ładowanie...
Język niemiecki
Język niemiecki nauka w praktyce
#bariera #język #komunikacja #nauka #niemiecki

Jak pokonać barierę językową? Mamy kilka sprawdzonych i przetestowanych podpowiedzi przyswojenia obcego języka...

17 sierpnia 2018

Obawa przed językiem obcym?

Nie jest tajemnicą, że wiele opiekunek, wyjeżdżając do pracy do Niemiec ma problemy  z barierą językową na miejscu.

Obawa przed ośmieszeniem się, niewłaściwym  wykorzystaniem w rozmowie  określonego zwrotu czy przede wszystkim byciem niezrozumianą przez rodowitych użytkowników niemieckiego - to tylko kilka z towarzyszących opiekunkom lęków. Język stanowi najistotniejsze narzędzie w pracy opiekunki. To dzięki niemu osoba pracująca w tej roli jest w stanie się porozumieć - nie tylko z podopiecznym, ale również jego rodziną, lekarzami, ludźmi w urzędach czy też punktach usługowych, sklepach… Znajomość języka w stopniu dobrym (oprócz tego, że określana najczęściej jako priorytetowe wymaganie w ogłoszeniach o stanowisko dla opiekunki), ułatwia ponadto adaptację w miejscu zamieszkania, pomaga oswoić się z otoczeniem i pozyskać nowe znajomości.

Zdolności językowe usytuowane na dobrym, a co najważniejsze, komunikatywnym poziomie, to dla opiekunki wartość zdecydowanie bezcenna.  Przełamanie bariery językowej i doskonalenie swoich umiejętności powinno odbywać się poprzez intensywną naukę w praktyce, czyli najlepszą drogę do osiągnięcia pełnej swobody w posługiwaniu się danym językiem.

Kursy językowe przed wyjazdem jako wprowadzenie do praktycznej nauki

Osobom mocno niepewnym swoich umiejętności w danym języku, zaleca się w szczególności dobre przygotowanie przed samym wyjazdem - oczywiście, nastawione mimo wszystko na maksymalne działanie w ramach swoich możliwości w praktyce. Dlatego właśnie rekordy popularności biją kursy językowe, które są nastawione na prowadzenie konwersacji z native speaker’ami, a nie na ciągłe wykonywanie ćwiczeń gramatycznych i szlifowanie perfekcyjnej poprawności.

Kursy tego typu mogą dać opiekunce naprawdę wiele, jeśli chodzi o posługiwanie się językiem podczas codziennych rozmów czy tak zwanych towarzyskich “small talk”. Przede wszystkim to jednak niepowtarzalna okazja, aby zdobyć nieco większą pewność siebie i otworzyć się na większy luz, swobodę w posługiwaniu językiem obcym w trakcie konwersacji z osobami, dla których jest to język ojczysty.


Dzięki zajęciom odbywanym na zasadzie żywej, toczącej się “na gorąco” konwersacji, podczas której native speaker cały czas mówi do kursantów w języku niemieckim,  nabywanie doświadczenia poprzez szlifowanie swoich zdolności komunikacyjnych staje się dużo łatwiejsze.

Na prowadzonych w tym systemie zajęciach, osoba chętna do podjęcia pracy za granicą jako opiekunka seniora będzie mogła nie tylko zdobyć pożądane przez rodzinę seniora kwalifikacje językowe, ale nade wszystko sama wyczuć poczynione przez siebie postępy. Choć gramatyka i słownictwo potrafią dać niezmiernie dużo w postaci bazowej wiedzy teoretycznej, to nic nie przygotuje do wyjazdu za granicę na tyle dobrze, co ciągła praca nad wymową oraz szkolenie w ramach odbywania rozmów z innymi.

Czas na praktykę właściwą, czyli niemiecki na co dzień w nowym miejscu

Jak wiadomo, nic tak nie przełamuje strachu przed popełnieniem błędu w języku obcym jak… całkowite oswojenie go podczas używania w praktyce. Nauka poprzez komunikację ma nieporównywalnie dużo zalet: ucząc się, wyzbywamy się jednocześnie lęku, dajemy samym sobie większe przyzwolenie na bycie nie do końca idealnym… To chyba najważniejsza informacja dla wszystkich przyszłych opiekunek: nie musicie przejmować się potknięciami czy błędami, które mogą przydarzyć się, kiedy z kimś rozmawiacie. Pamiętajcie: nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Poniżej zostały przedstawione zebrane razem rady i wskazówki dla wszystkich opiekunek pragnących nauczyć się języka niemieckiego w praktyce.

 

  1. Inicjuj codzienne, krótkie rozmowy z seniorem - konwersacja w cztery oczy z kimś, kto raczej nie będzie Cię oceniał ani próbował Ci umniejszyć, na pewno może okazać się bardzo dobrym krokiem na początku drogi związanej z nauką języka w praktyce. W ten sposób nie tylko poczujesz się oswojona z prowadzeniem dialogów i posługiwaniem się obcą mową, ale również zadbasz o organizację czasu dla seniora. Dwie pożyteczne czynności w jednej, która może być również przyjemna! Nie bój się prosić starszej osoby o ewentualne poprawienie czy zwrócenie Ci uwagi na błędy - kiedy Ty okażesz  życzliwość w swojej postawie, ona również odpowie w ten sam sposób, obdarowując Cię pozytywnymi emocjami i szczerością.
  2. Zadbaj o ciągłą obecność języka wokół siebie - słuchaj radia i oglądaj telewizję, a kiedy masz ochotę włączyć film, wybierz opcję z napisami, ale w obcym języku. Świetnym rozwiązaniem będzie… przysłuchiwanie się dialogom w bajkach! Nie tak dawno odkryto, że jest to jedna z najszybszych metod na przyswojenie sobie obcej mowy i zachęta do samodzielnego używania jej w praktyce. Możesz również zaopatrzyć się w płyty czy kasety z niemieckimi piosenkami, kolejny raz łącząc naukę z przyjemnym spędzaniem czasu przy muzyce.
  3. Wychodź jak najczęściej do miejsc zapełnionych przez Niemców - rób zakupy w lokalnych sklepach bądź punktach usługowych, gdzie musisz porozumieć się z ekspedientką. Tego rodzaju  “skok na głęboką wodę” w rzeczywistości nie jest tak straszny, jak może się na początku wydawać - wbrew pozorom, Niemcy w codziennej komunikacji nie używają nadmiernej ilości czasów lub skomplikowanych struktur. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy mocno stresują się możliwym popełnieniem błędu gramatycznego w zdaniu. Język używany na co dzień powinien być przede wszystkim prosty, komunikatywny i zrozumiały dla wszystkich stron.
  4. Sprawdź, czy agencja organizująca rekrutację i wyjazd za granicę nie oferuje na miejscu dodatkowych kursów dla opiekunów z rodowitymi Niemcami w roli prowadzących. Niekiedy istnieją opcje uczestnictwa w szkoleniach,  które pozwalają osobom wyjeżdżającym dodatkowo wzmocnić swoje poczucie pewności w posługiwaniu się danym językiem i nieustannie pracować nad wyższym poziomem w komunikacji.
  5. Pamiętaj o regularności i dyscyplinie w ćwiczeniach. W szlifowaniu umiejętności językowych najważniejsze jest powtarzanie i przykładanie się do konwersacji w trybie cyklicznym - tylko wtedy masz szansę na zauważalne efekty lub poprawę, na której Ci zależy.  Dlatego nie uciekaj od języka niemieckiego, nie chodź na “skróty”, unikając kontaktów społecznych, ograniczając się tylko i wyłącznie do zdawkowych rozmów z seniorem. Potraktuj ten wyjazd i możliwość nauki w praktyce jako szansę, która kiedyś może się przecież nie powtórzyć.
  6. Nie karz siebie samej za brak perfekcyjności. Błędy są nieodzownym elementem nauki każdego języka, a popełniają je czasem również osoby, dla których dany język jest pierwszym i ojczystym. Dlatego pamiętaj, aby nie być dla siebie zbyt surową w ocenie - pracuj nieustannie nad swoimi umiejętnościami, ale zwróć uwagę, że nie nastąpi koniec świata, gdy zrobisz drobny błąd w jednej ze struktur gramatycznych. Postaw przede wszystkim na komunikatywność - jeśli z czasem uda Ci się uzyskać jeszcze do tego wysoki stopień poprawności, a nawet wzbogacenie posiadanego zasobu słownictwa - to będzie Twój niewątpliwy sukces. Nie zrażaj się zatem małymi niepowodzeniami i zaufaj sobie - mając pozytywne nastawienie, z pewnością osiągniesz o wiele więcej.

 

Sprawdź inne artykuły o tematyce opiekuńczej, które pomogą w przygotowaniach do podjęcia nowych zleceń: https://dobrasztela.pl/kacik-opiekunki/aktualnosci/artykuly

Zobacz inne artykuły
Czy zlecenia na skoczka
Czy zlecenia na skoczka
Przejdź
Jaką umowę wybrać
Jaką umowę wybrać
Przejdź
Ale to była
Ale to była
Przejdź
Premia świąteczna
Premia świąteczna
Przejdź
Zmiana języka