ładowanie...
Bariera językowa
Bariera językowa jak sobie poradzić?
#nauka #bariera #język #dobra

Są różne formy doskonalenia obcego języka, zarówno będąc w domu jak i poza  za granicami naszego kraju. Poznaj je w naszym artykule...

12 lipca 2018

Język - istotne narzędzie w pracy opiekunki

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka dla starszej osoby, należy mieć na uwadze, że znajomość języka obcego w stopniu co najmniej komunikatywnym jest po prostu koniecznością. Nie warto naginać faktów w  formularzu wysyłanym do rekrutującej pracowników agencji, ponieważ umiejętności językowe zostaną prędzej czy później zweryfikowane podczas rozmowy wstępnej. Należy mieć świadomość, że zdolność do płynnego komunikowania się w danym języku przez opiekunkę za granicą, dotyczy nie tylko potrzeby bezpośredniego kontaktu z seniorem, ale również załatwiania spraw formalnych w urzędach, rozmów z rodziną oraz lekarzami, a także funkcjonowania w codziennym życiu.

Rola języka w pracy opiekunki seniora jest zatem nieoceniona - stanowi dla niej narzędzie, dzięki któremu może sprawnie, odpowiedzialnie i komfortowo wykonywać swoje obowiązki. Znajomość języka w stopniu dobrym (oprócz tego, że określana najczęściej jako priorytetowe wymaganie w ogłoszeniach o stanowisko dla opiekunki), ułatwia ponadto adaptację w miejscu zamieszkania, pomaga oswoić się z otoczeniem i pozyskać nowe znajomości.

Przygotowanie przed wyjazdem - kursy językowe

Dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w swoich umiejętnościach językowych (ale również dla tych pragnących się podszkolić), szczególnie zaleca się podejście do specjalnych kursów, umożliwiających regularne, praktyczne ćwiczenia. Trzeba podkreślić, iż w pracy opiekunki najbardziej liczy się komunikatywność - to klucz do osiągnięcia poczucia pewności siebie podczas mowy i wymiany informacji z innymi osobami. Z tego właśnie powodu, opiekunka powinna wybrać dla siebie taki rodzaj kursu językowego, na którym największą uwagę przykłada się do prowadzenia nieustannych konwersacji. Tego typu forma nauki języka przede wszystkim gruntuje w uczniu nie tyle szablonową wiedzę, co w sposób praktyczny przyzwyczaja go do używania zwrotów oraz wyrażeń charakterystycznych dla prowadzenia dialogów za pośrednictwem obcej mowy. Dzięki zajęciom odbywanym na zasadzie “żywego materiału” i nabywania doświadczenia poprzez szlifowanie swoich zdolności komunikacyjnych, osoba chętna do podjęcia pracy za granicą jako opiekunka seniora z całą pewnością będzie mogła nie tylko zdobyć pożądane przez rodzinę seniora kwalifikacje, ale przede wszystkim sama wyczuć poczynione przez siebie postępy.

Choć gramatyka i słownictwo potrafią dać niezmiernie dużo w postaci bazowej wiedzy teoretycznej, to nic nie przygotuje do wyjazdu za granicę na tyle dobrze, co ciągła praca nad wymową oraz szkolenie w ramach odbywania rozmów z innymi. Przeglądając oferty kursów dostępnych na rynku, kandydaci na opiekuna osoby starszej powinni szczegółowo zapoznać się z ich programami, a także koniecznie sprawdzić, czy istnieje możliwość uzyskania certyfikatu po zdaniu odpowiedniego egzaminu na zakończenie nauki - taki dokument okazuje się zwykle przydatny podczas przebiegu procesu rekrutacyjnego do pracy.

Przełamanie bariery językowej w obcym kraju

Niestety, nawet najbardziej praktyczny w swoim założeniu kurs językowy nie przełamie w nas oporu przed mówieniem, który w sobie nosimy, jeśli będąc już na miejscu u rodziny seniora, nie podejmiemy wysiłku zmierzenia się z lękiem, wychodząc mu naprzeciw. To niezmiernia trudna i bardzo indywidualna kwestia - nie zawsze bowiem wiąże się z rzeczywistym stopniem umiejętności, a po prostu z barierą obecną w psychice człowieka. Bardzo często posiada ona swoje podłoże w ugruntowanym dość mocno niskim poczuciu własnej wartości, wpływającym ograniczająco i zniechęcającym daną osobę do podjęcia szerzej zakrojonych działań. Przełamanie takiego rodzaju niepewności, a wręcz strachu, z pewnością nie przychodzi łatwo, ale jest czynnością niezbędną do pozbawionego stresu życia na co dzień w obcym kraju. Oto kilka rad mogących przydać się każdemu potencjalnemu kandydatowi bądź kandydatce do pracy w charakterze opiekuna/opiekunki, którzy odczuwają dyskomfort z powodu bariery językowej.

  1. Inicjuj codzienne, krótkie rozmowy z seniorem - konwersacja w cztery oczy z kimś, kto raczej nie będzie Cię oceniał ani próbował Ci umniejszyć, na pewno może okazać się bardzo dobrym krokiem na początku drogi do przezwyciężenia swojego stresu dotyczącego języka. W ten sposób nie tylko poczujesz się oswojona z prowadzeniem dialogów i posługiwaniem się obcą mową, ale również zadbasz o organizację czasu dla seniora. Nie bój się prosić starszej osoby o ewentualne poprawienie czy zwrócenie Ci uwagi na błędy - kiedy Ty okażesz  życzliwość w swojej postawie, ona również odpowie w ten sam sposób, obdarowując Cię pozytywnymi emocjami i szczerością.
     
  2. Zadbaj o ciągłą obecność języka wokół siebie - słuchaj radia i oglądaj telewizję, a kiedy masz ochotę włączyć film, wybierz opcję z napisami, ale w obcym języku. Świetnym rozwiązaniem będzie… przysłuchiwanie się dialogom w bajkach! Nie tak dawno odkryto, że jest to jedna z najszybszych metod na przyswojenie sobie obcej mowy i zachęta do samodzielnego używania jej w praktyce.
     
  3. Wychodź jak najczęściej do ludzi - rób zakupy w lokalnych sklepach bądź punktach usługowych, gdzie musisz porozumieć się z ekspedientką. Tego rodzaju  “skok na głęboką wodę” w rzeczywistości nie jest tak straszny, jak może się na początku wydawać - wbrew pozorom, Niemcy czy też Anglicy w codziennej komunikacji nie używają nadmiernej ilości czasów lub skomplikowanych struktur. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy mocno stresują się możliwym popełnieniem błędu gramatycznego w zdaniu.
     
  4. Sprawdź, czy agencja organizująca rekrutację i wyjazd za granicę nie oferuje na miejscu dodatkowych kursów dla opiekunów. Niekiedy istnieją opcje uczestnictwa w szkoleniach,  które pozwalają osobom wyjeżdżającym dodatkowo wzmocnić swoje poczucie pewności w posługiwaniu się danym językiem.
     
  5. Pamiętaj o regularności i dyscyplinie w ćwiczeniach. W szlifowaniu umiejętności językowych najważniejsze jest powtarzanie i przykładanie się do konwersacji w trybie cyklicznym - tylko wtedy masz szansę na zauważalne efekty lub poprawę, na której Ci zależy.

Grunt to pozytywne nastawienie

Pamiętaj, że tak jak już wcześniej wspomniano, lęk przed mówieniem w obcym języku może dotknąć nawet osobę, która paradoksalnie bardzo dobrze się nim posługuje. Najważniejsze, aby nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami i brakiem pewności siebie - swoboda przyjdzie z czasem, razem z naturalnym oswajaniem nowego otoczenia wokół siebie. W prowadzeniu każdej konwersacji warto zawsze stawiać na pozytywne nastawienie, szeroki uśmiech i dobrą energię. Jeśli będziemy stwarzać wrażenie nieprzystępnych i przepełnionych negatywnymi emocjami, dużo trudniej będzie nam nawiązać jakikolwiek kontakt, nie mówiąc o satysfakcji płynącej z rozmowy. Warto zatem chwalić i nagradzać samego siebie nawet za drobne osiągnięcia oraz pokonywanie kolejnych kroków na drodze do całkowitego zerwania z barierą językową. To może być mały prezent, relaks przy ulubionym filmie/serialu, a nawet wycieczka za miasto w weekend - wszystkie te elementy mają na celu polepszenie naszej świadomości w zakresie własnych umiejętności, a przede wszystkim docenienie samego siebie. Praca nad poczuciem własnej wartości w obrębie używania obcego języka jest najistotniejszym czynnikiem, który ma szansę wpłynąć na przezwyciężenie indywidualnego strachu i słabości.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly

Zobacz inne artykuły
Rutyna
Rutyna
Przejdź
Informacja o pracy
Informacja o pracy
Przejdź
O czym informować
O czym informować
Przejdź
Różnice kulturowe
Różnice kulturowe
Przejdź
Zmiana języka