ładowanie...
O czym informować
O czym informować zmienniczkę?
#opieka #dobrasztela.pl #zmienniczka #praca #zlecenie

Opieka na zleceniu to przede wszystkim troska o Seniora i działanie związane z zapewnieniem mu bezpieczeństwa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że praca w opiece polega również na współpracy między dwiema Opiekunkami. Dlaczego? Sprawdźcie w artykule!

27 kwietnia 2023

Jakie informacje o zleceniu przekazać zmienniczce?

Opieka na zleceniu to przede wszystkim troska o Seniora i działanie związane z zapewnieniem mu bezpieczeństwa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że praca w opiece polega również na współpracy między dwiema Opiekunkami. Dlaczego? Sprawdźcie w artykule!

 

 

Sam fakt znalezienia Opiekunki na zastępstwo leży w kwestii firmy, natomiast nikt tak dobrze nie przygotuje zmiany, jak druga Opiekunka. To od niej zależy czy przekazanie obowiązków będzie wykonane w sposób sprawny i dokładny.

 

Informacje, które należy przekazać zmienniczce:

  • Obowiązki – konkretne przedstawienie obowiązków to podstawowa informacja, jaką należy przekazać zmienniczce.
  • Stan zdrowia – stan, w jakim jest aktualnie Senior, jakie choroby mu doskwierają, jakie leki przyjmuje. Takie informacje przekazuje już agencja, jednak czasem zdarza się, że sytuacja na miejscu uległa zmianie. Dobrze, żeby Opiekunka jak najdokładniej przedstawiła te informacje.
  • Charakter Seniora – w jaki sposób z nim rozmawiać, co go interesuje czy jest osobą otwartą, czy zamkniętą w sobie? Każda podana cecha na pewno ułatwi pierwszy kontakt z nową Opiekunką i zaoszczędzi obojgu dodatkowych stresów. Nie bez znaczenia są również przyzwyczajenia i nawyki Seniora, im więcej działań, które drażnią Podopiecznego, tym nawiązanie relacji będzie trudniejsze do wykonania.
  • Rodzina – czy Podopieczny posiada członka rodziny, jakie są relacje z rodziną, czy są przyjaźnie nastawieni, czy ingerują w pracę Opiekunki?
  • Plan dnia – takie informacje jak harmonogram dnia Seniora to podstawowa wiedza dla zmienniczki. Dzięki temu dowie się, o której Podopieczny wstaje i kładzie się spać, poznaje godziny posiłków, godziny odwiedzin lub zajęcia ze specjalistami. Są to kluczowe informacje, o których nie można zapomnieć.
  • Posiłki – preferencje żywnościowe, alergie pokarmowe, dieta – to bardzo ważne informacje, które należy przekazać zmienniczce.
  • Przechowywanie i pomieszczenia – bardzo miłe dla zmienniczki będzie, jeśli zostanie oprowadzona po domu, otrzyma informacje, gdzie szukać sprzętów kuchennych czy pomocy domowych.
  • Otoczenie – informacje odnośnie najbliższego sklepu, apteki, lekarza, innych potrzebnych miejsc na pewno przydają się zmienniczce.
  • Dodatkowe informacje – umówione wizyty lekarskie, wizyty Pflegedienst, informacje odnośnie zakupów, gotowania, sprzątania, wizyt członków rodziny.

 

Przyjacielskie podejście do Opiekunki, która przyjechała na zastępstwo jest bardzo potrzebne zarówno dla zmienniczki jak i Seniora!

 

Warto wziąć pod uwagę, że nowa Opiekunka może wyjeżdżać do pracy po raz pierwszy, wiąże się to z ogromnym stresem. Dlatego przekazanie jak największej ilości informacji na temat Podopiecznego z pewnością pomoże jej się uspokoić i przygotować do nowych obowiązków.

 

Zmiana Opiekunki to również bardzo stresujący moment dla Podopiecznego. Starsi ludzie z natury nie przepadają za zmianami, dlatego ważne jest, aby były one bardzo płynne i jak najmniej odczuwalne dla Seniora.

 

 

A jakie jest Twoje zdanie na temat przekazywania informacji o zleceniu swojej zmienniczce? Czy zdarzyło Ci się, że zmienniczka celowo zataiła informacje, aby ci zaszkodzić? Daj nam znać!

Zobacz inne artykuły
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
Przejdź
Seniorka przeszkadza
Seniorka przeszkadza
Przejdź
Wyjazd na ofertę pracy
Wyjazd na ofertę pracy
Przejdź
Ucieczka ze szteli
Ucieczka ze szteli
Przejdź
Zmiana języka