ładowanie...
Rutyna
Rutyna w pracy Opiekunki
#opieka #pomoc #praca #rezygnacja #rutyna #znudzenie

Seniorzy wymagają od Opiekunki by poświęcać im wiele czasu i uwagi. W końcu w nasz dzień wkrada się rutyna. Jak sobie z nią radzić?...

02 listopada 2018

Specyfika pracy opiekunki

Zawód opiekunki, która zajmuje się osobą starszą wymaga od zainteresowanej niezwykłych pokładów cierpliwości, wyrozumiałości, a przede wszystkim odpowiedzialności. Nie jest to z pewnością zajęcie przeznaczone z góry dla wszystkich, wiąże się bowiem z konkretnymi cechami osobowości/charakteru oraz koniecznością przystosowania do rozmaitych warunków. Specyfika pracy opiekunki opiera się również w dużej mierze na wytrzymałości i umiejętności poddania się powtarzalności, regularności czynności dla niej obowiązkowych. Z seniorem spędza się tak naprawdę większą część doby – chcąc nie chcąc, przekłada się to na fizyczną i psychiczną kondycję organizmu opiekunki. Obciążenie fizyczne dotyczy między innymi samodzielnego dbania o gospodarstwo domowe, robienia zakupów, nieustannej pomocy seniorowi w codziennej higienie oraz pielęgnacji… Natomiast to odnoszące się do psychiki opiekunki, koncentruje się na sporym obarczeniu jej obecnością starszego człowieka i próbie radzenia sobie z jego nieustępliwością, niechęcią do świata, zamknięciem w sobie,  a w konsekwencji nawet izolacją. Opiekunka ma ściśle określony rozkład każdego dnia – jest on przede wszystkim uzależniony od potrzeb i zdrowotnych wymagań seniora, a także organizacji jego czasu wolnego. Podporządkowanie swego wewnętrznego zegara temu rytmowi niejednokrotnie może przyczynić się do powstania rutyny, która skutecznie obniży chęci i zapał do pracy. Nie jest to nic negatywnego pod tym względem, że rutyna stanowi naturalny element życia każdego z nas (biorąc pod uwagę wykonywany zawód i obowiązki dnia codziennego). Warto jednak zadbać o to, aby nie unicestwiła całkowicie naszej energii i motywacji, dzięki którym posiadamy zdolność do działania oraz odczuwania przyjemności, satysfakcji z naszej pracy.

Walka z monotonią

Wiele opiekunek usiłuje na różne sposoby walczyć z syndromem tak zwanego „wypalenia zawodowego”, towarzyszące im podczas kolejnego dnia pracy. Odczuwane przez nich zmęczenie i stagnacja finalnie prowadzą przecież do wzmocnienia negatywnego samopoczucia lub narastającej frustracji. Wśród przykładów walki z monotonią zawodową można wyróżnić między innymi indywidualne „korzystanie” z czasu spędzanego z seniorem. Musisz zadbać o aktywizację swojego podopiecznego?

W ramach przygotowywanych dla niego zajęć pomyśl również o sobie – to doskonała okazja, aby samemu choć na chwilę oderwać się od dość pragmatycznych czynności i przeznaczyć kilka chwil na coś, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Jeśli senior uwielbia kino, a Ty też nie możesz oprzeć się obejrzeniu najnowszych produkcji, które wyszły spod ręki Twojego ulubionego reżysera, postaraj się o zdobycie biletów dla Was. Nie tylko będzie to świetna forma oderwania od rzeczywistości, ale przede wszystkim idealny moment nawiązania bliższej relacji z seniorem oraz regeneracji psychicznej dla organizmu. Poniżej zostały przedstawione inne możliwości przerwania monotonii i „wypowiedzenia wojny” rutynie w pracy w opiekunki.

1.  Zapisanie się na zajęcia promujące aktywność fizyczną (np. w klubie niedaleko miejsca Twojego zamieszkania w Niemczech). To może być joga, pilates, aerobik...- wszystko to, co sprawia Ci autentyczną radość i przyjemność z ruchu, a dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie (co za tym idzie, również Twoje samopoczucie).

2.  Poświęcanie czasu swoim pasjom i rozwojowi zainteresowań. Znajdź lokalizację, która jest w stanie działać na Ciebie inspirująco lub sprzyjać Twojemu relaksowi. Może jest to pobliski park, w którym wygodnie czyta Ci się nową powieść ulubionego autora albo tworzy projekty plastyczne? Poszukaj także organizacji zrzeszających osoby o hobby zbliżonym do Twojego. Dzięki temu masz niebywałą szansę na nawiązanie nowych, interesujących znajomości za granicą, a przy okazji podszkolić swoje umiejętności językowe za granicą.

3.  Wsparcie seniora w jego aktywizacji. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, jednym z zajęć opiekunki jest troszczenie się o organizację czasu seniora, a przede wszystkim o podejmowanie przez niego czynności o charakterze aktywizującym umysł oraz ciało. Rozmawiając ze swoim podopiecznym, możesz dowiedzieć się, jak wyglądają jego zainteresowania lub preferencje odnośnie wysiłku fizycznego. Wspólne spacery, dyskusje o obejrzanej w swoim towarzystwie sztuce teatralnej lub filmie potrafią naprawdę zbliżyć opiekunkę i seniora, a dla tej pierwszej dodatkowo stanowić doskonałą odskocznię od codziennej rutyny w pracy.

Rutyna jako sposób na doznanie różnego rodzaju doświadczeń

Paradoksalnie, rutyna w pracy opiekunki nie zawsze musi być czymś, z czym należy bezpardonowo i zaciekle walczyć. Zdrowa forma rutyny jest w pewnym sensie potrzebna, ponieważ buduje nasze poczucie przywiązania i obowiązku związanego z danym miejscem, automatycznie łącząc skojarzenia: praca-powinność. Z psychologicznego punktu widzenia wydaje się to bardzo odpowiednim rozwiązaniem, dającym opiekunce niezbędne poczucie bezpieczeństwa.

Rutyna w wykonywanym przez nią zawodzie może przybrać jednak formę zdobycia wielu doświadczeń, w tym również tych związanych z rozmaitymi trudnościami. Nie zawsze przecież praca opiekunki niesie ze sobą tylko i wyłącznie pozytywnie przewidywalne momenty – niekiedy przysłowiowa rutyna daje o sobie znać w najmniej spodziewanych chwilach. Wtedy „rutynowe” poczucie ciągłości i stabilizacji, a nade wszystko pewności łączącej się z uzyskaniem ewentualnej pomocy od rodziny seniora, to zdecydowanie nieocenione uczucia.

Wśród pracujących za granicą opiekunek często pokutuje przekonanie, jakoby wykonywane przez nich zajęcia oraz obowiązki dawały na tyle mało szans do jakiegokolwiek rozwoju bądź przerwania powtarzalności, że uleganie rutynie przychodzi na pewnym etapie samo z siebie. Czy słusznie? Niezależnie od tego, czy ktoś zgadza się z takimi opiniami czy nie, w każdej pracy powinno się doceniać te codzienne elementy stałości, które składają się przecież na naszą własną rzeczywistości. Poza tym, to niekiedy one potrafią wzbudzić w nas uczucie wzruszenia lub niespodziewanie przerodzić się w coś niezwykłego w aspekcie doświadczenia emocjonalnego z drugim człowiekiem (na przykład niecodzienna, entuzjastyczna reakcja seniora na zaproponowaną przez nas rozrywkę).

Przełam rutynę w kilku prostych krokach każdego dnia!

Jeśli natomiast ta niewdzięczna rutyna daje Ci się we znaki aż nazbyt mocno i nie pomaga żaden z przedstawionych wcześniej sposobów na wyjście z jej schematu, nie musisz się załamywać! Specjaliści przekonują, że w większości przypadków spotęgowane uczucie doznawanej rutyny da się przełamać, wprowadzając do swojego codziennego rozkładu dnia kilka prostych zasad i zmian.

1.  Postaraj się znaleźć w trakcie dnia kilka chwil przeznaczonych tylko i wyłącznie dla siebie. Może to być ranek, kiedy Twój podopieczny jeszcze śpi, albo na przykład późny wieczór – kiedy właśnie udaje się na nocny odpoczynek. Dzięki koncentracji i zanurzeniu w swoim wewnętrznym świecie wyciszysz się, a następnie zregenerujesz. Jeśli będziesz mieć na to ochotę, możesz nieco więcej poczytać i zapoznać się z technikami medytacji, pozwalającymi na relaksację dla naszego umysłu również na co dzień.

2.  Dbaj o siebie. Nie zapominaj o właściwie zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej oraz pielęgnacji. Dzięki kilku banalnym zabiegom z „domowego SPA” masz szansę poczuć się tak samo wypoczęta i piękna, jak po tygodniowym pobycie w najlepszym kurorcie.

3.  Pamiętaj o nagradzaniu się za cele, które realizujesz w ramach planów. Finał każdego z nich powinien zwiastować „małą nagrodę” dla Ciebie (telefon do bliskiej Ci osoby, nowe spodnie będące od zawsze Twoim marzeniem i tym podobne).

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly

Zobacz inne artykuły
Wsparcie opiekunki
Wsparcie opiekunki
Przejdź
ABC żywienia
ABC żywienia
Przejdź
Pożar w DOMU SENIORA!
Pożar w DOMU SENIORA!
Przejdź
Zepsucie szteli
Zepsucie szteli
Przejdź
Zmiana języka