ładowanie...
Złośliwość starcza
Złośliwość starcza jak sobie z nią radzić
Brak tagów

Sympatyczny Podopieczny, nastawiony pozytywnie do świata i ludzi z dnia na dzień stał się zgorzkniały, złośliwy i agresywny. Czym to jest spowodowane? Czy istnieje złośliwość starcza? Sprawdź w artykule.

07 października 2022

ZŁOŚLIWOŚĆ STARCZA

 

Sympatyczny Podopieczny, nastawiony pozytywnie do świata i ludzi z dnia na dzień stał się zgorzkniały, złośliwy i agresywny. Czym to jest spowodowane? Czy istnieje złośliwość starcza? Sprawdź w artykule.

 

Wcześniej uważano, że charakter i temperament kształtuje się wyłącznie w młodzieńczym wieku, po skończeniu 25 lat wypracowane cechy oraz osobowość pozostają niezmienne. Po wielu badaniach zostało to jednak obalone na rzecz stwierdzenia, że osobowość może zmieniać się przez całe życie. Mają na to wpływ różne wydarzenia, otoczenie, doświadczenie oraz choroby. My skupimy się na ostatnim czynniku – chorobie.

Nagłe, nietypowe zmiany w zachowaniu Seniora, który z pozytywnego i wesołego staje się nagle złośliwy oraz nieprzyjemny powinny być dla Opiekunów znakiem, że zachodzą w nim zmiany na tle psychicznym, będące efektem choroby umysłowej. Za takie zmiany mogą odpowiadać następujące schorzenia:

  1. Depresja

Najczęstszym schorzeniem psychicznym wśród Seniorów jest depresja wieku starczego. Objawia się drażliwością i nerwowością. Częste przygnębienie, brak apetytu, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności powinny być sygnałem, aby zgłosić się z Seniorem do lekarza, który pomoże określić przyczynę i pokieruje w dalszym postępowaniu. Depresja jest chorobą, nad którą można zapanować poprzez odpowiednie podejście, wsparcie, a także odpowiednio dobrane leki i terapię.

 

  1. Demencja

Demencja to choroba, która zaburza pamięć i orientację, chory nie rozumie poszczególnych zachowań i zjawisk, czuje się zagubiony, a to prowadzi do frustracji, złości, złośliwości, a nawet agresji. Praca z osobą chorą na demencje powinna polegać głównie na obserwacji Seniora. Być może atak złości powodują konkretne sytuacje, nad którymi można zapanować. Im lepiej pozna się Podopiecznego, tym łatwiej odczytać jego zachowanie i rozpoznać co na nie wpływa. Demencja jest chorobą, którą należy konsultować z lekarzem, aby przez dobranie odpowiednich leków załagodzić jej sutki.

 

  1. Złośliwość starcza

Nagła niechęć do najbliższych, złośliwość, a nawet agresja mogą świadczyć o bardzo przykrej dla członków rodziny chorobie zwanej złośliwością starczą. Należy pamiętać, że działanie to nie jest umyślne, a powoduje go zaburzenie psychiczne wywołane najczęściej przez lęk. W przypadku złośliwości starczej bardzo ważna jest cierpliwość i wyrozumiałość. Należy skonsultować objawy z lekarzem, aby jednoznacznie wykluczył inne choroby.

 

Niezależnie od przyczyny, która kieruje Seniorem ważne jest, aby udać się z nim do psychiatry. Pomoże on nie tylko Seniorowi, ale również osobom w jego bezpośrednim otoczeniu zrozumieć to zachowanie i zmienić podejście, które powinno być ukierunkowane przede wszystkim na pomoc i wsparcie niezbędne w tym trudnym dla Podopiecznego czasie.

Zobacz inne artykuły
Skuteczna komunikacja
Skuteczna komunikacja
Przejdź
Seniorka przeszkadza
Seniorka przeszkadza
Przejdź
Zepsucie szteli
Zepsucie szteli
Przejdź
Osoby starsze
Osoby starsze
Przejdź
Zmiana języka