ładowanie...
Niemcy też migrują
Niemcy też migrują za zarobkiem!
#migracja #dobrasztela.pl #Niemcy #praca #pracazagranicą

Czy faktycznie Niemcy to kraj idealny do życia? Okazuje się że ponad 100 tys. Niemców rocznie decyduje się na emigrację do innego kraju, co ciekawe w tym także do Polski.

21 kwietnia 2022

NIEMCY TEŻ MIGRUJĄ ZA ZAROBKIEM

 

Emigracja zarobkowa to powszechnie znane zjawisko, które od wielu lat obserwujemy. Wyjazd zazwyczaj w kierunku zachodnim wiąże się z lepszymi zarobkami, większymi perspektywami oraz lepszym poziomem życia. Najczęściej, destynacją Polaków jest nasz zachodni sąsiad – Niemcy. Czy faktycznie Niemcy to kraj idealny do życia? Okazuje się że ponad 100 tys. Niemców rocznie decyduje się na emigrację do innego kraju, co ciekawe w tym także do Polski!

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, na liście 10 krajów będących celem emigracji Niemców – prym wiedzie Szwajcaria. Kolejne miejsca to USA, Austria, Wielka Brytania, Turcja, Hiszpania, Francja, Polska, Australia i Holandia.

 

Dlaczego Niemcy emigrują?

Niemcy najczęściej opuszczane są przez specjalistów. Z badań przeprowadzonych przez ministerstwo gospodarki, aż 84% emigrantów stanowią absolwenci wyższych uczelni, często posiadający już doświadczenie zawodowe. Kuszeni atrakcyjną pracą, co ważniejsze lepszą płacą i niższymi podatkami, decydują się na wyjazd, a później osiedlenie się i założenie rodziny na emigracji.

 

Czy jest powód do zmartwień?

Bilans emigrujących specjalistów w stosunku do imigrantów na podobnym poziomie wykształcenia jest ujemny, przez co Niemcy muszą mierzyć się z brakami kadrowymi w poszczególnych, wymagających specjalistycznych umiejętności zawodach, do których należą naukowcy, matematycy, informatycy, przyrodnicy i technicy.

 

Gdzie tkwi problem?

Najczęściej wskazywanym problemem jest nadmiar biurokracji w Niemczech, system hierarchii zawodowej oraz niezadowalające zarobki dla specjalistów. Często, nawet mimo wyższych kosztów utrzymania, zarobki migrantów z Niemiec są nadal wyższe niż w rodzimym kraju. Specjaliści zwracają uwagę na warunki pracy, uważają że za granicą mają większe szanse na awans i rozwój kariery, a placówki badawcze są dużo lepiej wyposażone.

 

Migracja zarobkowa z i do kraju jest od wielu lat bardzo ważnym i analizowanym tematem. Z badań wynika, że co roku kilkaset tysięcy rodaków decyduje się na opuszczenie kraju i podjęcie pracy za granicą w celu polepszenia poziomu życia. Co ważniejsze, żaden kraj nie jest mekką dla imigrantów zarobkowych. Przed podjęciem decyzji o opuszczeniu kraju należy zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku docelowym i wybrać miejsce, które oferuje pewność zatrudnienia w danej branży i lepszy standard życia.

Zobacz inne artykuły
Bezpieczny wyjazd
Bezpieczny wyjazd
Przejdź
Wyjazd do pracy
Wyjazd do pracy
Przejdź
Podpisywanie umowy
Podpisywanie umowy
Przejdź
Najpierw umowa
Najpierw umowa
Przejdź
Zmiana języka