ładowanie...
Jaką umowę wybrać
Jaką umowę wybrać o pracę czy zlecenie?
#umowa #umowa #różnice #opiekunka

Szukając pracy za granicą jako opiekunka natrafisz prawdopodobnie na dwa rodzaje umowy. Sprawdź czym się różnią obie wersje...

26 lipca 2018

O czym trzeba pamiętać?

Pracując jako opiekunka w Niemczech obowiązuje Cię niemieckie prawo. To oznacza, że rodzaj umowy mogą kontrolować niemieckie sądy lub inne instytucje kontrolne.

Wspominam o tym na samym początku artykułu, ponieważ to całkowicie zmienia podejście do tematu. Nie wystarczy analiza polskiego prawa, trzeba zgłębić się w przepisy obowiązujące w Niemczech. A to nie jest takie proste, ponieważ takich informacji na polskich stronach jest zdecydowanie mniej.

Umowa zlecenie, a umowa o pracę – podstawowe różnice

Przechodzimy do kwestii prawnych. Niektórym osobom wydaje się, że pracodawca może w dowolny sposób wybierać rodzaj umowy. Na całe szczęście tak nie jest – to jaki rodzaj umowy należy wybrać jest ściśle określone przez ustawy. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Umowa o pracę musi zostać wprowadzona wszędzie tam, gdzie pracownik ma podporządkowywać się swojemu pracodawcy, gdzie pracodawca określa ramy czasowe i wyznacza miejsce wykonywania pracy. W takich przypadkach wykorzystanie umowy zlecenie jest łamaniem prawa.

Jeżeli chodzi o umowę zlecenie, to daje większą swobodę pracownikom. Oni sami zajmują się organizacją swojej pracy, nie mają ściśle określonych godzin, w których pracują. W niektórych przypadkach zlecenie mogą wykonywać za nie osoby trzecie.

Jednocześnie umowa zlecenie to nie same plusy, ma ona również swoje minusy. Dla wielu osób dużą wadą będzie brak płatnych urlopów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że na umowie zlecenie zwykle zarabia się więcej i nawet wybranie się na bezpłatny urlop jest bardziej opłacalne w skali roku.

Podsumować można to w bardzo prosty sposób. Umowa zlecenie daje korzystną, jednocześnie mniej stabilną formę zatrudnienia. Wydaje się to idealne rozwiązanie, gdy jedziemy za granicę tylko na pewien czas.

Opiekunka w Niemczech – jaki rodzaj umowy?

Jak w wielu tego typu sytuacjach prawo w Niemczech nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Najważniejszym aspektem, który decyduje o tym, czy umowa zlecenie jest legalna są zapisy bezpośrednio w tej umowie. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób opiekunka ma wykonywać swoją pracę:

  • Czy czynności wykonuje na polecenie pracodawcy (w tym przypadku obowiązuje umowa o pracę)
  • Czy też osoba jest samodzielna - sama zarządza swoimi zasobami, swoim czasem pracy (W tym przypadku obowiązuje umowa zlecenie)

Oczywiście sąd bierze pod uwagę nie tylko teoretyczne zapisy w umowie, ale faktyczną relację pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli umowa wskazuje na samodzielność pracownika, natomiast kontrola wykaże, że pracodawca wyznacza mu czas, miejsce pracy to prawo zostało złamane.

Podsumowując – umowa zlecenie jest jak najbardziej legalna pod warunkiem, że zapisy w niej zapewniają odpowiednią samodzielność pracownikowi i obowiązuje ona też w faktycznych relacjach pomiędzy stronami umowy.

Kiedy umowa zlecenie jest legalna?

Współpracując z dobrą agencją możesz mieć niemal pewność, że twoja umowa na zlecenie jest legalna. Jednocześnie, jeżeli chcesz się upewnić, to zwróć uwagę na to, czy znajdują się w niej zapisy takie jak:

  • Podleganie poleceniom zleceniodawcy.
  • Rozliczanie czasu pracy.
  • Obowiązek osobistego świadczenia pracy.
  • Wskazanie miejsca wykonywania zlecenia.
  • Wykonywanie pracy pod nadzorem przełożonego.

Mogą one wskazywać na to, że jest to umowa o pracę. W takiej sytuacji nie musisz panikować – po prostu przekaż swoje obawy drugiej stronie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś źle zrozumiałaś.

Co grozi opiekunkom podpisującym niewłaściwe umowy?

Na koniec jeszcze pragnę Cię uspokoić. Nawet jeżeli okaże się, że zostałaś zatrudniona na podstawie umowy zlecenie, a okazała się ona umową o pracę, to najprawdopodobniej nie będziesz miała kłopotów. Prawo zostało skonstruowane w ten sposób, że chroni pracowników. Również tych podpisujących umowy zlecenie.

Wyjaśnienia i ewentualne kary będą spoczywać na pracodawcy, ponieważ to on zajmował się konstruowaniem umowy. Dlatego też agencjom zajmującym się zatrudnianiem opiekunek zależy na tym, żeby umowy były właściwie skonstruowane i zgodne z prawem.

Jednocześnie jak już wspominałem wcześniej – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania to nie bój się rozmawiać z przedstawicielem agencji. On rozwieje twoje wątpliwości.

Podsumowanie

Jeżeli planujesz rozpocząć pracę w Niemczech jako opiekunka, to poświęć czas na wybranie odpowiedniej agencji, z którą rozpoczniesz współpracę. Pamiętaj, że chodzi  tutaj przede wszystkim o twój komfort. O to, żebyś mogła pojechać do Niemiec i skupić się tam na wykonywaniu swojej pracy. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pracodawca będziecie zadowoleni.

Żeby to osiągnąć rozmawiaj z przedstawicielami agencji. Pytaj się ich o szczegóły umowy, jeżeli czegoś nie rozumiesz. I pamiętaj o najważniejszym – Ty jesteś chroniona przez prawo. Oczywiście ostrożność nie jest błędem, jednak nie warto też rezygnować z okazji na rozwój zawodowy przez zbyt dużą ostrożność.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly

Zobacz inne artykuły
Nietrafiony prezent
Nietrafiony prezent
Przejdź
Praca na Gewerbe
Praca na Gewerbe
Przejdź
Uczciwa firma
Uczciwa firma
Przejdź
Czarne listy
Czarne listy
Przejdź
Zmiana języka