ładowanie...
Seniorka przeszkadza
Seniorka przeszkadza w opiece nad Seniorem
#opieka #opieka #opiekunka #seniorka

Opieka nad starszym małżeństwem to nie lada wyzwanie, ale co robić, gdy żona podopiecznego jest chorobliwie zazdrosna? Krzyczy, awanturuje się i nie pozwala wykonywać nam pracy?

16 grudnia 2021

Zazdrosna żona podopiecznego
– co robić?

Opieka nad starszym małżeństwem to nie lada wyzwanie, ale co robić, gdy żona podopiecznego jest chorobliwie zazdrosna? Krzyczy, awanturuje się i nie pozwala wykonywać nam pracy?

CO TO JEST ZAZDROŚĆ?

To stan emocjonalny, charakteryzujący się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. W wąskim ujęciu zazdrość to uczucie strachu, że ukochana osoba może od nas odejść. Zazdrość w miłości wynika często z niskiej oceny swojej osoby jako partnera bliskiego związku. Bazą dla naszej samooceny wtedy staje się tylko i wyłącznie opinia partnera.

ZAZDROŚĆ OBSESYJNA

Najbardziej znany rodzaj zazdrości to chorobliwa zazdrość o partnera, która może przyjąć skrajną formę – zazdrości urojonej. W psychopatologii określa się ją jako zespół Otella, który charakteryzuje się brakiem zaufania, agresją, chęcią kontrolowania i sprawowania nadzoru nad drugą osobą. Zespół Otella to choroba wymagająca leczenia u psychologa. Życie z osobą cierpiącą na to zaburzenie jest bardzo ciężkie, wiele związków nie wytrzymuje takiej próby.

Seniorki obsesyjnie zazdrosne nie są w stanie racjonalnie myśleć. Często nadużywają alkoholu, co tylko zwiększa strach przed zdradą i prowadzi do zachowań destrukcyjnych, np. wybuchów zazdrości, rękoczynów.

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED TAKIM ZACHOWANIEM?

1. Zaproponuj Seniorce wizytę u fryzjera, a może pomalowanie paznokci? - dbanie o wygląd zewnętrzny, poprawia samopoczucie.
2. Angażuj Seniorkę we wspólne gotowanie lub inne czynności – praca pomaga odgonić negatywne myśli i poprawić wspólne relacje.
3. Rozmawiaj – spróbuj wytłumaczyć Seniorce, że twoja praca polega na pomocy im w codziennym życiu. Pokaż jej zdjęcia swojej rodziny lub opowiedz o swoich odczuciach.
4. Poświęcaj tyle samo uwagi Seniorce co Seniorowi.
5. Spróbuj zorganizować Seniorom wspólne zajęcia.


Powyższe metody niestety nie zawsze są skuteczne i nie gwarantują satysfakcji z relacji. Wtedy warto porozmawiać z rodziną Podopiecznej lub lekarzem.

PAMIĘTAJ O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE I KOMFORCIE PRACY NA SZTELI – TO ONO JEST NAJWAŻNIEJSZE 

Jeśli szukasz idealnej szteli dla siebie, sprawdź największą bazę ofert pracy pod linkiem: https://dobrasztela.pl/oferty-pracy

Zobacz inne artykuły
Polskie potrawy
Polskie potrawy
Przejdź
Pożar w DOMU SENIORA!
Pożar w DOMU SENIORA!
Przejdź
Jak się odnaleźć
Jak się odnaleźć
Przejdź
Jak spędzać czas
Jak spędzać czas
Przejdź
Zmiana języka