ładowanie...
Wypadek Opiekunki
Wypadek Opiekunki na zleceniu
#dobrasztela.pl #artykuł #wypadek #zlecenie #opiekunki

Praca w opiece polega na zajmowaniu się osobą wymagającą pomocy. Troska o innych nie zwalnia nas jednak z troski o samych siebie. Do wypadku może dojść niemalże w każdych warunkach. Właśnie… co w przypadku, kiedy to Opiekunka ma wypadek na zleceniu? Sprawdź!

16 września 2022

Wypadek Opiekunki na zleceniu

 

Praca w opiece polega na zajmowaniu się osobą wymagającą pomocy. Troska o innych nie zwalnia nas jednak z troski o samych siebie. Do wypadku może dojść niemalże w każdych warunkach. Właśnie… co w przypadku, kiedy to Opiekunka ma wypadek na zleceniu? Sprawdź!

 

Stwierdzenie, że doszło do wypadku podczas wykonywania swojej pracy oczywiście będąc zatrudnionym na podstawie umowy, związane jest z możliwością ubiegania się o odpowiednie świadczenia.

 

Jak postępować w przypadku wypadku podczas pracy?

W pierwszej kolejności trzeba wezwać pomoc, po otrzymaniu wszelkiego wsparcia i warunków zapewniających Opiekunce bezpieczeństwo, należy się skontaktować z koordynatorem. Agencja podejmuje wtedy odpowiednie kroki i pomaga Opiekunce z formalnościami.

 

Formalności niezbędne do uzyskania świadczenia

Aby wnioskować o świadczenie z tytułu wypadku w pracy należy rozpocząć od ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, czyli wypełnić tzw. kartę wypadku lub protokół powypadkowy, a następnie dostarczyć do 14 dni od zgłoszenia wypadku. Powinny się tam znaleźć informacje o przyczynach, okolicznościach, ewentualne oględziny miejsca wypadku, zeznania świadków czy inne dowody potwierdzające dane wydarzenie. Kartę sporządza się w 3 egzemplarzach, pierwsza trafia do poszkodowanego, druga do podmiotu ustalającego okoliczności, a trzecia do pracodawcy lub zleceniodawcy.

Opiekunka jako pracownik delegowany z kraju Unii do innego, będącego w Unii Europejskiej podlega prawu tego pierwszego. A więc również ubezpieczenie i wszelkie wymogi dotyczące wypłaty odszkodowań dotyczą polskiego ubezpieczenia w tym także ZUSu.

Po dokonaniu ustaleń zleceniobiorcy – Opiekunce należy się świadczenie okresowe. Może więc wnioskować o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, rentę lub jednorazowe odszkodowanie. Wszystkie te świadczenia opisane są w dalszej części artykułu. 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o udokumentowaniu wypadku i przekazaniu go do ZUSu, ponieważ mają oni prawo odmówić przyznania świadczenia, jeśli nie otrzymają karty wypadku lub protokołu we wskazanym terminie.

 

Należy również rozgraniczyć 2 różne formy ubezpieczenia

1. Ubezpieczenie chorobowe

W przypadku umowy zlecenie składki zdrowotne nie są obowiązkowe, dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem zgłosić chęć objęcia ubezpieczeniem chorobowym przez zleceniodawcę. Świadczenie z tytułu ubezpieczenia chorobowego może zostać wypłacone wyłącznie w przypadku, kiedy osoba nie jest zdolna do wykonywania dalszej pracy i jest to spowodowane chorobą, chorobą dziecka lub ciążą, a nie wypadkiem w pracy!

2. Ubezpieczenie wypadkowe

Ubezpieczeniem wypadkowym objęci są wszyscy pracownicy na podstawie ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego. I właśnie w ramach ubezpieczenia wypadkowego, poszkodowanemu przysługuje wiele świadczeń takich jak:

  • Jednorazowe odszkodowanie – przysługuje każdemu ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania pracy, wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia na każdy procent uszczerbku na zdrowiu.
  • Zasiłek chorobowy – od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru pracy.
  • Świadczenie rehabilitacyjne – takie świadczenie przyznawane jest w wysokości 100% podstawy wymiaru na czas niezbędny do powrotu do zdolności, nie może jednak trwać dłużej niż 12 miesięcy. Przysługuje, gdy osoba ubezpieczona przez cały czas trwania zasiłku jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie tej zdolności dotyczy więc długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
  • Zasiłek wyrównawczy – w przypadku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a w związku z tym obniżeniu wynagrodzenia. Zasiłek stanowi różnicę między przeciętym wynagrodzeniem za rok poprzedzający rehabilitację, a wynagrodzeniem obniżonym.
  • Renta – renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które wskutek wypadku w pracy nie są zdolne do jej dalszego wykonywania. Do wyliczenia renty stosuje się następujące wytyczne:
    • 24% kwoty bazowej
    • 1,3% podstawy za każdy rok składkowy (pełne miesiące)
    • 0,7% podstawy za każdy rok nieskładkowy (pełne miesiące)
    • 0,7% podstawy za każdy rok, który brakuje do pełnych 25 lat składkowych i nieskładkowych

Wyliczenia nie mogą być niższe niż gwarantowane

  • 60% podstawy przy częściowej niezdolności do pracy
  • 80% podstawy przy całkowitej niezdolności do pracy
  • 100% podstawy przy uprawnieniu do renty szkoleniowej

Zgodnie z powyższym, jeśli podczas wypadku nie doszło do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu to Opiekunce przysługuje wyłącznie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy.

 

Czy zdarzył się Wam kiedykolwiek wypadek podczas wykonywania zlecenia? Dajcie nam znać!

Zobacz inne artykuły
Idealne CV
Idealne CV
Przejdź
Kalendarz dni
Kalendarz dni
Przejdź
Premia świąteczna
Premia świąteczna
Przejdź
Praca na Gewerbe
Praca na Gewerbe
Przejdź
Zmiana języka