ładowanie...
Jak się odnaleźć
Jak się odnaleźć w rodzinie Seniora?
#aklimatyzacja #nowa #opieka #poczucie #senior

Obawiasz się, wyjazdu na ofertę? Martwisz się o to jak porozumiesz się z podopiecznym czy jego rodziną? Nie musisz....

09 października 2018

Trudne początki

Wyjazd do pracy za granicę jako opiekunka seniora wiąże się z wieloma nowymi i niekiedy mocno zaskakującymi sytuacjami. Odnalezienie się w nich i przystosowanie do zupełnie innych warunków oraz środowiska, najczęściej zajmuje pewną ilość czasu. Dla każdego ten okres może przebiegać w inny sposób, ale też trwać nieco krócej lub dłużej - w zależności od swojego nastawienia i relacji z rodziną seniora, a także samopoczucia w obcym otoczeniu. Nie jest tajemnicą, że początki zawsze wydają się najtrudniejsze, szczególnie, jeśli chodzi o wzajemne stosunki z bliskimi starszej osoby, którą się opiekujemy.

 

Z pewnością przed samym wyjazdem do Niemiec, wielokrotnie zadawałaś sobie pytanie: jak będzie tam na miejscu? Czy rodzina mnie zaakceptuje? Czy odnajdziemy wspólny język? To naturalne, że tego typu refleksje pojawiały się w Twojej głowie, a wątpliwości i obawy narastały wraz ze zbliżającym się terminem opuszczenia Polski. Aklimatyzacja w nowej rodzinie to żmudny, wymagający proces, który może dostarczyć zarówno wiele pozytywnych, jak i negatywnych emocji - najważniejsze, abyś nie poddała się już na początkowym etapie.

Nie spiesz się - czas może być Twoim sprzymierzeńcem

Kluczowym elementem, pozwalającym na stopniowe wdrażanie się w system obowiązków opiekunki i kontaktów z rodziną seniora, jest czas. Pamiętaj - nic nie przychodzi samo z siebie, niczego też nie można otrzymać od razu. Cierpliwość wydaje się być tutaj istotną cechą charakteru, umożliwiającą spokojne ułożenie sobie życia w nowym miejscu. Nie wpadaj w panikę, jeśli po pierwszym spotkaniu z bliskimi seniora uznasz, że są do Ciebie nieprzychylnie nastawieni lub wydają Ci się mało przyjemnymi w obyciu ludźmi. Nawet gdy początkowo Wasze stosunki nie będą wzorowe, a wzajemna nieufność weźmie górę nad pozytywnym podejściem do zbudowania przynajmniej poprawnej relacji, czas jest w stanie wiele zweryfikować w tej kwestii.

 

Omówmy to na pewnym przykładzie. Z pewnością nie raz spotkałaś na swojej życiowej drodze ludzi, których zbyt pochopnie oceniłaś za pierwszym razem, ponieważ towarzyszące Ci wrażenie okazało się być mylące. Weź pod uwagę, że podobnie może być z rodziną seniora, która niekoniecznie od razu musi wydać Ci się najwspanialszym towarzystwem pod słońcem, jednak w miarę upływu czasu Twoje zdanie o niej ma szansę ulec zmianie. Pamiętaj zatem, aby nie ulegać tak zwanej “sile pierwszego doznania” i spróbuj nie przyspieszać na siłę tempa rozwoju Waszej relacji. Zwróć koniecznie uwagę na fakt, że dla bliskich starszej osoby, którą będziesz się przez opiekować, ta zmieniająca się sytuacja też nie stanowi łatwego doświadczenia. To normalne, że każda ze stron musi do niej w inny sposób przywyknąć, oswoić ją, a na to potrzeba czasu.

Postaw na własną inicjatywę

Dużo łatwiej będzie Ci adaptować się do nowych warunków w momencie, kiedy postawisz na własne zaangażowanie i inicjatywę. Nie czekaj na to, aż życie wokół Ciebie samo się zorganizuje - to Ty planuj swoje działania i nie zamykaj się w czterech ścianach domu. Spędzając mnóstwo godzin w trakcie dnia z seniorem,  masz wiele okazji, aby podjąć różnego rodzaju aktywności, wspierające Twoją aklimatyzację w nowym domu. Doskonałym rozwiązaniem jest wychodzić jak najczęściej do miejsc, które rozwijają zainteresowania, a jednocześnie są w stanie wzmocnić więź Twoją i seniora, np. dyskusja podjęta po obejrzanym w teatrze spektaklu.

 

Oprócz tego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wzięła udział w zorganizowanym przez bliskich seniora obiedzie lub kolacji - dzięki temu nadarzy się okazja do poznania najbliższych członków rodziny na nieco bardziej prywatnym, tworzącym zgoła inną atmosferę gruncie. Gdy będziesz czuć się już nieco pewniej, to Ty możesz zaproponować spotkanie, np. w ramach okoliczności jubileuszu seniora. Kto wie, czy nie posiadasz przypadkiem podobnej pasji do podejmowania kulinarnych wyzwań, co córka lub syn Twojego podopiecznego To doskonały moment na wymianę przepisów dwóch różnych kuchni - jeśli Twoje popisowe pierogi dotychczas stanowiły przysmak dla przyjaciół w kraju, dlaczego nie poczęstować nimi członków rodziny seniora? Połączenie wspólnych zainteresowań i zamiłowania do gotowania to świetny pretekst do rozluźnienia się w domu swojej niemieckiej rodziny, a przede wszystkim przejścia z roli tymczasowego gościa do swobodnie czującego się domownika.

Uśmiech i otwartość w rozmowie

To oczywiste, że nie musisz koniecznie zaprzyjaźniać się z całą familią seniora, nad którym będziesz sprawować pieczę przez relatywnie dość spory okres czasu. Warto jednak zadbać o to, aby Wasze wzajemne stosunki charakteryzowały się życzliwością i zrozumieniem - dzięki temu proces aklimatyzacji będzie przebiegał dużo sprawniej, a Tobie z większą łatwością przyjdzie czerpać radość oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Pamiętaj, że podstawę stanowi uśmiech i pozytywne, otwarte nastawienie! Nie krępuj się zgłosić rodzinie swoich uwag, pytać o sprawy budzące wątpliwości, a w razie potrzeby skierować do najbardziej zaufanej osoby po poradę.

 

Szczerość pomoże w zdobyciu przychylności niemieckiej rodziny dla Twoich działań jako opiekunki - pamiętaj, że z osobą, która jest kontaktowa i przyjazna, dużo lepiej współpracuje się oraz dogaduje również na płaszczyźnie zawodowej. To bezcenna umiejętność zjednywania sobie ludzi sprawia, że kształtują się ciekawe i nietuzinkowe więzi, skutkujące obopólną radością z powodu przebywania ze sobą. Nie zapominaj, że zwykła rozmowa jest w stanie w niesamowity sposób zbliżyć do z pozoru nieprzystające do siebie jednostki ludzkie. Postaraj się wcielić tę zasadę podczas swojego pobytu u niemieckiej rodziny - nie bądź przestraszona alternatywą poznania i doświadczenia czegoś nowego nawet w banalnej konserwacji, ponieważ może okazać się to lekcją na całe życie.

Wielka moc ciepłej i rodzinnej atmosfery

Nic nie działa na człowieka równie rozczulająco, co elementy wywołujące skojarzenia z ciepłem rodzinnego domu. To oczywiste, że zwłaszcza na początkowym etapie swojej pracy za granicą będziesz mocno tęsknić za swoimi bliskimi i krajem. Zauważ jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miarę upływu czasu niektóre z komponentów takiej atmosfery przemycać również do nowego domu w Niemczech. Czuj się swobodnie - traktuj przestrzeń domową jako tę, która należy także do Ciebie.

 

Dla mającej otwarty stosunek i zaufanie do opiekunki rodziny seniora (w tym i jego), nie będzie to dziwne zachowanie, gdy np. ustawisz w swoim pokoju zdjęcia najbliższych w ramkach,  przedmioty z nimi związane lub takie, które są dla Ciebie z jakiegoś powodu ważne. Co więcej - nie zapominaj o tym, że chwila, kiedy sama spróbujesz porzucić swoje opory i wyjść naprzeciw lękom (np. dotyczących bariery językowo-komunikacyjnej), będzie przełomem również z perspektywy nowej rodziny. Z pewnością nie tylko docenią Twoją otwartość i serdeczność, ale również odpowiedzą tym samym.  Pamiętaj, wszystko tak naprawdę zależy od dobrych chęci zrozumienia siebie nawzajem - to klucz nie tylko do osiągnięcia porozumienia, ale i własnego komfortu psychicznego.

Zobacz inne artykuły
Skuteczna komunikacja
Skuteczna komunikacja
Przejdź
Zepsucie szteli
Zepsucie szteli
Przejdź
Czego nie robić
Czego nie robić
Przejdź
Druga opiekunka
Druga opiekunka
Przejdź
Zmiana języka