydatkę, która ma wyjechać za granicę do pracy jako opiekunka, posiadając jednocześnie małe dzieci, warto skierować swoją uwagę na jedną, niezwykle znaczącą kwestię. Dotyka ona  postawy jej bliskich względem ewentualnego wyjazdu i gotowości do pomocy przy pociechach. Chodzi o to, że warto jest walczyć o złoty środek - tak, aby udało się spełnić cel związany z pracą przy jednoczesnym myśleniu o dobru dzieci. Nieocenioną wartość może stanowić w tym momencie pomocna dłoń, wyciągnięta do nas przez najbliższych. Jeśli nie mamy możliwości, aby dzieci zostały pod opieką męża lub partnera, koniecznym rozwiązaniem powinna okazać się rozmowa na ten temat ze swoimi rodzicami lub innymi członkami rodziny, którzy byliby w stanie podarować nam swoje wsparcie w zakresie obowiązków związanych z dziećmi. Warto odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy i wspólnie poszukać zróżnicowanych rozwiązań - z pewnością każda uczestnicząca w dyskusji osoba postrzegać ten problem z zupełnie innej strony, a świeże spojrzenie jest niezwykle potrzebne, aby uzmysłowić sobie aspekt, o którym nawet wcześniej byśmy nie pomyśleli. Pamiętaj, żeby nie zrażać się negatywnymi komentarzami z zewnątrz - dojrzałe relacje rodzinne powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu i staniu za sobą murem, niezależnie od okoliczności życiowych. Porównaj postawę członków Twojej rodziny wobec sytuacji, która ma szansę zaistnieć w rzeczywistości. Czy byliby faktycznie gotowi do udzielenia pomocy? Czy przeszkadzałaby im konieczność zajmowania się dziećmi pod Twoją nieobecność? Czy stanowiłoby to dla nich spore obciążenie? Warto na samym wstępie, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe,głęboko rozważyć właśnie te pytania…
 
Wyjazd razem z dziećmi: mniejsze zło?
Alternatywą, która w teorii byłaby w stanie nie dopuścić do rozłąki z dziećmi, a równocześnie pogodzić pracę opiekunki za granicą, można określić przeprowadzkę całą rodziną do Niemiec. Jakkolwiek o tym nie myśleć, tego typu opcja może wydać się satysfakcjonującym dla wszystkich stron kompromisem. Pytanie, jakie można w tej samej chwili zadać, powinno dotyczyć kwestii realizacji tej misji w praktyce. W tym wypadku musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów:
 
  1. Wiek swoich dzieci - jeśli nie chodzą jeszcze do szkoły, lub dopiero mają do niej pójść, jesteś w zdecydowanie lepszym położeniu. Nie musisz “fundować” im wstrząsu związanego ze zmianą środowiska, kolegów i koleżanek, przyzwyczajeń odnoszących się do edukacji w Polsce… Twoje pociechy mają szansę zacząć od zera w Niemczech, co z pewnością przyniesie wiele pozytywnych korzyści - między innymi naukę niemieckiego i ciągły kontakt z językiem. Niestety, z nieco starszymi dziećmi istnieje ryzyko wystąpienia większych problemów - weź po uwagę fakt, że dużo trudniej przyjdzie im rozstać się z przyjaciółmi, a potem przystosować do innego kraju oraz otoczenia, w którym próżno szukać znajomych twarzy.
     
  2. Ze względu na charakter swojej pracy i potrzebę szerokiej dyspozycyjności, raczej nie będziesz poświęcać dzieciom tyle czasu, ile właściwie by one wymagały. Wiązałoby się to z...zatrudnieniem kogoś do opieki dla nich, co oczywiście generowałoby kolejne koszta, a Ty z pewnością i tak miałabyś wyrzuty sumienia, ze nie spędzasz tyle czasu ze swoimi pociechami, ile w “cudownym”, teoretycznym założeniu powinnaś.
     
  3. Wywrót dotychczasowego życia do góry nogami - dla siebie i...partnera/męża. Jeśli myślisz o przeprowadzce całą rodziną,  nie sposób nie wziąć również pod uwagę faktu, że dużym poświęceniem musiałby się wykazać (wobec takiego obrotu spraw), Twój partner lub mąż. Nie powinno się zapominać, że to również dla niego taki wyjazd oznaczałby rezygnację ze swojej pracy w Polsce na rzecz czegoś, co np. zupełnie nie leży w kręgu jego zainteresowań. Inaczej oczywiście można zorganizować aspekty organizacji zawodowej, gdy znajomość języka niemieckiego sytuuje się na poziomie relatywnie wysokim/biegłym. W takim wypadku, szanse na otrzymanie lepszej pracy, skorelowanej np. z kierunkiem swojego wykształcenia, faktycznie wzrastają.
 
Suma plusów i minusów
Niestety, nie ma jednej uniwersalnej recepty ani zasady, wedle której należy postąpić, aby pogodzić wszystkie płaszczyzny powiązane z rodzinnymi dylematami odnośnie wyjazdu za granicę do pracy. Nie ma sensu podążać za kategorycznymi wytycznymi, a inni nie powinni narzucać samej kandydatce na opiekunkę swojej wizji tego, jak ma od teraz wyglądać jej życie. Jedynym rozwiązaniem jest szczera rozmowa oraz wspólnie dokonana analiza plusów i minusów różnych opcji, posiadających minimum szans na spełnienie w rzeczywistości. Najważniejsze w takim momencie staje się wsparcie najbliższych członków rodziny i przyjaciół - choć nie mają oczywiście obowiązku rzucać wszystkiego dla udzielania nam pomocy, to ich dobre słowo czy roztropna rada potrafią zdziałać naprawdę cuda. Nie sposób zaprzeczać faktom - takie decyzje, gdy w grę wchodzi możliwa rozłąka z dziećmi, a nawet jeśli nie, to co najmniej gruntowna transformacja ich dotychczasowego życia, nigdy nie były, nie są i nie będą łatwe. Sztuką jest umiejętność znalezienia wtedy klucza kompromisu, który nie okaże się przekleństwem - dla nas i naszych dzieci.
 
Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly
Zobacz inne artykuły
Niemcy też migrują
Niemcy też migrują
Przejdź
Brak wykształcenia
Brak wykształcenia
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
1-sza praca za granicą
1-sza praca za granicą
Przejdź
Zmiana języka