ładowanie...
Kwalifikacje opiekunki
Kwalifikacje opiekunki jakie powinna mieć umiejętności
#artykuł #pracodawca #Interkadra #opieka #dobrasztela.pl

Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule warto na początek określić zakres obowiązków i wymagania jakie stawiane są przed opiekunem osób starszych i niepełnosprawnych.

27 lutego 2023

Jakie kwalifikacje powinien posiadać opiekun/opiekunka osoby starszej w Niemczech?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule warto na początek określić zakres obowiązków i wymagania jakie stawiane są przed opiekunem osób starszych i niepełnosprawnych.

Opiekun osoby starszej to osoba, która ma wspomóc podopiecznego w codziennych czynnościach, których on sam nie jest już w stanie wykonywać lub stanowią one dla niego trudność. Wspierać i towarzyszyć, czuwać nad stanem jego zdrowia, podawać leki które zapisał lekarz. W przypadku pracy w Niemczech zakres obowiązków obejmuje prowadzenie domu, czyli codzienne czynności takie jak gotowanie czy sprzątanie, towarzyszenie podopiecznemu w trakcie wizyt lekarskich czy rehabilitacyjnych.

 

Co warto podkreślić, opiekunka nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych czy pielęgniarskich. Opiekunka w ramach swoich obowiązków w Niemczech nie może ich wykonywać. Dlatego wielu seniorów odwiedza tzw. Pflegedienst czyli osoba niemiecki odpowiednik naszej pielęgniarki, to ona wykonuje zabiegi pielęgniarskie, takie jak np. zmiana cewnika czy wykonanie zastrzyku.

  

Jakie wykształcenie powinna posiadać opiekunka

 

Choć zawód ten często podejmują osoby z wykształceniem medycznym lub okołomedycznym, fizjoterapeuci, pielęgniarki, ratownicy medyczni, to nie jest ono wymagane. Duża grupa osób pracująca w tym zawodzie swoją drogę zawodową zaczęła od opieki nad osobą bliską.

Jest to początek, który pozwala odkryć w sobie pokłady cierpliwości, empatii i chęć niesienia pomocy. To one są podstawą zawodu jakim jest opiekun osób starszych.

Jeśli na podstawie osobistego doświadczenia chcesz podjąć pracę, sprawdź jakie wymagania stawia agencja, którą wybierzesz. Najczęściej są to:

-  referencje

-  ukończenie kursu z zakresu opieki (agencje oferują takie kursy lub je finansują – zadzwoń lub zapytaj)

- inne dokumenty potwierdzające, że posiadasz jakiekolwiek doświadczenie w tej dziedzinie.

Uważaj na agencje i pośredników, którzy nie stawiają takich wymagań ani nie oczekują znajomości języka. 

 

Co z językiem?

 

I tak oto przeszliśmy płynnie do kompetencji językowych. Większość seniorów, dla których Niemcy opiekunki / opiekuna to osoby ciągle bardzo komunikatywne. Potrzebujące wsparcia w ich chorobie, w codziennych czynnościach. Zwykle nie są to osoby obłożnie chore, bez kontaktu. Dlatego trzeba z nimi rozmawiać. Trzeba rozumieć ich potrzeby, mieć możliwość zrozumienia prośby o konkretną pomoc, skargi na złe samopoczucie, ból, dolegliwość. Kolejnym argumentem jest to, że bardzo często osoba opiekująca się seniorem/seniorką spełnia rolę osoby do towarzystwa. Razem wychodzą na spacery, oglądają TV, czytają książki czy gazety lub po prostu – rozmawiają o życiu. Takich właśnie osób najczęściej poszukują niemieckie rodziny. Wyobraź sobie, że Twoją mamą lub inną bliską osobą opiekuje się ktoś kto nie mówi po polsku. Nie jest w stanie wezwać pomocy czy dowiedzieć się co dolega podopiecznemu.

Oferty bez znajomości języka także pojawiają się na rynku, ale warto dowiedzieć się jaki charakter ma zlecenie, które nie wymaga od Ciebie nawet komunikatywnej znajomości niemieckiego. 

 

Podsumowanie

 

Jeśli posiadasz jakiekolwiek doświadczenie w pracy w opiece, poinformuj o tym pracodawcę. Twoje kompetencje językowe sprawdzi rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zaczynasz od zera, skontaktuj się z dobrą agencją, która skieruje Cię na odpowiednie kursy i ułatwi podjęcie zawodu opiekuna.

Często kursy doszkalające są darmowe a warunkiem przystąpienia do nich jest podjęcie zlecenia w firmie, która taki kurs zorganizowała. Warto! Jeśli uważasz, że masz w sobie „to coś" jesteś cierpliwa/y, empatyczna, chcesz pomagać czujesz się na siłach i uważasz, że ten zawód to misja. Zgłoś się, pomożemy Ci się rozwijać! 

Zobacz inne artykuły
Praca na czarno
Praca na czarno
Przejdź
Wywiad z p.Hanną
Wywiad z p.Hanną
Przejdź
Rozmowa z Panią Beatą
Rozmowa z Panią Beatą
Przejdź
48 godzin od WYMAZU
48 godzin od WYMAZU
Przejdź
Zmiana języka