ładowanie...
Czego nie robić
Czego nie robić podczas świąt w Niemczech
#dobrasztela.pl #pl-de #święta #BożeNarodzenie #Niemcy

Wiele osób decyduje się, aby spędzić Święta Bożego Narodzenia na zleceniu. Sprawdź czego nie wypada podczas niemieckich świąt oraz jak się odpowiednio do nich przygotować

25 listopada 2022
Czego nie robić podczas świąt w Niemczech?
 
Wiele osób decyduje się, aby spędzić Święta Bożego Narodzenia na zleceniu. Sprawdź czego nie wypada podczas niemieckich świąt oraz jak się odpowiednio do nich przygotować.
 
 
W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że wiele ze zwyczajów bożonarodzeniowych trafiło do naszego kraju właśnie z Niemiec. Mowa tu m.in. o dekorowaniu choinki, przygotowywaniu kalendarzy adwentowych, czy chociażby organizacji jarmarków bożonarodzeniowych.
 
W Polsce, podobnie jak u naszych sąsiadów czas adwentu jest znaczącym elementem w przygotowaniach do świąt, równie ważne są wieńce adwentowe oraz wspólne kolędowanie.
 
Istnieją jednak różnice, o których trzeba pamiętać, aby podczas Świąt w Niemczech nie doprowadzić do niezręcznej sytuacji.
  1. Wigilia
Dla Polaków Wigilia jest najważniejszym i najbardziej symbolicznym momentem podczas Świąt Bożego Narodzenia. Rodzina zasiada wspólnie do stołu w odświętnych ubraniach, stosuje post, który tego dnia jest szczególnie ważny, a na stole pojawia się 12 świątecznych potraw. Dla Niemców natomiast, Wigilia jest dniem o znacznie mniejszej wadze niż kolejne dwa. Nie dba się tutaj o elegancki ubiór, ani nie stosuje postu. Na stole więc znaleźć można kiełbasę.
 
  1. Symbole
Prócz doskonale znanych nam tradycji, jak dzielenie się opłatkiem, czy chowanie siana pod obrus – w Niemczech chowa się dodatkowo monetę, a osoba która ją odnajdzie, musi nosić ją w portfelu. Moneta ta przynieść ma dostatek w przyszłym roku.
 
  1. Prezenty
Choinka, pod którą czekają prezenty zarówno dla dzieci jak i dorosłych, w Niemczech nie pełni takiej funkcji. Tam prezenty znajdują się na stole! Otwierane są one więc przed pierwszą gwiazdką.
 
  1. Mikołaj
Dzieci w Niemczech mają możliwość spotkania Świętego Mikołaja aż dwukrotnie! Pierwszy raz odwiedza je w Mikołajki zostawiając słodycze w butach, drugi raz w Wigilię lub pierwszego Dnia Świąt. W Polsce dzieci spotykają się z Mikołajem szóstego grudnia, natomiast w Wigilię prezenty pod choinką zostawia – w zależności od regionu – dzieciątko Jezus, Gwiazdka, Aniołek, Dziadek Mróz lub Gwiazdor.
 
  1. Świąteczne dania
Nikt w Polsce nie wyobraża sobie świąt bez karpia, makówek i pierniczków. W Niemczech podczas pierwszego Dnia Świąt króluje gęś, kaczka, indyk i dziczyzna. Nie może zabraknąć również strucli.
 
 
Święta Bożego Narodzenia w Polsce i Niemczech mają wiele wspólnych cech. Istnieją jednak tradycje, które dla Opiekunów będących pierwszy raz w okresie świątecznym u naszych zachodnich sąsiadów, mogą okazać się całkiem nowe. Warto więc je poznać, aby podczas wspólnego świętowania czuć się pewnie i spokojnie!
Zobacz inne artykuły
O czym informować
O czym informować
Przejdź
Pionizacja pacjenta
Pionizacja pacjenta
Przejdź
Rutyna
Rutyna
Przejdź
Druga opiekunka
Druga opiekunka
Przejdź
Zmiana języka