ładowanie...
Czy media podają
Czy media podają prawdziwe informacje?
#Bezpieczeństwo #Informacje #Media #Opieka #Opiekunka #Praca #Senior

Czy praca za granicą jest niebezpieczna? Codziennie jesteśmy zasypywani ogromem sprzecznych informacji szczególnie za pośrednictwem mediów. Które przekazy są prawdziwe?

01 marca 2019

Wątpliwości przed wyjazdem

 
Obecne czasy nie napawają nas optymizmem, potrzeba wyjazdu do pracy za granicę często bywa ostatnią możliwością, aby poprawić warunki życia. Jak zdecydować się na wyjazd, kiedy w mediach stale przekazywane są negatywne informacje?

Konflikty między państwami, zamieszki oraz uprzednia na tle rasowym lub religijnym. Wszystko to sprawia, że mając w perspektywie wyjazd do pracy za granicę zaczynamy zastanawiać się nad swoim bezpieczeństwem. Pytanie brzmi: czy faktycznie tak jest? Czy da się uciec od tego strasznego przekazu medialnego i spróbować spojrzeć na tę kwestię z dystansem?
 
 

Które media mówią prawdę?

 
Strach nigdy nie jest najlepszym doradcą, a właśnie to uczucie najczęściej wzbudzają media w swoich odbiorcach. Dlaczego? Aby osiągnąć konkretny efekt, często również na tle politycznym. Coraz większe migracje do krajów sąsiednich, nie są bowiem korzystnym rozwiązaniem dla kraju ojczystego. Z drugiej strony, ważne jest, aby posiadać chociaż podstawową, a przede wszystkim aktualną wiedzę na temat sytuacji społecznej i politycznej w kraju, do którego planujemy wyjechać do pracy.

Aby informacje były jak najbardziej rzetelne, warto zapoznać się z przekazem różnych stacji telewizyjnych, radiowych czy prasowych. Ponieważ konkretne zjawisko, czy sytuacji w niektórych przekazach może być wyolbrzymiona lub celowo tłumiona. Informacje z różnych źródeł pozwolą na samodzielną ocenę konkretnych spraw i wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa.

Odnosząc się do obaw związanych z określonym regionem (miejscem wyjazdu), warto sprawdzić także wypowiedzi na forach internetowych bądź grupach na portalach społecznościowych, które zrzeszają opiekunki. Uzyskane tam informacje na pewno pozwolą łatwiej wyrobić sobie opinię na temat miejsca docelowego.
 
 

Wskazówki odnośnie bezpieczeństwa za granicą

 
Przygotowaliśmy zestawienie kilku rad i wskazówek, które pozwolą skutecznie określić sytuację i mogą okazać się pomocne dla wielu dręczonych wątpliwościami osób, mających wyjechać do pracy w charakterze opiekunki.
  1. Zrób dokładne rozeznanie przed wyjazdem. Pamiętaj, że podstawą jest zdobycie informacji sprawdzonych, popartych odpowiednimi dowodami.
  2. Korzystaj z doświadczenia osób, które w miejscu Twojego zatrudnienia pracowały już wcześniej lub tych, przebywających tam aktualnie. Agencja pracy może pomóc Ci w zdobyciu kontaktu do innych opiekunek.
  3. Pamiętaj, że media w dzisiejszych czasach potrafią w różny sposób manipulować przekazem i wpływać na odbiór informacji. Warto korzystać z rozmaitych źródeł oraz na ich podstawie kształtować własną, samodzielną opinię na określony temat.
  4. Upewnij się, że zatrudniająca Cię agencja jest w stanie zagwarantować Ci pomoc w razie ewentualnych wypadków i problemów.
 
 

Czy kierować się radami innych?

 
Wyjeżdżająca do pracy za granicę opiekunka niejednokrotnie musi zmierzyć się z tak zwanymi „dobrymi radami” wielu osób. Dotyczą one najczęściej właśnie kwestii bezpieczeństwa, przeradzając się wręcz w „straszenie” możliwymi konsekwencjami jej decyzji o wyjeździe. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim, musisz zwrócić uwagę na to, kto podaje Ci te informacje i na jakich zasadach się to odbywa. Jeśli rozmawiasz z osobą, która posiada doświadczenie, była w miejscu twojego wyjazdu, to warto wyciągnąć wnioski z takiej rozmowy. Natomiast w przypadku osoby, która nie miała do czynienia z pracą za granicą, ani jako Opiekunka, takie rady, a co gorsza ostrzeżenia bywają najczęściej bez pokrycia. Ten drugi rodzaj opinii nie powinien w żaden sposób wpływać na Ciebie i twój punkt widzenia.
 
 
Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jaka będzie twoja decyzja i podejście przed samym wyjazdem. Należy się zastanowić czy warto dokładać sobie zmartwień i stresów już przed wyjazdem do tak wymagającej pracy. Często dopiero na miejscu ludzie zdają sobie sprawę z tego, że faktycznie nie jest tak strasznie jak to sobie wyobrażali.
Zobacz inne artykuły
L4- wypalenie zawodowe
L4- wypalenie zawodowe
Przejdź
Idealne CV
Idealne CV
Przejdź
Czy warto pracować
Czy warto pracować
Przejdź
Uczciwa firma
Uczciwa firma
Przejdź
Zmiana języka